گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

مدرس دانشگاه: انتخاب مجدد ترامپ در آمریکا دعوای داخلی را در پی خواهد داشت

مجتبی رضاخواه گفت: شاید انتخاب مجدد ترامپ بحث عدم قبول نتایج انتخابات را مطرح کند و دعوای داخلی در آمریکا اتفاق بیفتد، چون دموکرات‌ها معتقدند، استیضاح ترامپ، بحث سیاسی و اختلاف میان دوحزب نیست و بنظر آنها ترامپ صلاحیت ریاست‌جمهوری را ندارد.

1398/08/28
|
11:15

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل علل و عوامل عزم دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 در آمریکا) با حضور دکتر مجتبی رضاخواه، کارشناس مسائل بین‌الملل و مدرس دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مجتبی رضاخواه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: زمانی که ترامپ سوگند ریاست‌جمهوری را ادا کرد، همان موقع نشریه ایندیپندنت و واشنگتن‌پست بحث استیضاح ترامپ را پیش کشیدند. لذا آن روزهای ابتدایی که ترامپ به قدرت رسیده بود، ایالت‌هایی که به اصطلاح به ایالت‌های لیبرال یا دموکرات معروف هستند، تظاهرات‌های متعددی از جمله در کالیفرنیا و نیویورک اتفاق افتاد. لذا می‌خواهم بگویم از همان ابتدا دموکرات‌ها حالت نپذیرفتن ترامپ را داشتند و برنامه به این شکل بود که به نوعی ترامپ به زیر کشیده شود.

وی افزود: دموکرات‌ها تا کنون چندین مساله را به عنوان بهانه‌ای برای استیضاح ترامپ مطرح کردند از جمله دخالت روسیه در انتخابات سال 2016، امتیازاتی که ترامپ از چین گرفته بود و حالا این مورد آخر؛ دخالت ترامپ در اعطای کمک‌های نظامی به اوکراین در ازای گرفتن سند یا مدرکی درباره پسر رقیب انتخاباتی‌اش است، اما این‌که در ظاهر بهانه چیست؛ یک موضوع است که ترامپ سعی کرده از قدرت خودش برای حذف رقیب انتخاباتی‌اش در کمک‌های خارجی استفاده کند.

مدرس دانشگاه ادامه داد: بحث دیگر آن است که چرا دموکرات‌ها از همان ابتدا به دنبال آن بودند که ترامپ را استیضاح کنند؟ ترامپ از زمان تشکیل کمپین انتخاباتی شعارهایی می‌داد که با آن‌چه آمریکا رفتار و برنامه‌ریزی می‌کرد، متفاوت بود، مثلا وقتی شعار می‌داد که می‌خواهد نیروهای نظامی را از سوریه خارج کند، این رفتار با آنچه که تا به حال در صحنه سیاسی آمریکا شاهد آن بودیم، به نوعی متفاوت بود. از طرفی وقتی ترامپ به قدرت رسید و به وعده‌هایش عمل کرد، دموکرات‌ها به این نتیجه رسیدند، هژمونی و در واقع قدرت آمریکا در حال فروپاشی است.

مجتبی رضاخواه گفت: دموکراتها با حضور ترامپ در کاخ سفید به این درک رسیدند که قدرت سیاست خارجی آمریکا در حال فروپاشی است. بنابراین شاید یکی از عواملی که به عنوان استیضاح ترامپ مطرح می شود، دموکرات‌ها و بخشی از جامعه لیبرال‌های آمریکا معتقد هستند که ترامپ شایستگی ریاست‌جمهوری را ندارد و اعتراض به ریاست‌جمهوری ترامپ را ابتدا در قالب تظاهرات نشان دادند و یک روزی در قالب استیضاح آن‌را نشان می‌دهند و به هر صورت به دنبال بهانه‌ای می‌گردند که ترامپ را به زیر بکشند.

وی افزود: از آن طرف ترامپ توانسته تا حدودی حمایت مردمی را جلب کند، نمی‌توان این موضوع را انکار کرد که در کوتاه مدت ترامپ تغییراتی را در اقتصاد آمریکا انجام داده که به ذائقه مردم آمریکا خوش آمده است، اما آنچه واضح است، دوباره اقتصاد آمریکا با نقصی مواجه خواهد شد که هر چه پنبه کرده بودند، متلاشی خواهد کرد. اگرچه وقتی بخواهیم به اقتصاد آمریکا در دوره ترامپ بپردازیم، جای بحث بسیاری دارد که شاید در کوتاه مدت نتیجه خوبی داشته باشد، اما در میان مدت نتایج خیلی خوبی برای اقتصاد آمریکا به بار نخواهد آورد.

مدرس دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: به نظرم اصل موضوع این است که دموکرات‌ها معتقدند که ترامپ شایستگی ریاست‌جمهوری آمریکا را ندارد و البته وقتی به این موضوع اشاره می‌کنیم، بد نیست که پیش‌بینی درباره انتخابات آینده ریاست‌جمهوری آمریکا بکنیم، اگر این استیضاح به نتیجه نرسد و اگر ترامپ دوباره به کاخ سفید راه پیدا کند، شخصا معتقدم که شاید بحث عدم قبول نتایج انتخابات مطرح می شود و به عبارتی دعوای داخلی در آمریکا اتفاق می افتد، چون حزب دموکرات معتقد است، بحث استیضاح ترامپ، بحث سیاسی نیست و اختلاف میان دو حزب نیست و آنها معتقدند اصلا ترامپ لیاقت ریاست‌جمهوری را ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی