گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

تحلیل سفر روحانی به ژاپن؛ گرایش به شرق آسیا با شعار "نه شرقی، نه غربی" در تعارض است؟

مهدی مقصومی گفت: گرایش ما به شرق با سیاست نه شرقی و نه غربی جمهوری اسلامی که در ابتدای انقلاب اسلامی شعار آن را دادیم، منافاتی ندارد و در واقع کاملا یک رویکرد هوشمندانه در مناسبات بین‌المللی ماست.

1398/10/01
|
14:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (سفر دکتر روحانی به شرق و تحلیل و بررسی ایران و دیپلماسی نگاه به شرق) با حضور مهدی مقصومی، کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مهدی مقصودی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: بعد از ماجرای برجام نیاز است که ما نگاه به شرق را داشته باشیم و در بحث‌های تکنولوژی نگاهمان به سمت شرق باشد. در واقع بهره ببریم از امکانات و پتانسیل‌هایی که در شرق نهفته بود و در مقاطع مختلف هم در واقع با توجه به رویکرد دولت‌ها و وضعیت سیاسی جمهوری اسلامی نگاه به شرق پررنگ و کمرنگ شده است. حتی ما در یک مقطعی از منظر جغرافیایی و ایدولوژیکی آمریکای لاتین را هم در حوزه شرق تعریف کردیم.

وی افزود: امروز هم بسیاری از متفکران هستند که ژاپن را جزء شرقی‌ها نمی‌دانند، آنها ژاپن را از منظر تفکر غربی می‌دانند به این دلیل که با آمریکا روابط بسیار خوبی دارد. لذا گرایش ما به شرق با سیاست نه شرقی و نه غربی جمهوری اسلامی که در ابتدای انقلاب اسلامی شعار آن را دادیم، منافاتی ندارد و در واقع کاملا یک رویکرد هوشمندانه در مناسبات بین‌المللی ماست.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: به دلیل تحریم‌هایی که از سوی آمریکا بر ما تحمیل شده است، کشورها حاضر نیستند که منافع ملی خودشان را تحت شعاع قرار دهند به واسطه این‌که در موضوعات اسلامی مشترکاتی با هم دارند، برای همین شرکت رئیس‌جمهور در کنفرانس کشورهای اسلامی به دلیل تحریم‌های آمریکا جز دستاورد رسانه‌ای آن، ثمره دیگری برای ما نداشته است. البته من امیدوارم در آینده با ارتباطاتی که کشورهای شرقی به ویژه در بحث جاده ابریشم جدیدی که مطرح می‌شود و ایران نیز به عنوان کریدوری در جاده ابریشم جدید در نظر گرفته شده که طبق برآوردی که کردند برای ایران می‌تواند 18 میلیون دلار درآمد داشته باشد. در بحث مشترکاتی که با کشورهای شرق آسیا به ویژه چین و هند داریم، باید بتوانیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم.

مهدی مقصودی گفت: ما باید به سمت متحدانی برویم که بتوانیم به واسطه آنها بر موضوعات مختلف ملی داخلی خودمان اثرگذار باشیم. در حال حاضر بحث باشگاه تحریمی‌ها مطرح است که به نظر می‌رسد ما بتوانیم در دیپلماسی بین‌المللی خودمان استفاده بهینه از آن بکنیم، برای مثال روسیه خودش تحت تاثیر تحریم‌های آمریکاست و اکنون وضعیت خیلی خوبی ندارد و خط لوله‌ای که قرار است گاز به آلمان ببرد، به احتمال زیاد تحت تاثیر همین تحریم‌ها واقع شود. لذا کشورهای تحریم شده می‌توانند در باشگاه تحریمی‌ها قرار بگیرند و یک تجارت بزرگ را راه‌اندازی کنند.

وی افزود: امروز روسیه و چین به سمتی رفتند که دلار را از مبادلات مالی خودشان حذف کنند و مبادلات مالی و ارزی خودشان را به سمت ارزهای دیگر بردند. این فرصت می‌تواند برای ما خوب باشد که از آن استفاده کنیم، چنان‌که یوان، پنجمین ارز دنیاست که می‌تواند نقش خوبی را برای ایران ایفا کند. از آن طرف با هند کارهایی در چابهار می‌کنیم و کریدور مسکو- چابهار را داریم که به نظرم روی اتفاقاتی از این قبیل می‌توانیم سرمایه‌گذاری بیشتری بکنیم تا این‌که نشست‌های چهارجانبه داشته باشیم.

کارشناس مسائل بین‌الملل در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: به نظرم در سفر قبلی که شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به ایران داشت، نقش میانجیگری میان ایران و آمریکا مشهود بود، اما در سفری که روحانی به ژاپن داشت، بعید به نظر می‌رسد که چنین رویکردی دنبال شده باشد با توجه به دیداری که آبه با رهبری داشتند. ضمن این‌که امروز بحث انتخابات آمریکا نزدیک است و ترامپ به دنبال این است اتفاقاتی را رقم بزند که باعث پیروزی‌اش در انتخابات شود، مانند همین تبادل زندانی که با جمهوری اسلامی کرد و این را یکی از دستاوردهای خودش بداند و اگر بتواند از بن‌بست تحریم جمهوری اسلامی وضع کرده، خارج شود، آن‌را به عنوان یک دستاورد برای خودش تلقی خواهد کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی