گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

پژوهشگر حوزه فضای مجازی: دشمن می خواست بعد از گرانی بنزین؛ ایران را به یمن دوم تبدیل کند!

صادق گرجی‌زاده گفت: دشمن با جنگ نرم می‌خواست، مشروعیت نظام را زیر سوال ببرد و دولت را مجبور به استعفا کند تا کشور به سمتی برود که مجلس و دولت مقابل همدیگر قرار بگیرند و جامعه دچار کشمکش در سطح مسئولان شود.

1398/09/12
|
13:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل جنگ نرم، الزامات پیش روی جامعه فرهنگی کشور در مواجهه جدی با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمنان) با حضور دکتر صادق گرجی‌زاده، پژوهشگر حوزه فضای مجازی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

صادق گرجی‌زاده در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: سناریویی که در روزهای اخیر در قضیه گران شدن بنزین در کشور مشاهده کردیم، سناریوی یمنی‌سازی جمهوری اسلامی از طریق جنگ نرم و بر پایه فضای سایبری و شبکه‌های اجتماعی در حال شکل‌گیری بود.

وی افزود: بر طبق پژوهش‌هایی که انجام شده، سناریویی که وجود داشت و با رصدی که در شبکه‌های اجتماعی در یکی دو سال اخیر صورت گرفت، این سناریو محتمل بود که وقتی با دلیلی مثل گران شدن بنزین و هر دلیلی که می‌توانست نارضایتی مردم را به اوج خودش برساند، جرقه‌ای از نارضایتی‌ها خورد، کشور را به سمتی برد که در یک بازه زمانی بسیار کوتاه زیرساخت‌های خدمات عمومی از دسترس مردم خارج شد.

پژوهشگر فضای مجازی ادامه داد: در این رویداد بستن خیابان‌ها، آتش زدن پمپ‌بنزین‌ها، بانک‌ها و حتی درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها همه جزء زیرساخت‌های خدمات عمومی کشور بود که وقتی فلج شود، نارضایتی به اوج خودش می‌رسد و برخی انگاره‌سازی‌ها برای نخبگان صورت گرفت، نخبگانی که متاسفانه در بعضی مسئولیت‌ها قرار دارند، کشور را به سمتی ببرند که مشروعیت نظام یا دولت را زیر سوال ببرند و باعث شوند که دولت مجبور به استعفا شود و کشور به سمتی پیش برود که مجلس و دولت مقابل همدیگر قرار بگیرند و جامعه دچار یک کشمکش در سطح مسئولیتی کشور شود.

صادق گرجی‌زاده گفت: در یمن هم همین اتفاق رخ داد و باعث شد که دولتی در خارج تشکیل شود و یک دولت در داخل و زمینه‌ اقدام سخت دشمن فراهم شود. لذا این سناریویی بود که پس از گران شدن قیمت بنزین در کشور می‌توانست به وجود بیاید، نه این‌که خدای ناکرده در مجلس و دولت ما این نشانه‌ها وجود داشت، این سناریویی است که دشمن می‌توانست با شبکه‌های اجتماعی و جنگ ادراکی و شناختی به راه بیندازد و به این سمت بکشاند که زمینه را برای حمله نظامی آماده کند. لذا وقتی شبکه‌های اجتماعی رصد می‌شد، نشانه‌هایی در آن حاکی از این بود که از یکی دو سال قبل تشکل‌هایی را چه به صورت فیک یا جعلی یا علنی شکل می‌دهند که در این تشکل‌ها سازماندهی‌هایی را انجام می‌دهند.

وی افزود: در این سازماندهی‌ها به شکل‌های مختلف قابل رصد است، یعنی ابزارهایی برای رصد شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که برخی از آن ها توسط کشورهای دیگر نوشته شده و قابل دسترس است. به هر حال به محض این‌که اینترنت در کشور قطع شد، تمام اعتراضات یک‌دفعه فروکش کرد، این نشان می‌دهد بستر جنگ ادراکی و شناختی و جنگ نرم، فضای سایبری است و مهم‌ترین بسترش همین است که تمام تاکتیک‌ها و تکنیک‌ها بر این فضا با سرعت فزاینده‌ای تاثیر خود را می‌گذارد.

پژوهشگر فضای مجازی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: لذا قطع کردن اینترنت به عنوان یکی از راه‌های اضطراری ما بود که در سال‌های قبل باید فکر می‌کردیم تا بتوانیم به شکل‌های مختلف شبکه را ایزوله کنیم تا هم خدمات‌ عمومی به شکل مناسبی انجام شود و هم نیازهای حداقلی مردم از اینترنت برآورده شود. اگرچه کارهای خوبی در کشور انجام شده بود و در این برهه آزمایش شد و تا حدودی احتیاجات کشور برآورده می‌شد. لذا ما در همین چند هفته گذشته تاثیرات جنگ نرم و جنگ شناختی را بر شبکه‌های اجتماعی و فضای سایبری به عینه دیدیم و کنترل آن را هم تجربه کردیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی