گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استادیار دانشگاه دفاع ملی: تکلیف دستگاه‌ها در تولید محتوای سایبری مشخص نیست

موحدی‌صفت گفت: مهم‌ترین بحث که متاسفانه غافلگیری راهبردی در این حوزه اتفاق می‌افتد، مبنی بر محتواست و در این رابطه با چالش‌های اساسی مواجه هستیم و در بحث اصلی که بحث محتوا باشد، تکلیف دستگاه‌ها مشخص نیست.

1398/09/11
|
17:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل ضرورت ایجاد، گسترش و به روزرسانی شبکه ملی اطلاعات در مواجهه با تهدیدات، فرصت‌ها و چالش‌های آن) با حضور دکتر محمدرضا موحدی‌صفت، عضو هیئت علمی و استادیار دانشگاه دفاع ملی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محمدرضا موحدی‌صفت در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: اگر بخواهیم شبکه ملی اطلاعات را در فضای سایبر یا مجازی مورد بررسی قرار دهیم، شاید از لحاظ معماری بتوان یک معماری شش لایه برای آن در نظر گرفت، این سخنم بر اساس مصوبات مرکز ملی است؛ در اینجا بحث زیرساخت را داریم که روی آن لایه سیستم‌ها سوار می‌شود و بر آن حوزه محتوا قرار دارد و بر آن نیز لایه کاربر و اجتماعی نیز تعبیه شده است.

وی افزود: دو مولفه امنیت و حاکمیت نیز به عنوان لایه‌های عرضی آنها را پوشش می‌دهند. شاید اگر نتوانیم این مدل را برای شبکه ملی اطلاعات در نظر بگیریم و در هر بخشی بخواهیم ضعف داشته باشیم، کل این شبکه با چالش مواجه می‌شود. همان‌طور که اشاره کردم در حوزه زیر ساخت خوب کار کردیم و انصافا به صورت جزیره‌ای مراکزی ایجاد کردیم که البته بحث یکپارچه کردن زیرساخت هنوز محقق نشده است. همچنین عموما از تجهیزات غیربومی در این حوزه استفاده کردیم که این سوال را ایجاد می‌کند آیا این شبکه داخلی به خودی خود می‌تواند امنیت لازم را داشته باشد؟

استادیار دانشگاه دفاع ملی رد رایدو گفت وگو ادامه داد: سیستم‌ها و نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها بر لایه زیرساخت سوار می‌شوند که در آن ضعف اساسی داریم و بسیاری از پروژه‌های ملی باید در این حوزه تعریف شود و اتفاقی که دو هفته گذشته در کشور اتفاق افتاد، تقریبا به ما نشان داد که وقتی از پروژه جست‌وجوگر ملی سخن می‌گوییم مگر می‌شود که در این میان جست‌وجوگر ما دچار ضعف باشد! امیدوارم مسئولان کشور به اتفاقات اخیر به این حوزه توجه خاصی داشته باشند و همچنین مسائلی که فراتر از این بحث‌هاست و در سطح ملی باید به آن پرداخته شود، عنایت ویژه نشان دهند.

محمدرضا موحدی‌صفت گفت: مهم‌ترین بحث که متاسفانه غافلگیری راهبردی در این حوزه اتفاق می‌افتد، بحث محتواست، یعنی قرار است ما شبکه‌ای را ایجاد کنیم تا در حقیقت بتوانیم اطلاعات را گردش بدهیم یعنی شبکه ملی در حوزه اطلاعات. همه می‌دانیم که شبکه زیرساخت ساده‌ای دارد که می‌توان به راحتی آن‌را ایجاد کرد، اما ما در این رابطه نیز با چالش‌های اساسی مواجه هستیم و در بحث اصلی که بحث محتوا باشد، تکلیف دستگاه‌ها مشخص نیست. وقتی زیرساخت‌های حیاتی کشور به سمت فضای سایبر مهاجرت کند و مراکز دولتی که باید خدمات الکترونیکی ارائه دهند و در زیرساخت شبکه ملی اطلاعات کشور شکل بگیرند، باید تکلیف مراکز داده مشخص باشد، اما در این حوزه نیز ضعف اساسی داریم.

وی افزود: ما یکپارچگی اطلاعات نداریم، برای مثال نمی‌توانیم دهک‌هایی را در حوزه دامنه یارانه مطرح ‌کنیم و به طور دقیق بگوییم آقا یا خانم ایکس فردی هستند که در این دهک قرار می‌گیرند و آیا استحقاق یارانه را دارند یا خیر؟ برای اینکه یکپارچگی اطلاعات در کشور موجود نیست. اما در این میان مساله‌ای که خیلی برای ما چالش‌برانگیز است، حوزه امنیت است که اشاره شد به صورت عرضی در همه لایه‌ها به آن پرداخته می‌شود. در اینجا برای ما مولفه‌های امنیتی خیلی حائز اهمیت است به عنوان مثال در بحث هویتی افراد، سازمان‌ها، تشکل‌ها و بنگاه‌ها باید در شبکه ملی اطلاعات شکل بگیرد و باید تکلیف هویت را مشخص کنیم تا شناسایی افراد در این فضا برای ما میسر باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی