گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد دانشگاه: همکاری با روسیه باید به فعالیت‌های امنیتی و نظامی محدود نشود

آرش رئیسی‌نژاد گفت: ایران کشوری تنهاست، لذا کشوری که همواره مرزهایش خاکریز دفاعی است، باید بر درون تکیه کند، نقطه ثقل امنیت ملی ایران رابطه دولت و ملت است تا زمانی که این رابطه به سامان باشد، هیچ قدرتی نمی‌تواند ایران را به خطر بیندازد.

1398/10/08
|
12:30

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی تحریم و تروریسم دو راهبرد آمریکا علیه کشورهای مستقل و نگاه به افق‌های جدید) با حضور دکتر آرش رئیسی‌نژاد، استاد دانشگاه تهران روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

آرش رئیسی‌نژاد در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: به هر حال روسیه یکی از مهم‌ترین قدرت‌های کنونی دنیاست، به ویژه بعد از این‌که پوتین توانست کشوری که پس از فروپاشی شوروی دچار عقب رفتگی‌های پیش از پیش شده بود، دوباره احیا کند. حالا این احیاء چه قدر ژرف و عمیق است، به هر حال تاریخ در آینده نشان خواهد داد. به طور قطع ما باید همراهی استراتژیک با روسیه داشته باشیم.

وی افزود: همراهی استراتژیک با اتحاد استراتژیک متفاوت است، همراهی استراتژیک یعنی این‌که گمان کنید در یک اتوبان دو ماشین در مقطعی که اگر طولانی باشد در کنار هم قرار می‌گیرند و برای رسیدن به اهداف با هم همکاری می‌کنند، لذا همکاری ما با روسیه هم می‌تواند شامل مسائل امنیتی و نظامی بشود مانند اس 300، مقابله با تروریست‌ها. به یاد داشته باشیم روسیه و جمهوری اسلامی دو قدرت اصلی بودند که در نابودی داعش نقش اصلی را ایفا کردند نه آمریکا.

استاد دانشگاه ادامه داد: آمریکا حتی بنا به سخنرانی هیلاری کلینتون به نوعی در برپایی داعش نقش داشتند، نه تنها آمریکا بلکه کشورهای منطقه مانند عربستان، امارات و حتی کشوری که امروز برادر و دوست ماست، ترکیه به نوعی از داعش حمایت می‌کرد. با این حال همکاری‌های جمهوری اسلامی و روسیه نباید مختص به مسائل امنیتی و نظامی شود و باید همکاری‌های اقتصادی نیز داشته باشیم، مهم‌ترین همکاری اقتصادی استراتژیک نه روزانه ما با روسیه باید کریدور شمال- جنوب باشد، به نوعی جمهوری اسلامی از ظرفیت موقعیت ژئواستراتژیک خودش استفاده کند و طبق اخباری که دنبال کردم روس‌ها در تلاش هستند در بندرعباس و چابهار به سرمایه‌گذاری بپردازند.

آرش رئیسی‌نژاد گفت: میان ما و روسیه نه تنها مسائل اقتصادی بلکه مسائل فرهنگی نیز می‌تواند گسترش پیدا کند و بر اساس آن دیپلماسی نرم خودمان را با روسیه تقویت کنیم. با این حال باید همواره این نکته را به یاد داشته باشیم که جمهوری اسلامی متحد استراتژیک ندارد، ایران در طول تاریخ و به ویژه در نظام جمهوری اسلامی در میان کشورها نه در بین احزاب و جنبش‌ها نداشته است، ما همواره تنها بودیم و این تنهایی باید همواره در نگاه، سیاست و رویکرد رهبر و مسئولان جمهوری اسلامی مورد توجه قرار گیرد نه تکیه به آمریکا می‌تواند ما را به سرمنزل مقصود برساند نه روسیه و چین.

وی افزود: گمان نکنیم چون روسیه با آمریکا رقابتی دارد، بنابراین می‌تواند متحد استراتژیکی خوبی برای ما باشد، روسیه، چین و بسیاری از کشورهای دنیا به دنبال منافع ملی خود هستند، ما نیز باید به یاد داشته باشیم که باید به دنبال منافع ملی خودمان باشیم و برای رسیدن به منافع ملی تنها با تکیه بر درون در واقع می‌توانیم به این اهداف برسیم.

استاد دانشگاه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: اشاره کردم، ایران کشوری تنهاست و کشوری مانند ایران که همواره مرزهایش خاکریز دفاعی است باید بر درون تکیه کند، نقطه ثقل امنیت ملی ایران رابطه دولت و ملت است تا زمانی که این رابطه به سامان باشد، هیچ قدرتی نمی‌تواند ایران را به خطر بیندازد. همچنین درباره عراق، سوریه، لبنان، افغانستان، تاجیکستان و پاکستان و کشورهای همجوار همواره اعتقاد داشتم ما باید همواره به سه حوزه درهم تنیده امنیتی، سیاسی و نظامی، اقتصادی، فرهنگی و هویتی توجه کنیم، بذر همکاری‌ها در حوزه فرهنگی و هویتی تحت تاثیر آنها کاشته و در حوزه سیاسی و نظامی و امنیتی برداشت می‌شود. متاسفانه حوزه کاشت(اقتصادی) در میان مسئولان سیاسی جمهوری اسلامی کمرنگ شده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی