صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

جلال برزگر گفت: در برجام فرصت‌هایی به طرف‌های مقابل داده وحتی اعلام شد هروقت شما به تعهدات‌تان برگردید، گام‌های کاهش تعهدات ما نیز قابل برگشت است، لذا در روند برجام نهایت حسن‌نیت، همکاری و در عین حال اقتدار به کار گرفته شده است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل گام پنجم کاهش تعهدات برجامی ایران) در ادامه با حضور جلال برزگر، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل بین‌الملل روانه آنتن رادیوگفت‌وگو شد.

جلال برزگر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: واکنش‌ اروپایی ها را می‌توان عمدتا کژدار و مریز توصیف کرد، واکنش‌هایی که نه به معنی همراهی و تائید بوده نه اینکه بخواهند موضع سفت و سخت بگیرند. اگرچه تصور می‌کنم جمهوری اسلامی خودش را برای سخت‌ترین واکنش‌ها آماده کرده است، چون هوشمندانه و حساب شده گام برداشته، در عین حال که آماده هر نوع واکنشی بوده و سناریوهای مختلف را مدنظر داشته، اما آنچه رخ داده تا حدی کنترل شده است که به نظرم این از نقاط قوت گام‌هایی است که تا کنون برداشته ایم.

وی افزود: گام پنجم بخش مهمی از اجرایی شدن تضمین‌های برجام است، همان تضمین‌هایی که خیلی‌ها سوال می‌کردند که معاهده برجام چه تضمینی برای اجرا دارد؟ برخی پیشنهاد می‌کردند باید این معاهده به دادگاه لاهه می‌رفت و برخی دیگر هم توصیه‌های خاصی داشتند و تاکید بر این بود که اگر تضمین‌های محکمی می‌گرفتیم آمریکایی‌ها نمی‌توانستند از برجام خارج شوند. در این رابطه باید بگویم در عرف بین‌الملل چنین تضمین‌هایی وجود ندارد، یعنی بالاتر از شورای امنیت جایی نیست که برجام ضمیمه قطع‌نامه شورای امنیت هم شد، اما باز هم آمریکایی‌ها به آن متعهد نماندند. لذا حتی اگر برجام به کنگره هم می‌رفت باز هم کنگره نمی‌توانست مانع خروج ترامپ یا هر کسی دیگری شود.

روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: در واقع تضمین‌های برجام قدرت خود ما بوده برای کاهش دادن تعهدات یا کنار گذاشتن آن. در این میان امروز پنجمین گام را برداشتیم به این معنی که محدودیت‌های هسته‌ای موجود در برجام دیگر وجود ندارد. اگرچه معاهده برجام در بخش نظارتی خودش هنوز باقی‌مانده است برای مثال بحث اجرای پروتکل الحاقی و خیلی چیزهای دیگر برجام که در بعد نظارتی به آن اشاره شده است، کماکان وجود دارد، اما آن بخشی که محدودیت‌های جمهوری اسلامی را در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای برشمرده بودند که چه محدودیت‌هایی را باید رعایت کند، آن محدودیت‌ها دیگر وجود ندارد.

جلال برزگر گفت: چرا آن محدودیت‌ها دیگر در فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی وجود ندارد؟ به این دلیل که جمهوری اسلامی از منافع اقتصادی برجام برخوردار نیست. لذا در یک طراحی گام به گام به سمت متوازن‌سازی رفته و امروز به اینجا رسیده که اگر قرار است کشور از منافع اقتصادی برجام برخوردار نباشد، حالا به دلیل خروج آمریکا یا ضعف و ناتوانی اروپایی‌ها در اجرای تعهداتشان در برجام باشد، لذا معنایی ندارد که ما هم بخواهیم محدودیت‌های پذیرفته شده بدون قدم مثبتی از طرف مقابل در راستای اجرای تعهداتش ادامه دهیم و این وضعیت جدیدی است که مشاهده می‌کنیم دنیا تقریبا با آن کنار آمده و به ناچار آن را پذیرفته است.

وی افزود: هر چند وضعیت کنونی برای ما مطلوب نیست، قرار بر این هم نبود، اما حالا که ما از منافع برجام برخوردار نیستیم، هیچ دلیلی ندارد که محدودیت‌های آن‌را رعایت کند. آن هم بعد از صبر استراتژیک و مراحلی که طراحی شده، گام‌هایی که هر دو ماه یک‌بار برداشته شده است و فرصت‌هایی که به طرف‌های مقابل داده شده است و حتی اعلام شده هر وقت شما به تعهدات‌تان برگردید ما نیز گام‌های کاهش تعهدات قابل برگشت است، یعنی به صراحت این موضوع نیز ذکر شده است، به عبارتی نهایت حسن‌نیت، همکاری و در عین حال اقتدار به کار گرفته شده است.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست