صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

مجتبی رضاخواه گفت: اگر قرار باشد اینستکس به مجرایی برای تهاتر کالا تبدیل شود، این شیوه خلاف عزت ماست. چرا اصلا باید چیزی را بپذیریم که اولا جزء برجام نبوده است و به شکلی یک نوع تحمیل و اجبار در آن است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی مذاکرات ایران و کشورهای اروپایی عضو برجام) با حضور دکتر مجتبی رضاخواه، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مجتبی رضاخواه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: موضوع این است که آمریکایی‌ها ما را تحریم کردند و اروپایی‌ها نشان دادند که می‌خواهند علیرغم تحریم آمریکایی‌ها کاری بکنند! کاری که می‌خواستند بکنند، چک کردن کالاهای صادر شده به ایران بود که مبادا در میان آنها کالایی باشد که ایران به واسطه آن تحریم‌ها را دور بزند. اینجا سوالی که مطرح است، چرا ما باید از اروپا کالا خریداری کنیم؟ چرا نیاز ما باید از طریق اروپا تامین شود؟

وی افزود: آیا قرار است که اینستکس کانالی به نفع ایران باشد یا مجرایی برای فروش کالاهای اروپایی؟ این سوال مهمی است و اصلا چه کسی گفته اروپا باید برای ما تعیین تکلیف کند که با پول نفت چه کار کنیم؟ آقای ظریف بعد از اجرای برجام گفت ما هنوز نتوانستیم برای اعضای سفارت ایران در انگلیس حساب بانکی باز کنیم و نقل و انتقال مالی انجام دهیم. اگر قرار باشد اینستکس در این حد هم نتواند به ما کمک کند و به مجرایی برای تهاتر کالا تبدیل شود، این شیوه اصلا خلاف عزت ماست. چرا اصلا باید چیزی را بپذیریم که اولا جزء برجام نبوده است و وقتی به آن نگاه می‌کنید، در می‌یابید که یک نوع تحمیل و اجبار در آن است.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: در این میان ممکن است، عده‌ای بگویند فعال شدن اینستکس اروپایی‌ها از هیچ بهتر است. باید بگویم آن روزی که برجام را آغاز کردیم و وارد مذاکره شدیم، هدف برداشتن تحریم‌ها بود، نه این‌که در بازی بیفتیم که مدام طرف مقابل برای ما تعیین کند که باید چه کنیم؟ من تصور می‌کنم بعد از اجرای برجام آن کاری که اروپایی‌ها با ما کردند، کالاهای خودشان را به ما فروختند حالا تحت عنوان کالاهایی که ما نیاز داریم.

مجتبی رضاخواه گفت: یکسری اقلام مانند مربا، غذای سگ و سایر مواد از اروپا وارد کشور شد که همان موقع برخی معترض شدند که چرا چنین اقلامی از اروپا به کشور وارد می‌شود، مگر این مواد نیاز اصلی کشور ماست؟! حال باید به این نکته اشاره کرد که اروپا پس از برجام منافعش تامین شده است. از آن‌طرف یکی از کشورهایی که دنبال این بود که داستان اینستکس اجرایی شود، فرانسه بود. حال آن‌که در فرانسه بیشتر از چند ماه است که هر شنبه اعتراضاتی به ریاضت اقتصادی موجود در این کشور صورت می‌گیرد.

وی افزود: وقتی وارد مذاکرات شدیم و برجامی منعقد شد، هدف ما چیز دیگری بود و این آقایان اصلا بازی را عوض کردند. چگونه بازی را تغییر دادند؟ در واقع با وارد کردن فشارهای متعدد بازی را به سمت و سوی دیگری بردند. اگر به همین نکته توجه کنیم، در‌می‌یابیم که این آقایان اصلا قصدشان همکاری با ما نبوده و قصد گیر انداختن ما بوده است و به نظر می‌رسد اکنون طوری رفتار می‌کنند که ما را به گوشه رینگ ببرند که ما نهایتا به اینستکس هم راضی شویم.

عضو هیئت علمی دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: من تصور می‌کنم در نهایت باید استراتژی ما به شکلی باشد که نشان دهیم روش مبادله تهاتری کالا را قبول نداریم. حال اگر فرض کنیم این شیوه مشکل ما را در کوتاه مدت حل کند، اما با روش‌های کوتاه مدت نمی‌توان کشور را اداره کرد. ما باید در برابر شیوه تعامل اروپا آن هم با اینستکس استراتژی مشخصی داشته باشیم و هر کالای را به کشور وارد نکنیم. زیرا ما باید کالاهای ضروری که نتوانستیم تولید کنیم را در صدد واردات آن به کشور بکوشیم.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست