گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل منطقه: چرا جمهوری اسلامی پایگاه عین‌الاسد را انتخاب کرد؟

قاسمیان گفت: چرا جمهوری اسلامی پایگاه الاسد را انتخاب کرد؟ به نظرم یک پیام برای مردم آن منطقه و به‌ویژه کردها داشت که احساس نکنید در این نقطه امنیت دارید، هر جا آمریکایی‌ها حضور داشته باشند، برای شما ناامنی است نه امنیت. اشتباه نکنید.

1398/10/20
|
12:15
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل حمله موشکی و پاسخ کوبنده سپاه پاسداران به پایگاه آمریکایی عین الاسد) با حضور دکتر روح‌الله قاسمیان، کارشناس مسائل منطقه روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

روح‌الله قاسمیان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: به نظرم پاسخ جمهوری اسلامی به ترور سردار سلیمانی و همراهانش از دو بُعد دارای اهمیت است؛ یکی بعد نظامی و دیگری بعد سیاسی و اجتماعی. در بعد نظامی اولا پایگاهی را زدیم که بیشترین تجهیزات نظامی، لجستیک، بالگردها، هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در سطح خاورمیانه در آن قرار داشت. این پایگاه 10 کیلومتر مربع وسعت دارد، یعنی به اندازه منطقه سبز بغداد وسعت دارد. از یک باند 4 هزار متری برای پرواز، تیک‌آف و همچنین نشستن بالگردها، جنگنده‌ها و پرنده‌های بدون سرنشین برخوردار است.

وی افزود: نکته دیگر این‌که موضوع اصلی در رابطه با مسائل نظامی این بود که آمریکایی‌ها طی چند روز اخیر در آمادگی کامل به سر می‌بردند. به طوری که وزارت دفاع ایالات‌متحده اعلام کرد، نظامیان آمریکایی در پایگاه الاسد در آمادگی کامل و در بالاترین سطح هشدار به سر می‌بردند. وقتی موشک‌ها به پایگاه اصابت می‌کند، یعنی این‌که هشدار آمریکایی‌ها هم نمی‌تواند جلوی موشک‌های ما را در زدن به هدف بگیرد. نکته دیگری که از حیث نظامی مطرح است، این موشک‌ها از دو پایگاه آمریکا عبور و به پایگاه سوم اصابت کردند.

کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: لذا این مسائل نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی در اقتدار خودش با کسی شوخی ندارد، آنها حمله کردند و رهبری هم اشاره کردند که ما آغاز کننده جنگ و تهاجم نیستیم، اما اگر مورد حمله قرار بگیریم، حمله را بی‌پاسخ نمی‌گذاریم و دوران بزن و در رو تمام شده است و این‌طور نیست که آمریکا به ما حمله کند و حمله‌اش بدون پاسخ بماند.

روح‌الله قاسمیان گفت: نکته اینجاست که چرا جمهوری اسلامی پایگاه الاسد را انتخاب کرد؟ زیرا پایگاه البلد خیلی سهل‌الوصول‌تر است و خیلی راحت می‌توانست مورد حمله سپاه پاسداران قرار بگیرد، اما الاسد در اربیل را انتخاب کرد، زیرا اگر یادتان باشد، کردها در پارلمان عراق از رای به خروج آمریکا خودداری کردند و گفتند ما رابطه خوبی با آمریکا داریم و امنیت‌مان برقرار است. وقتی موشک بر سر پایگاه آمریکا در اربیل فرود آمد، به نظرم یک پیام برای مردم آن منطقه و به ویژه کردها داشت که احساس نکنید در این نقطه امنیت دارید، هر جا آمریکایی‌ها حضور داشته باشند، برای شما ناامنی است نه امنیت. اشتباه نکنید.

وی افزود: نکته دیگر استان الانبار بود و پایگاه عین الاسد. این استان اکثر جمعیتش اهل سنت هستند و اهل سنت نیز در روزی که قرار بود رای به خروج آمریکا از عراق بدهند و توافق‌نامه امنیتی میان عراق و آمریکا فسخ شود، برخی از اهل سنت اعلام کردند که آمریکایی‌ها در مناطق ما حضور دارند و ما به واسطه آنها امنیت داریم. برخی دیگر هم عنوان کردند که ما رای به خروج آمریکا نمی‌دهیم. وقتی پایگاه عین‌الاسد که مجهزترین پایگاه آمریکا در عراق است و به قول اهل‌سنت آن منطقه، می‌خواست برایشان امنیت بیاورد، مورد هدف موشک‌های جمهوری اسلامی قرار گرفت که ضد ایرانی‌ترین سناتورهای جمهوری‌خواه هم به ترامپ می‌گویند از این‌که به حمله موشکی به عین‌الاسد واکنش نشان ندادی، دست شما درد نکند و خیلی متشکریم، خیلی معنی دارد.

کارشناس مسائل منطقه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: در کل شروع انتقام سخت، شروع بسیار قاطعانه و اقتدارآمیزی بود. این‌که اقتدار آمریکا خدشه‌دار شد و چنان درهم شکست که حتی نتوانست پاسخ دهد و اظهارنظری هم نشد که ما بدانیم واکنش آنها چیست؟ پیچیدگی باخت آمریکا در سطح منطقه را می‌رساند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی