گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس حقوق جزا: کشتن صد سردار آمریکایی داغ ترور سردار سلیمانی را جبران نمی‌کند

مهدی تبریزی گفت: حضور انبوه مردم در مراسم بدرقه سردار سلیمانی نشان داد که داغش بزرگ و غیرقابل انکار است و با کشتن صد سردار آمریکایی قابل جبران نیست، سردار ما کجا و افراد نظامی آنها کجا.

1398/10/19
|
10:00

برنامه"گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل اقدام تروریستی سپهبد شهید قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و دیگر شهدای مقاومت از منظر حقوق بین‌الملل مصداق بارز تروریسم دولتی) با حضور مهدی تبریزی، کارشناس ارشد حقوق جزا روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

مهدی تبریزی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: متاسفانه آمریکا و هم‌پیمانانش برای رسیدن به اهدافشان از هر وسیله‌ای استفاده می‌کنند، برای مثال در ترور سردار سلیمانی از هواپیمای جنگنده‌ای استفاده کردند که رادارگریز بوده و از ارتفاع بالا خودرو سردار را مورد اصابت گلوله قرار داده است. نکته‌ای که در اینجا مطرح است، بزدلی آمریکا و ترس از این را می‌رساند که مبادا با استفاده از یک سلاح سبک‌تر سردار زنده بماند و تنها مجروح شود.

وی افزود: آمریکایی‌ها می‌خواستند فکر و وجود سردار سلیمانی را از بین ببرند که تصور می‌کردند با از بین بردن او کل فکر و منطقی که داشت، از بین می‌رود در صورتی که چنین چیزی نیست و خدا را شکر منطق و کردار او در میان مردم ایران با شهادتش منتشر شد و تصور می‌کنم از امروز در هر خانواده‌ای یک سردار سلیمانی با افکارش خواهیم داشت.

کارشناس ارشد حقوق جزا ادامه داد: درباره معیار تشخیص تروریسم دولتی باید به فلسطین اشاره کنم از منظر آمریکایی‌ها، آنها تروریسم دولتی هستند، به این دلیل که برای کارکرد، اعمال و افکارش با اسرائیل و آمریکا مبارزه می‌کند و این نشان می‌دهد آمریکا کشورها و متحدان فلسطینی‌ها را تروریسم می‌داند. در صورتی که جنبش آزادی‌بخش فلسطین تنها هدفش از مبارزه با آمریکا و اسرائیل گرفتن حق و حقوق بنیادینش است و نخستین حق و حقوق یک ملت این است که یک کشور داشته باشد. تازه کشوری که برای خودشان بوده و به زور آن ‌را غصب کردند.

مهدی تبریزی گفت: برای همین تشخیص معیار دولتی همین موضوع است که آمریکایی‌ها تصور می‌کنند ما و در راس هرم فلسطین یک تروریست دولتی را تشکیل می‌دهند، یعنی آنها تروریسم دولتی هستند و باید علیه آنها هجمه صورت بگیرد و با هر هدف و وسیله‌ای این کار را انجام می‌دهند، اما قوانین و دستورات شرعی و قانونی ما بر خلاف افکار و اهداف آنهاست. متاسفانه آمریکایی‌ها و متحدانشان طبق توافق‌نامه‌ای که در سال 1970-1971 میلادی در سازمان ملل منتشر شده، چند بار به این موضوع اشاره کردند که فلسطین حق دارد که یک کشور باشد و کشورش را پس بگیرد، اما متاسفانه چون سردمداران سازمان ملل افرادی از آمریکا یا تحت سلطه آنها هستند، حق فلسطین قابل اثبات نبوده است.

وی افزود: همان طور که رهبر انقلاب فرمودند پاسخ قاطع و به جا و در زمان مقتضی به حادثه ترور سردار سلیمانی و همراهانش داده خواهد شد. به عبارتی اگر صرفا قرار باشد که تنها جواب های، هوی باشد و اگر آنها حرکتی خصمانه انجام دادند و ما هم بخواهیم در مقابل آنها چنین حرکتی انجام دهیم، از تئوریسین‌های جمهوری اسلامی و افکار مردان بزرگ ما به دور است و چنین رفتاری شایسته مردم و نظام جمهوری اسلامی نیست. لازم است که با تدبیر، بررسی و دقت پاسخی در خور به آمریکا دهیم.

کارشناس ارشد حقوق جزا در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: به نظرم معقول نیست که ما اقدامی شبیه آنها انجام دهیم و حضور انبوه مردم در ترور سردار سلیمانی شاهد بر این بود که داغ بزرگ و غیرقابل انکار است و با کشتن صد سردار آمریکایی قابل جبران نیست، سردار ما کجا و افراد نظامی آنها کجا. به همین دلیل کوچک‌ترین کاری که بخواهیم در پاسخگویی به آمریکا انجام دهیم این است که بتوانیم افرادی که در حادثه ترور سردار نقش داشتند، مورد بازخواست و قصاص قرار دهیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی