صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

زهره الهیان گفت: به تعبیر بنده مجلس فعلی نتوانسته در راس امور باشد. متاسفانه در مجلس نمایندگانی را داریم که جرات و جسارت ایستادن در مقابل کجی‌ها را ندارند. لذا مردم باید بدانند نماینده محافظه‌کار هیچ وقت به درد جامعه نخواهد خورد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل الزامات، ویژگی‌ها، شاخص‌ها و راهکارهای مجلس کارآمد) با حضور ، دکتر زهره الهیان، مدرس دانشگاه و نماینده اسبق مجلس روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

زهره الهیان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: سوال این است که آیا امروز مجلس در راس امور است یا خیر؟ جمله معروف امام خمینی (ره) بر این بود که مجلس باید در راس امور باشد. جایگاه مجلس را در چند کلمه مشخص می‌کند. همان‌طور که اشاره کردم مجلس در قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس اختیاراتی به یک نماینده داده شده که سطح بسیار بالایی از اختیارات حتی نسبت به سایر مجالس جهان در کشورهای پیشرفته است.

وی افزود: اما آیا نمایندگان و مجلس فعلی در واقع جایگاه مجلس را حفظ کردند و از این سطح اختیاراتی که به آنها در قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس داده شده به خوبی استفاده کردند یا خیر؟ باید مردم این را قضاوت کنند، اما به تعبیر بنده مجلس فعلی نتوانسته در راس امور باشد. متاسفانه در مجلس فعلی نمایندگانی را داریم که جرات، جسارت و شجاعت ایستادن در مقابل کجی‌ها را ندارند. به نظرم مردم باید به این توجه داشته باشند که یک نماینده محافظه‌کار هیچ وقت به درد جامعه نخواهد خورد.

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نمایندگان مجلس باید آن‌قدر با اقتدار باشند که بتوانند مسیر دولت را وقتی از ریل خودش خارج می‌شود، دوباره این قطار را به ریل برگردانند و آن‌قدر جرات و جسارت داشته باشند که در واقع با تهدیدها و تطمیع‌ها و در واقع پیشنهاداتی که به آنها می‌شود، مقابله کنند. بالاخره ما تجربیاتی در مجالس قبلی داشتیم، کافی است یک نماینده وقتی مشکلی را در کشور می‌بیند وزیری را به مجلس فرا بخواند و سوالی در میان باشد و امکان استیضاحی شکل بگیرد. آن موقع انواع و اقسام لابی‌ها با این نماینده از سمت دولت شروع می‌شود که تا او را از سوال منصرف کنند.


زهره الهیان گفت: به نظرم هر چه در این مجلس پیش می‌رویم با مشکلات جدی‌تری مواجه می‌شویم و از جمله با نمایندگانی روبه‌رو هستیم که این تهدیدها و تطمیع‌ها کار خودش را می‌‌کند و آنها دیگر قدرت ایستادگی بر سر حق ملت را ندارند. به نوعی با چالش و آسیب دیگری که برای مجلس رخ می‌دهد، بعضی از گروه‌ها و جریانات سیاسی نماینده‌ای را حمایت می‌کنند برای مثال میلیاردها تومان هزینه می‌کنند که این نماینده رای بیاورد.

وی افزود: وقتی این نماینده با هزینه میلیاردی و حمایت یک جریان سیاسی رای آورده است، خود را وامدار آن گروه و جریان سیاسی می‌داند و چالش جدی‌تر از اینجا آغاز می‌شود که آن گروه و جریان سیاسی حامی دولت است و در آنجا دیگر نماینده وکیل ملت نیست، بلکه یک وکیل‌الدوله است. به عبارتی نمایندهای که وامدار یک جریان سیاسی است و آن جریان نیز حامی دولت است، آن نماینده دیگر نمی‌تواند در مقابل دولت بایستد و حق مردم را طلب کند.

نماینده اسبق مجلس در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: واقعا در قضیه بنزین ما با یک مجلس منفعل مواجه بودیم. حال باید سوال کرد، چرا طرحی با این همه اهمیت و تبعات اجتماعی نباید مجلس از دولت بخواهد که شما که چنین طرحی دارید که شاید گران کردن یک‌دفعه بنزین با این قیمت تبعات اجتماعی داشته باشد، پیوست اجتماعی آن کجاست؟ چه تدبیری برای مسائل پس از آن دارید؟ بالاخره اغتشاشاتی که در هفته گذشته رخ داد و اعتراضاتی در میان آن بود که حق مردم بود، اما متاسفانه دولت تدبیری برای آن نداشت. به طوری که دولت قبل از اجرای طرح با مردم حرف نزده و نظر مردم را نخواسته بود. حال نماینده مجلس این وسط چه‌کاره است؟ طرحی با آن اهمیت یکباره به اجرا درمی‌آید و نمایندگان مجلس هیچ نقشی ندارند.

مرتبط با این خبر

  • قانونی که به دلیل بلندپروازی قابلیت اجرا ندارد!

  • آموزش مهارت های زندگی مورد توجه نظام آموزشی کشور نیست

  • حمایت مجلس از تولیدات رایانه ای برای رشد اشتغالزایی

  • تاثیرکمرنگ شدن امربه معروف و نهی از منکر بر افزایش وقوع جرم

  • شرایط امروز اقتضا می کند تعهدات برجامی را انجام ندهیم

  • زندگی عشایر باید اقتصادی شود

  • آمارهای اشتغال با واقعیات جامعه فاصله زیادی دارد

  • آسیب های اجتماعی و کاهش اشتغال مهمتری اثر سوء گرانی بنزین است

  • تعامل سازنده و موفق فرهنگ ها و قومیت های مختلف در ایران

  • کارگران باید از امنیت شغلی مناسب برخوردار شوند