صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

مهدی مقسومی گفت: به نظر می‌رسد آمریکا از این حمله و ترور قصدی جزء ارعاب نداشته و این رویکرد مصداق بارز ترور به شمار می‌آید نه دفاع مشروع. در حقوق بین‌الملل نیز این گونه اقدامات را عرفا تحریک‌آمیز می‌شناسند.

برنامه گفت‌وگوی سیاسی با موضوع (بررسی ابعاد حادثه تروریستی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی از منظر حقوق بین‌الملل) با حضور دکتر مهدی مقسومی، کارشناس و پژوهشگر مسائل حقوق بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مهدی مقسومی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: درست است که ما با ایالات‌متحده در مقاطع زمانی مختلف به اصطلاح چنگ و دندان به هم نشان دادیم، اما در وضعیت مخاصمه مسلحانه با یکدیگر نبودیم. قواعد و قوانین بین‌المللی هم وضعیت مخاصمه مسلحانه را کاملا شفاف و روشن مشخص کردند و اصل ضرورت نظامی حاصل از این اقدام نیز در پرتو اصل تناسب در حقوق بشردوستانه بین‌المللی، اقدام آمریکا را به هیچ وجه قابل توجیه نمی‌کند. ضمن این‌که اجرای قوانین داخلی آمریکا اعم از مقررات یک‌جانبه تحریم و بحث‌های تروریستی که علیه سپاه اعلام کرده در حوزه صلاحیت سرزمینی کشور خودش است.

وی افزود: آمریکا نمی‌تواند تحریم‌های بر اساس تصمیمات و قوانین داخلی خودش را در کشور ثالثی مانند عراق پیاده کند. ضمن این‌که در توافق‌نامه امنیتی که با دولت عراق داشتند، به صراحت در دو بند قید شده است، به طوری که در بند نخست آن آمده، آمریکا حق ندارد از خاک عراق علیه کشور دیگری استفاده کند. نکته دیگر، هر عملیات نظامی را که می‌خواهد در خاک عراق انجام دهد، باید به تصویب کمیته مشترک برسد و بعد از تصویب انجام شود. در واقعه ترور سردار سلیمانی این دو اقدام صورت نپذیرفته است.

پژوهشگر مسائل حقوق بین‌الملل ادامه داد: اقدام آمریکا در ترور سلیمانی حکایت از نقض آشکار قوانین و مقررات دارد و بر اساس اصول تثبیت شده حقوق بین‌الملل ژنو هم غایت منازعات مسلحانه نابودی طرف مقابل نیست، بلکه هدف این است طرف مقابل را به حدی برساند که کارآیی جنگی نداشته باشد. لذا ترور یک فرد در هیچ جای مقررات و قوانین بین‌المللی پیش‌بینی نشده است، بلکه اتفاقا منع هم کردند. در جای جای حقوق بین‌الملل می‌توانیم این را ببینیم که منع کردند. برای همین رفتاری که آمریکا انجام داده است، مصداق بارز تروریسم بین‌المللی است.

مهدی مقسومی گفت: کشتار هدفمند فقط و فقط در مواردی مجاز است که هیچ روش جایگزین خونبار دیگری وجود نداشته باشد، اما در ترور سردار سلیمانی مشاهده می‌کنیم که ترامپ و پمپئو اعلام می‌کنند که ترور سردار از ماه‌ها قبل در دستور کار ما بوده و ما رفت و آمدهای او را رصد می‌کردیم. همین سخن مصداق این است که با نقشه و برنامه‌ریزی قبلی قصد ترور داشتند و این قصد ترور و کشتار هدفمند در حقوق بین‌الملل معاصر کاملا مذموم است و مورد قبول واقع نشده است.

وی افزود: بیانیه که از سوی کاخ سفید درباره ترور سردار سلیمانی منتشر کردند، چند نکته‌اش برایم جالب توجه بود، از جمله در آن به حق دفاع مشروع اشاره کرده است، سراغ بحث بازدارندگی رفته، ضمن این‌که به قرار دادن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی پرداخته و نکته سوم سوابق سردار سلیمانی را شرح داده است. وقتی این چهار مقوله را مطرح کردند، در حالی که حق دفاع مشروع به هیچ وجه شبیه آنچه در بیانیه آمده نیست و همان‌طور که اشاره کردم ما در حالت مخاصمه مسلحانه نیستیم. ضمن این‌که اگر می‌خواستند اقدامی بکنند، کشتار هدفمند فقط و فقط در مواردی مجاز است که هیچ جایگزین غیرخونباری برای آن پیش‌بینی نشده باشد.

پژوهشگر مسائل حقوق بین‌المللی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در واقع نمی‌دانم ترور سردار سلیمانی و همراهانش را می‌خواهند با کجای قانون انطباق بدهند و روی آن موضوع مانور بدهند. بحث دفاع مشروعی که کاخ سفید مطرح می‌کند همان‌طور که قبلا شرح دادم، دفاع مشروع به هم این صورت نیست. لذا به نظر می‌رسد آمریکا از این حمله و ترور قصدی جزء ارعاب نداشته و این رویکرد مصداق بارز ترور به شمار می‌آید نه دفاع مشروع. در حقوق بین‌الملل نیز این گونه اقدامات را عرفا تحریک‌آمیز می‌شناسند.

مرتبط با این خبر

  • پیامدهای ترور شهید سلیمانی متوجه کاخ سفید خواهدبود

  • شهید حاج قاسم سلیمانی مبارزه علیه استکبار را جهانی کرد

  • حاج قاسم سلیمانی موثرترین عنصر در نابودی اهداف امریکا بود

  • خون شهید سلیمانی آغازی بر پایان امریکا در منطقه است

  • ترور قاسم سلیمانی رویایی مستقیم آمریکا با جمهوری اسلامی ایران است

  • به واسطه این شرایط که به وجود آمده آمریکا هزینه بالایی را پرداخت خواهد کرد

  • سرزمین های اشغالی به حالت آماده باش درآمد

  • ولایت مداری، حاج قاسم را محبوب دلها کرد

  • ترور سردار سلیمانی نشانه انفعال و ضعف آمریکا بود

  • جنایت آمریکا عامل تنش های جدید در منطقه و جهان خواهد بود