گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد دانشگاه: آمریکایی‌ها به دنبال پیاده شدن قانون جنگل در خاورمیانه هستند

علی کربلاحسینی گفت: سوابق آمریکا نشان می‌دهد قبلا هم مانع حضور مقامات رسمی کشور ما در جلسات سازمان ملل شدند که منجر به شکایت از آمریکا شده است، اما به هر حال آمریکایی‌ها دوست دارند، نظام حقوقی را پیش بگیرند که شبیه قانون جنگل است.

1398/10/19
|
10:51
|

برنامه"گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل اقدام تروریستی سپهبد شهید قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و دیگر شهدای مقاومت از منظر حقوق بین‌الملل مصداق بارز تروریسم دولتی) در ارتباط تلفنی با علی کربلاحسینی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل حقوقی روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

علی کربلاحسینی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: آنچه مسلم است جمهوری اسلامی به عنوان کشور ایران و ایالات‌متحده یک کشور دیگر از حاکمیت برابر برخوردار هستند. این حاکمیت‌ها باید به رسمیت شناخته شود تا کشورها بتوانند در نظم و نظام بین‌الملل با یکدیگر ارتباط و مراوده داشته باشند. در صورتی که این نظم را به هم بریزند و یک حاکمیتی مثل آمریکا حاکمیت کشور مستقلی مانند عراق را نقض کند، دیگر سنگ بنای نظام بین‌الملل به هم می‌ریزد و به این ترتیب هر کشوری می‌تواند برای خودش نظم و اقدامی داشته باشد که در نهایت به قانون جنگلی می‌رسیم که آمریکایی‌ها دنبال می‌کنند.

وی افزود: وقتی آمریکایی‌ها حاکمیت کشوری را نقض کردند، قاعدتا این حق را به دیگران هم دادند که حاکمیت آمریکا را به رسمیت نشناسند و آن‌را نقض کنند. طبق حقوق بین‌الملل وقتی کشوری زیانی را به کشور دیگری وارد می‌کند، آن کشور زیان دیده هم می‌تواند اقدام متقابل را داشته باشد. همان‌طور که آمریکایی‌ها حقوق جمهوری اسلامی را با اعلام تروریستی بودن سپاه پاسداران نقض کردند، ما هم در اردیبهشت امسال اعلام کردیم که نیروهای نظامی آمریکا را تروریستی می‌شناسیم به ویژه نیروی سنتکام را که در غرب آسیا مستقر هستند.

استاد دانشگاه ادامه داد: ما می‌توانیم اقدامات متقابل داشته باشیم در برابر نیروهایی که ما تروریستی می‌شناسیم. بنابراین می‌توان از طریق ساختارهای حقوقی که وجود دارد، اقدامات نظامی و در حوزه‌های مختلف را اعمال کنیم به این دلیل که آمریکایی‌ها خودشان نخواستند حاکمیت برابر را به رسمیت بشناسند و خودشان باعث شدند آن نظمی که در طول بیش از یک قرن از نظر حقوقی ایجاد شد، آن را محترم بشمارند، به همین دلیل اقدامات متعددی وجود دارد که جمهوری اسلامی می‌تواند به رسمیت بشناسد و در نظر بگیرد که اکنون عراقی‌ها نیز تصمیم به اخراج نیروهای آمریکایی از کشورشان گرفتند و آمریکایی‌ها خیلی گستاخانه می‌خواهند مقابل خواست مجلس و ملت عراق بایستند.

علی کربلاحسینی گفت: آمریکایی‌ها از بالا به پایین با قضیه خروج از عراق برخورد کردند و در حال نقض حاکمیت برابر هستند. از آن طرف در جلسه ای که قرار است در شورای امنیت سازمان ملل درباره بحران عراق و قضیه ترور سردار سلیمانی و همراهانش تشکیل شود، شورای امنیت خواهان حضور ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان است، اما آمریکایی‌ها از دادن ویزا به او امتناع کردند، در حالی که طبق توافق‌نامه‌ای که سازمان ملل با آمریکا دارد، آنها متعهد شدند به مقاماتی که عضو سازمان ملل هستند روادید را بدهند تا بتوانند در جلسات مختلف برای پیشبرد امور کشورشان شرکت کنند، یعنی ارتباطی به آمریکا ندارد، چون وزیر خارجه ما قصد سیاحت در آمریکا را ندارد و می‌خواهد در جلسه شورای امنیت برای دفاع و پیشبرد حقوق کشورمان شرکت کند.

وی افزود: وقتی آمریکا چنین حقی را سلب می‌کند، نخست آن توافق‌نامه حق مقر را که با سازمان ملل دارد، زیر پا می‌گذارد و دوم حقوق ملتی را نقض می‌کند، در حالی که باید بتوانند از حقوق خودشان در سازمان ملل و شورای امنیت دفاع کنند و حرفشان را پیش ببرند. از طرفی سوابق آمریکا نشان می‌دهد که قبلا هم دست به چنین شیوه‌ای زده اند که منجر به شکایت از آمریکا شده است که قابل پیگرد است، اما همان‌طور که اشاره کردم آمریکایی‌ها دوست دارند، نظام حقوقی را پیش بگیرند که قانون جنگل است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی