گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه: جمعیت میلیونی تشییع سپهبد سلیمانی برای آمریکایی‌ها بار روانی دارد

علی صدیقی گفت: نقش مردم بسیار مهم است به طوری که در اتفاق اخیر حضور مردم و حمایتی که از نظام کردند، نمود بیشتری پیدا کرد و همین حضور میلیونی مردم در تشییع پیکر سپهبد سلیمانی ایجاد بار روانی برای آمریکاست.

1398/10/20
|
11:15

برنامه"گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل اقدام تروریستی سپهبد شهید قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و دیگر شهدای مقاومت از منظر حقوق بین‌الملل مصداق بارز تروریسم دولتی) با حضور دکتر علی صدیقی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

علی صدیقی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: آمریکا به عنوان یک کشور قلدر در منطقه شناخته شده و قدرت خودش را به سایر کشورها دیکته کرده است و مفهوم تروریست دولتی درباره آمریکا بیشتر صدق می‌کند. در این میان کشور جعلی مانند اسرائیل در منطقه غرب آسیا تاسیس می‌شود، تاسیس رژیم جعلی که در دوران قدر قدرتی انگلستان و دولت‌های همسو با او صورت گرفت، اما هر چه به جلوتر می‌رویم ابتکار عمل از دست کشورهای اروپایی گرفته می‌شود و در اختیار آمریکا قرار می‌گیرد و آمریکا به عنوان یک قدرت نوظهور در جهان سرپرستی رژیم جعلی را به عهده می‌گیرد.

وی افزود: حال آنها رژیم جعلی اسرائیل را به عنوان یک کشور قلمداد می‌کنند و هر اقدامی که انجام می‌دهند، خود به خود پای آمریکا نوشته می‌شود. چون نخستین حامی این جریان آمریکایی‌ها هستند. لذا منظور این نیست که بگوییم آمریکایی‌ها به عنوان اولین و تنها کسانی در دنیا هستند که دست به تروریسم دولتی می‌زنند، کشورهای بسیار دیگری هم این کار را انجام می‌دهند. برای مثال آیا واقعا قابل تصور است که کشوری مانند میانمار کشتار انجام دهد و در واقع چند هزار مسلمان را شکنجه کند و با وضعیت فجیعی کشتار راه بیندازد، آیا واقعا قالب تصور است که این کشور چراغ سبزی از آمریکا نگرفته است؟

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: در همان ایامی که این کشتار در میانمار صورت می‌گیرد، فردی که مرتکب این جنایات شده، به عنوان یک رهبر فکری در جهان معرفی می‌شود و جایزه صلح نوبل را می‌گیرد. لذا وقتی بحث تروریسم دولتی مطرح است، ما نباید توجه کنیم که افراد یا دولت‌هایی مستقیم در امر ترور اقدام می‌کنند، بلکه بخشی از این ترورها به صورت غیرمستقیم صورت می‌گیرد. ترورهای مستقیم یا با ارسال تجهیزات است یا حتی با در اختیار قرار دادن زمین و مکان. مثلا کشوری پایگاه نظامی در اختیار کشور دیگری مثل آمریکا بگذارد یا حتی ممکن است اذهان را به موضوعی منحرف کند تا در واقع کشور متخاصم بتواند کار خودش را انجام بدهد.

علی صدیقی گفت: دولت ما درباره حادثه اخیر باید یکسری اقداماتی را انجام دهد که راهکارهای خاص حقوقی و راهکاری بین‌المللی دارد و یکسری از کارها را هم باید مردم انجام دهند که این هم در نوع خودش مهم است. به طوری که در اتفاق اخیر حضور مردم و حمایتی که از نظام کردند، نمود بیشتری پیدا کرد و همین حضور میلیونی مردم در تشییع پیکر سپهبد سلیمانی ایجاد بار روانی برای آمریکاست.

وی افزود: راهکارهایی که دولت می‌تواند نسبت به حادثه اخیر انجام دهد این است که یکسری مجامع حقوقی وجود دارند که می‌توان حادثه ترور سپهبد سلیمانی را از طریق آنها پیگیری کرد. به نظرم دولت باید شروع به گشودن پرونده‌های ویژه برای این قضیه کند و حتی اولین گام درخواست گزارشگر ویژه سازمان ملل برای قضیه است. خود همین مساله یک بار حقوقی بین‌المللی دارد. کشورهایی که برای آنها بازرس ویژه در نظر گرفته می‌شود، زیر ذره‌بین می‌روند و تمام رفتارشان کنترل می‌شود و خود همین بیشتر بعد روانی قضیه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: شاید خیلی‌ها بگویند بازرس سازمان ملل از خودشان خواهد بود و شاید به هم نان قرض بدهند و اتفاق خاصی نیفتد، اما خود اینکه چنین تقاضایی مطرح شود و به عنوان یک سند تاریخی بماند که کشوری به دلیل یک جنایت تقاضای بازرس ویژه کرده است به راحتی به دست فراموشی سپرده نخواهد شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی