صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

شهاب حسابی گفت: در حمله به پایگاه عین‌الاسد، مساله اصلی شکستن ابهت آمریکا در جهان است، زیرا پس از جنگ جهانی دوم تا کنون نخستین بار است که از سوی یک دولت به پایگاه رسمی آمریکا حمله می‌شود.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل حمله موشکی و پاسخ کوبنده سپاه پاسداران به پایگاه آمریکایی عین الاسد) با حضور دکتر شهاب حسابی، کارشناس مسائل استراتژیک روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

شهاب حسابی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: حمله به پایگاه آمریکایی‌ها در عراق در شرایطی صورت گرفت که همه مردم منتظر یک انتقام سخت بودند و در کل منطقه نیز همین مساله دنبال می‌شد و اثر آن در دو بعد قابل بررسی است؛ ابتدا باید اشاره کرد پس از جنگ جهانی دوم تا کنون برای نخستین بار است که از سوی یک دولت به پایگاه رسمی آمریکا حمله می‌شود و این عمل ابهت دولت آمریکا را می‌شکند.

وی افزود: دومین اثر این حمله نشان دادن این‌است که موشک‌های جمهوری اسلامی می‌تواند از رادارهای آمریکا و موشک‌های آمریکا و تجهیزات آن عبور کند، در حالی که اعضای حاضر در پایگاه آمریکایی در آماده باش کامل بودند. در این حقیقت حمله به پایگاه پیام روشنی به آمریکا و متحدانش بود که ما قدرت انتقام‌گیری بالا داریم و گام نخست به تعبیر رهبری یک سیلی بود، فعلا نواخته شد تا مراحل بعدی.

کارشناس مسائل استراتژیک ادامه داد: واقعیت این است که در چند سال گذشته هر اقدامی که آمریکا برای سیطره در منطقه انجام داد، سردار سلیمانی فرمانده‌ای بود که این تحرکات آمریکا در منطقه را خنثی کرد و حرکتی که در کل منطقه یعنی عراق، لبنان، فلسطین، سوریه و یمن بود و در حقیقت آمریکا ضربت خورده از سردار سلیمانی بود و از آن طرف همه این ملت‌ها سردار سلیمانی را به عنوان حامی خودشان می‌شناختند. بنابراین رهبری در پیام هوشمندانه‌ای که پس از شنیدن خبر شهادت سردار دادند، گفتند پاسخ دادن به ترور سردار سلیمانی از سوی کل منطقه صورت خواهد گرفت و این یک واکنش بین‌المللی است نه این‌که مربوط به خواست جمهوری اسلامی باشد.

شهاب حسابی گفت: با حمله‌ای که از سوی جمهوری اسلامی به پایگاه آمریکایی‌ها در عراق صورت گرفت، برخی از گروه‌های مقاومت اعلام کردند که این پاسخ ایران بود و ما هم پاسخی به آن خواهیم داد و این پاسخ کوچک‌تر نخواهد بود. لذا به نظر می‌رسد این رویکرد تنها خواست جمهوری اسلامی نیست، کمااین‌که در حادثه ترور سردار دوستان و همراهانی از عراق نیز شهید شدند، کسانی که با همراهی سردار سلیمانی منطقه را از دست داعش نجات دادند. در حالی که ترامپ با تبلیغات مضحکی قصد دارد در اذهان جهان چنین القا کند که یک تروریست را کشتند. آمریکایی که داعش را ایجاد کرد و امثال سلیمانی در مقابل آن ایستادند، پس او تروریست نیست و آمریکا تروریست است که داعش را به جان منطقه انداخت و بارها خودشان به ایجاد داعش اعتراف کردند.

وی افزود: لذا سردار سلیمانی و همراهانش ضد تروریسم بودند و وقتی مردم منطقه این موضوع را خوب فهمیدند و همچنین دیدند که ترور سردار سلیمانی و همراهانش کاری خلاف مقررات بین‌الملل بود و او را ناجوانمردانه به شهادت رساندند و دولت آمریکا رسما به میدان آمد و سردار و دوستانش را شهید کرد، به تبع بقیه نیز در صدد پاسخ برخواهند آمد. اکنون حزب‌الله نیز اعلام کرده است، اگر رژیم صهیونیستی دست از پا خطا کند، ما واکنش نشان خواهیم داد.

کارشناس مسائل استراتژیک در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: به نظر می‌رسد خطری که آمریکا را تهدید می‌کند، صرفا از ناحیه جمهوری اسلامی نیست، یعنی کل جبهه مقاومت آمادگی دارند و حتی فراتر از منطقه آماده هستند که پاسخ آمریکا را در این قضیه بدهند. اگرچه آمریکا در صدد بود با فرستادن برخی پیام‌ها ایجاد ترس کند که اگر جمهوری اسلامی دست به حرکتی علیه آمریکا بزند، چنین و چنان می‌شود و از جمله ترامپ تهدید کرد 52 مرکز ایران را مورد حمله قرار خواهد داد. تلاش آنها بر این بود که افکار عمومی جهان چنین القا کنند که در مقابل آمریکا کاری نمی‌توان کرد.

مرتبط با این خبر

  • پیامدهای ترور شهید سلیمانی متوجه کاخ سفید خواهدبود

  • شهید حاج قاسم سلیمانی مبارزه علیه استکبار را جهانی کرد

  • حاج قاسم سلیمانی موثرترین عنصر در نابودی اهداف امریکا بود

  • خون شهید سلیمانی آغازی بر پایان امریکا در منطقه است

  • ترور قاسم سلیمانی رویایی مستقیم آمریکا با جمهوری اسلامی ایران است

  • به واسطه این شرایط که به وجود آمده آمریکا هزینه بالایی را پرداخت خواهد کرد

  • سرزمین های اشغالی به حالت آماده باش درآمد

  • ولایت مداری، حاج قاسم را محبوب دلها کرد

  • ترور سردار سلیمانی نشانه انفعال و ضعف آمریکا بود

  • جنایت آمریکا عامل تنش های جدید در منطقه و جهان خواهد بود