صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

محمد زادمهر گفت: غیبت رئیس‌جمهور در روز دانشجو نشان داد که اعتقادی به جنبش دانشجویی وجود ندارد و برای همین یکسری تلاش‌ها صورت گرفته تا جنبش دانشجویی با کمبود بودجه، مجوز و تهدید درگیر شود.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (واکاوی نقش و حضور دانشجویان در چهل سالگی انقلاب و تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی) با حضور محمد زادمهر، دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محمد زادمهر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: جنبش دانشجویی یک نگاه آرمان‌خواهی و یک نگاه واقع‌بینی دارد، یعنی باید میان دو نگاه حرکت کند. اساسا در جنبش دانشجویی یکسری نگاه‌های رادیکال وجود دارد، شاید هم عده‌ای انتظار این نوع حرکات را از جنبش دانشجویی داشته باشند که نسبت به مسائل کشور صد در صد نگاه منفی و همچنین مسئولان و باقی ارکان نظام داشته باشد و ورود به مسائل کاملا تند و پرخاشگر صورت بگیرد. در حالی که اساسا جنبش دانشجویی ورودش به مسائل در نگاه نخست کم کردن فاصله با جامعه است.

وی افزود: شهید بهشتی درباره تشکل دانشجویی می‌گویند: جنبش دانشجویی و دانشجو باید همراه با توده مردم باشد، یعنی اساسا هر زمانی در تاریخ جنبش دانشجویی نگاه کنید که جنبش دانشجویی از مردم فاصله گرفته، کاملا گوشه‌گیر شده و یک فضای به دور از مشکلات و نیازهای کشور داشته است. در دهه‌های مختلف پس از پیروزی انقلاب اسلامی در جای جای مشکلات و پیچ‌های تاریخی که ما داشتیم، جنبش دانشجویی به وظیفه‌اش عمل کرده است. در برخی برهه‌ها کیفیت همراهی بسیج بهتر بوده و در برخی موارد کمتر بوده است.

دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ادامه داد: این فراز و فرود بسیج برمی‌گردد به نگاه دولت‌هایی که بر سر کار بودند که در واقع چه طور بوده است. این‌که صحبت شد در دوره اصلاحات نگاه‌های بسیح رادیکال بوده و اکنون چند سالی است که جنبش دانشجویی کمرنگ شده است، قاعدتا این را قبول نداریم که امروز جنبش دانشجویی بی‌سر و صدا شده است، اما قبول داریم که رکودی در جنبش بسیج در ابتدای دهه 90 ایجاد شد، البته این رکود با برنامه‌ریزی‌ها و اهدافی صورت گرفت، زیرا بالاخره جنبش دانشجویی که منتقد و نسبت به مسائل کشور نگران است و این دغدغه را در بیانیه‌ها، تربیون‌ها و مصاحبه‌های مختلف بیان می‌کند، نسبت به شرایط کشور تذکر می‌دهد، طبعا مورد خوشایند برخی از مسئولان کشور نیست.

محمد زادمهر گفت: جنبش دانشجویی درباره برجام به صورت تخصصی نظر می‌دهد و درباره آن بحث می‌کند و نتیجه را به مسئولان کشور می‌رساند، اما شاهد هستیم که مورد بی‌اعتنایی مسئولان کشور قرار می‌گیرد. لذا عدم توجه به این‌که جنبش دانشجویی منتقد است و جایی هم که حرکت مثبتی ببیند، تقدیر می‌کند و این‌که شما جنبش دانشجویی را مخالف خودتان ببینید، به این شکل جلوه می‌کند که هنوز رئیس‌جمهور برای 16 آذر تصمیم نگرفته است که به دانشگاهی برود و با دانشجویان سخن بگوید. از آن‌طرف جنبش دانشجویی که در این فضای کشور باید دغدغه‌هایش را مطرح کند و رئیس‌جمهور به عنوان یکی از مسئولان کشور باید ساعت‌ها بنشیند و به سخنان آنها گوش دهند، متاسفانه هیچ خبری نیست.

وی افزود: غیبت رئیس‌جمهور در روز دانشجو نشان می‌دهد که اساسا اعتقادی به جنبش دانشجویی وجود ندارد. حال در زمینه این‌که اعتقادی به جنبش دانشجویی وجود ندارد، یکسری تلاش‌ها صورت گرفته که جنبش دانشجویی درگیر خودش شود، بالاخره یک جا با بودجه، یک جای دیگر با مجوز، تهدید و فضاهای دیگر تا نتواند حضور پررنگ و فعال در عرصه کشور داشته باشد.

مرتبط با این خبر

  • چرا مردم به ساختارهای رسمی در کشور بی اعتمادند؟

  • تشکیل احزاب رسمی متعهد در کشور ضروری است

  • توقع رهبری از جوانان حضور فعال در همه عرصه هاست

  • مسئولان با توسل به بند و تبصره از بازنشستگی فرار کردند

  • تاکید رهبری در بیانیه گام دوم بر کنشگری جوانان است

  • میدان ندادن به جوان‌ها در کشور اپیدمی شده

  • احقاق حقوق خصوصی باعث تامین وحدت کشور و جذب حداکثری می‌شود

  • بیاینه گام دوم جوانان را تشویق به ورود در قدرت می‌کند

  • بیانیه گام دوم ریشه در مبنای عمیق قرآنی دارد

  • رهبری در بیانیه گام دوم مفهوم "پیچ تاریخی" را تبیین کردند