گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل سیاسی: امروز اعلامیه حقوق بشر چیزی شبیه جوک است/ سازمان ملل حتی نتوانست سایه امنیت را برقرار کند چه برسد به صلح

رمضانعلی ملک گفت: سازمان ملل با اعمال نفوذ قدرت‌های بزرگ آن‌قدر ضعیف شد که شورای امنیت آن به بازیچه‌ای تبدیل شد و در چندین سال گذشته حتی نتوانسته سایه امنیت را برقرار کند و چندین سال است که حداقل خاورمیانه عرصه جنگ قدرت‌های بزرگ است.

1398/10/06
|
11:42
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی بیانیه حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران و ماهیت سیاسی آن) در ادامه با ارتباط تلفنی با رمضانعلی ملک، کارشناس مسائل سیاسی و حقوقی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

رمضانعلی ملک در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: اگر منصفانه درباره متن اعلامیه حقوق بشر قضاوت کنیم، تنها اعلامیه‌ای است که توسط خرد جمعی گروهی از حقوقدان جهانی گردآوری و تالیف شده و محصول تلاش آنها بوده است. جامعه‌ای که در زمان خود مترقی بود و حقوقدانان آن زمان با گرد آمدن کنار هم و تبادل بحث و نظر تالیف بیانیه حقوق بشر را انجام دادند که اگر به متن آن عمل می‌شد، شاید آن موقع موفق می‌شدند در جامعه جهانی با تکیه بر اعلامیه صلح، موفقیت و شادی برقرار کنند.

وی افزود: البته بعد از تالیف بیانیه تا اوایل دهه 70 آرامش وجود داشت، اما از آنجا که روح شیطانی و خوی برده‌برداری در پشت صحنه قدرت‌های شرقی و غربی بود، با طرح تئوری کمربند سبز به بهانه این‌که جامعه در حال تعادل نیست به قول خودشان برای این‌که جایگاهی در تعادل جهان داشته باشند، سعی کردند از منابع و امکانات کشورهای دیگر از جمله کشورهای اسلامی نیز استفاده کنند. از اینجا انحراف در بیانیه شروع و به مرور افزایش یافت، انحرافی که در آن قدرت‌طلبان اولویت را در تامین منافع خودشان دیدند و دیگر به متن اصلی بیانیه وفادار نماند.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: به طوری که امروز اعلامیه حقوق بشر برای ما به مثابه یک جوک است، زیرا در حال حاضر خفاشان خون آشام در صدد تامین منافع خودشان از کشورهای ضعیف هستند و در این رابطه نمونه‌های فراوانی وجود دارد و کشورهای قدرتمند کشورهای ضعیف را تحت سلطه خودشان قرار دادند. لذا امروز باید درباره اعلامیه حقوق بشر اطلاع‌رسانی دقیقی شود، زیرا اطلاعات بسیاری از کشورها درباره آن بسیار کم است و اصلا درباره حقوق اجتماعی، صلح و منافع آن نمی‌داند. در خود آمریکا هم بسیاری از مردم از اعلامیه حقوق بشر اطلاعات چندانی ندارند.

رمضانعلی ملک گفت: اگر کشورهای قدرتمند به اعلامیه حقوق بشر وفادار بودند، اکنون عربستان عضو حقوق بشر سازمان ملل نبود، آرای عربستان 80 رای مثبت، 70 رای ممتنع و 30 رای منفی در بر داشت، همین آرا نشان از دارد که بسیاری از کشورها مستقل نیستند و تابع نظر کشورهای قدرتمند هستند و بسیاری از آرا خود را با نگاه به کشورهایی می‌دهند که نفعی از آنها ببرند. از طرف دیگر از جمله موارد نقض اعلامیه حقوق بشر ایجاد پدیده‌ای به نام داعش است، چه کسی داعش را ایجاد کرد؟ چه کسانی از این پدیده سود می‌بردند؟ آشفتگی خاورمیانه به نفع چه قدرت‌هایی است؟ اکنون که یمن در آن شرایط است، سوریه در وضعیتی با خرابی بسیار و عراق در آن شرایط متلاطم. منافع چه کسانی تامین می‌شود؟

وی افزود: امروز به جایی رسیدیم که باید بگوییم اصلا نباید از اعلامیه حقوق بشر سخنی به زبان آورد، چنین اعلامیه‌ای وجود ندارد! به ابزاری در دست کشورهای قدرتمند و منفعت‌طلب تبدیل شده است. حالا باید درباره رویکرد ضعیف آن اطلاع‌رسانی کنیم. بدترین رویکرد اعلامیه حقوق بشر درباره جمهوری اسلامی اعمال شد و سازمان ملل چون نهادی ناکارآمد تبدیل به ابزاری شد که قدرت‌های سلطه‌طلب از آن استفاده کنند و همه دپارتمان‌های آن را به نفع منافع و مطامع خود در اختیار بگیرند. برای مثال شورای امنیت به بازیچه‌ای تبدیل شد که در چندین سال گذشته نتوانسته حتی سایه امنیت را برقرار کند و چندین سال است که حداقل خاورمیانه عرصه جنگ قدرت‌های بزرگ است.

کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: چند سال است که مردم فلسطین آواره هستند، از آن طرف مردم فقیر یمن چه کردند که اسیر سیاست‌های جنگ‌طلبانه عربستان و آمریکا شدند. در این میان کشورهای اسلامی چه کردند؟ بنابراین امروز حقوق بشری وجود ندارد و تغییر روسا و افراد آن نیز تاثیری در درست اجرا شدن اعلامیه حقوق بشر ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی