صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

اکبر معصومی گفت: برای مقابله با جنگ روانی دشمن باید اتاق فکری ایجاد شود و جوانان انقلابی با آگاهی کامل از نوع دشمنی و رفتاری که رسانه‌های بیگانه برای تاثیرگذاری در جنگ نرم بر مخاطبان دارند، نحوه مقابله با آن را تولید کنند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی بازخوانی تکنیکهای جنگ روانی دشمن علیه جمهوری اسلامی ایران) با حضور اکبر معصومی، تحلیلگر مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

اکبر معصومی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: گاهی دشمن شروع به فضاسازی درباره حوادثی می‌کند که اهمیت آن‌چنانی ندارد و در محدوده خاصی از جغرافیای کشور اتفاق می‌افتد، دشمن با ابزار رسانه‌ای به گونه‌ای به مردم القا می‌کند که گویی اتفاق بزرگی رخ داده، در حالی که اتفاق خاصی روی نداده است. لذا دشمن از طریق ابزار رسانه‌ای و جنگ روانی به دنبال ناامیدسازی مردم از آینده و فراموشی اقداماتی است که انقلاب اسلامی طی 40 سال به کشور ارائه کرده است.

وی افزود: همین عملیات روانی خودش را در اغتشاشات سال 88، 96 و 98 نشان داد. پس از اتفاقات بعد از گران شدن بنزین بلافاصله دشمنان و غربی‌ها بر موج اعتراض مردم سوار شدند و اجازه نداند مردم آن صحبتی را که داشتند، بازگو کنند و جامعه را به سمت بی‌ثباتی بردند و موضوع را در جامعه جهانی به شکلی القا کردند که گفتند وضعیت جامعه در ایران ناامن است و مردم نسبت به انقلاب خودشان خیلی بدبین هستند. لذا عملیات و جنگ روانی که دشمنان علیه جمهوری اسلامی به کار گرفتند، به لحاظ حجمی در کل دنیا بی‌سابقه است.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: به عبارتی ما کشوری را نداریم که به اندازه جمهوری اسلامی به لحاظ جنگ روانی و حتی جنگ سرد مورد هجمه قرار گرفته باشد. از طرفی ناامیدی دشمنان از جمهوری اسلامی در ابعاد مختلف باعث شده که دشمن به فکر تغییر هویت مردم و به خشونت کشیدن و خسته کردن آنها را برنامه‌ریزی کنند، برای مثال اگر بخواهیم به صورت رندوم اشاره کنیم وجود قرص در کیک، سیل در خوزستان و اقدامات مشابه این‌چنینی نشان می‌دهد که دشمن همه این اتفاقات را برای ناکارآمد نشان دادن جمهوری اسلامی را در بعد ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی مطرح می‌کند.

اکبر معصومی گفت: لذا این جنگ روانی و دست و پا زدن‌های دشمن و برنامه‌ریزی‌اش در این زمینه نشان می‌دهد که آنها چه قدر با جمهوری اسلامی دشمنی دارند و چون نتوانستند به دلیل استحکام جمهوری اسلامی به اهداف استکباری خود برسند، سر خورده‌اند و در تکاپو و تلاشند که به هر طریقی به آمال خود دست پیدا کنید. برای نمونه در برجام وقتی آمریکایی‌ها از آن خارج شدند و جمهوری اسلامی طبق تائید آژانس بالغ بر 15 بار برجام را به صورت کامل اجرا کرده است، دشمنان نه تنها درصدد برنیامدند، آمریکا خروج کننده از برجام معرفی کنند، بلکه همچنان بحث هسته‌ای جمهوری اسلامی را به عنوان یک تهدید علیه بشریت مطرح می‌کنند.

وی افزود: در حالی با جنگ روانی فعالیت‌های هسته‌ای ما را به عنوان تهدید علیه بشریت نشان دادند که رژیم صهیونیستی در نزدیکی ما قرار دارد و با پایگاه‌های هسته‌ای که دارد، می‌تواند علیه بشریت اقدام کند. لذا دشمن با فعالیت در عرصه جنگ روانی در زمینه تاثیرگذاری بر مردم در حال تکاپوست. اگر در نظر بگیریم قرن 21، قرن جنگ افکار است، باید فعالیت خود را در این عرصه دو چندان کنیم.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: در این میان همراهان و همکاران آمریکا در منطقه برای این‌که بتوانند جمهوری اسلامی را خطرناک جلوه دهند، پس از آن جهت‌دهی به افکار مردم و مسئولان علیه جمهوری اسلامی در بعد داخلی و خارجی به منزله نشان دادن ناکارآمدی حکومت قطعا به سمت گزینشی در ارائه مطالب به مخاطبان خود پیش خواهد رفت. لذا ما برای جلوگیری از دستیابی دشمن به اهدافش در مرحله نخست باید اتاق فکری ایجاد شود به این معنا که جوانان انقلابی ما باید با آگاهی کامل از نوع دشمنی و رفتاری که این رسانه‌ها برای تاثیرگذاری در حوزه جنگ نرم بر مخاطبان خود داشته باشند، باید این فضا را بشناسند و بلافاصله نحوه مقابله با این فضا را بتوانند تولید کنند.

مرتبط با این خبر

  • عضویت در قوانین بین المللی حقوق مالکیت اجتناب ناپذیر است

  • تبیین راهبرد رسانه های معاند فارسی زبان در قبال دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری

  • عقب ماندگی 50 ساله سیستم آموزش و پرورش نسبت به کشور های اروپایی

  • در حوزه سواد رسانه ای ده سال عقب هستیم

  • ادبیات کاندیداها دیگر دعوا بر سرعدالت و آزادی نیست!

  • فضای مجازی بسیار فراتر از یک ابزار است

  • فضای مجازی ارتباط مخاطب و روزنامه ها را محکم می کند.

  • افزایش قدرت مقاومت؛ درپی حماسه آفرینی مردم در انتخابات!

  • تکثر طیف‌ها، نحله‌ها و سلایق سیاسی تنور انتخابات را گرم کرد

  • فضای مجازی قدرت اعتیادزایی بالایی دارد