صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

پوریا پرتو گفت: نحوه تصمیم‌گیری درباره FATF خیلی مهم است، ما در وضعیت بد قرار داریم و نگاهمان نباید به طرف مقابل باشد، طرف مقابل کف خواسته‌هایش تصویب کنوانسیون‌هاست. هر چند فردای رد لوایح ایران جنهم و تبدیل به کره شمالی نخواهد شد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی واکاوی ابعاد پیدا و پنهان پیوستن ایران به fatf ) با حضور پوریا پرتو، پژوهشگر مسائل اقتصادی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

پوریا پرتو در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: به نظرتان فردای تصویب لوایح FATF زندگی ما چه تغییری می‌کند؟ همچنین فردای رد این لوایح زندگی ما چه تغییری پیدا خواهد کرد؟ بدتر می‌شویم یا بهتر؟ فردای رد لوایح ایران جنهم نمی‌شود و روابط بانکی قطع نخواهد شد و ایران تبدیل به کره شمالی نمی‌شود. چون همیشه بخش عمده اقدام تقابلیFATF علیه ایران اعمال شده است. لذا از این حیث خیالتان راحت باشد، حتی علیرغم آنچه که امروز ما را دائم تهدید به آن می‌کنند.

وی افزود: خیلی مهم است که بدانیم حداقل از 2009 بخشی از اقدام تقابلی FATF علیه ما اعمال شده است. پس این‌که برخی فردای رد FATF بگویند ایران دیگر کره شمالی خواهد شد و دیگر بانک‌ها و کشورهای همسایه با ما کار نمی‌کنند، این تصویر واقعی نیست. آیا بعد از بهمن ماه که ما را به صورت کامل در اقدام تقابلی می‌گذارند، اوضاع بدتر خواهد شد؟ بله، بدتر خواهد شد، زیرا اکثر مشکلات داخلی است و با این شیوه اداره کشور شرایط بدتر خواهد شد. لذا نباید ما را از وضعیت بد بترساند، زیرا ما در شرایط بسیار بد یک میلیون بشکه نفت فروختیم و اکنون قادر به فروش 500 بشکه نفت در شرایط بدتر هستیم.

پژوهشگر مسائل اقتصادی ادامه داد: با قرار گرفتن در اقدام متقابلFATF شرایط کشور بدتر خواهد شد، به دلیل فشلی که در سیستم روابط بانکی کشور داریم. بنابراین وقتی بهمن ماه FATF ما را در اقدام تقابلی قرار داد، یک‌دفعه متوجه خواهیم شد عراق که به عنوان شریک راهبردی ما شناخته می‌شود، دیگر با ما کار نمی‌کند. هیچ‌کس به ما توضیح نمی‌دهد بانک عراقی که عمده روابطش با ماست، بیشترین سهامش متعلق به یک آمریکایی است. بعد می‌گویند دیگر بانک‌های عراقی هم با ما کار نمی‌کند، پس FATF هم مهم است.

پوریا پرتو گفت: آن موقع کسی این توضیح را نمی‌دهد چرا تبادلات با بانکی در عراق را پذیرفتید که سهامدار عمده آن یک آمریکایی است؟ در اینجا برای ما دام پهن شده است. حال آن‌که در چند ماه آینده دوباره دو قطبی مخالف و موافق FATF به راه خواهد افتاد و خواهند گفت عراق هم دیگر با ما کار نمی‌کند! عین این اتفاق درباره بلوکه کردن دارایی‌های ما در ژاپن و کره‌جنوبی در پسابرجام اتفاق افتاد. آقایان مصاحبه کردند در حال فروش بالای یک میلیون و دو میلیون بشکه نفت هستیم! سوال کردیم پول فروش کجاست؟ گفتند در دریافت پول فعلا مشکل داریم.

وی افزود: نتیجه آن شد که روحانی برای دریافت پول نفت باید به ژاپن سفر کند و همه درها را یکی یکی بزند و بگویید آقا! تورا به خدا تا قبل از اقدام متقابل FATF پول نفت ما را بدهید، اما چنان که شاهد بودید سفر روحانی به ژاپن حاصلی در بر نداشت. بنابراین نحوه تصمیم‌گیری درباره FATF خیلی مهم است، اگرچه ما در وضعیت بد قرار داریم و نگاهمان نباید به طرف مقابل باشد، طرف مقابل کف خواسته‌هایش تصویب کنوانسیون‌هاست.

پژوهشگر مسائل اقتصادی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: برخی کشورها به ایران پیام دادند، شما خودتان 2016 توسط آقای طیب‌نیا، وزیر اقتصاد تصویب دو کنوانسیون را از طرف ایران امضاء کرد! یعنی چه اکنون پیوستن به آن را طولانی کردید؟! مردم ایران که می‌دانند در داخل چه خبر است و اصلا کار فنی انجام نمی‌شود. همان تصمیمی که درباره افزایش قیمت بنزین گرفتند، به طریق اولی در FATF اتفاق افتاده است. آقایان رفتند و تضامینی دادند که اگر FATF به تصویب در بیاید، باید نظام دگرگون شود.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست