گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

پژوهشگر مسائل اقتصادی: FATF مسیر دور زدن تحریم های ثانوی را می بندد

پوریا پرتو گفت: درگیری ما با FATF از منظر حقوقی نیست، بلکه ما در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و با پیوستن به FATF منافذی که برای دور زدن تحریم‌های ثانویه وجود دارد، بسته می‌شود.

1398/10/24
|
12:45

پوریا پرتو در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: یکی از سوالات اصلی از موافقان پیوستن به FATF این است که در واقع آنها می‌خواهند با سنگین‌تر و پیچیده شدن دستورالعمل‌های این نهاد چه کنند؟ یعنی FATF نهادی نیست که ابتدا یکسری شروط را درباره‌اش بپذیرید و بعد وارد آن شوید و قضیه تمام شود. این‌طور نیست، یکسری ارزیابی دوره‌ای دارد و تنها منحصر به کشور ایران نیست و در واقع از کشورهایی مثل چین و کانادا هم این ارزیابی را انجام می‌دهند.

وی افزود: مسئولان FATF در هر جا که احساس کنند بحث مبادلات فلزات گرانبها در میان است و پولی رد و بدل می‌شود که شاید از مصادیق پولشویی باشد، ورود پیدا می‌کنند و به ارزیابی دوره‌ای درباره آن کشور می‌پردازند، مسئولان FATF هر چهارماه یکبار اجلاسی دارند که در آن به بررسی مسائل مالی مشکوک می‌پردازند، لذا خیلی مهم است که بدانیم با یک نهاد پویا طرف هستیم. از طرفی ما باید تحلیلمان درباره پیوستن به کنوانسیون‌ها ناظر به فضای شورای امنیت و سازمان ملل باشد، زیرا ما بیرون از فضای سازمان ملل درباره کنوانسیون‌ها صحبت نمی‌کنیم.

پژوهشگر مسائل اقتصادی ادامه داد: تلقی شورای امنیت این است که مصادیق تروریست باید صرفا منحصر به قطع‌نامه‌های شورای امنیت منحصر شود، به این معنا که شما نمی‌توانید وزارت دفاع آمریکا را به عنوان تروریست بشناسید، حتما باید درباره چنین موضوعی در قطع‌نامه‌های شورای امنیت بر آن صحه گذاشته شود. فعلا گروه‌ها و سازمان‌های ایران از جمله سپاه قدس در قطع‌نامه‌های شورای امنیت به عنوان نهادهای تروریستی شناخته نشدند، اما خیلی مهم است که بدانیم هر چند در قطع‌نامه 2231 ادعا می‌شود، قطع‌نامه قبلی را درباره ایران معلق کرده است، این خودش یک پیوست 84 بندی دارد که در واقع یکسری سازمان‌ها، نهادها و افراد هستند که در این ذیل پیوست 2231 به عنوان تروریست شناخته می‌شوند.

پوریا پرتو به برنامه گفت وگوی سیاسی گفت: در حال حاضر دانشمندان، محققان هسته‌ای و سازمان صنایع دفاع که برنامه موشکی ما ذیل فصل هفت سازمان ملل است، برنامه موشکی ما از مصادیق است و اگرچه مهم نیست که سازمان ملل نهاد یا سازمانی را به عنوان مصادیق تروریست شناخته باشد، همین که صنایع دفاع را از مصادیق تحرکات تروریستی می‌داند، یعنی عملا وزارت دفاع ما را تحریم کرده است. لذا ما سوالات جدی از موافقان FATF و بعد از آن همکاری با آن داریم، اگر چه این سوالات به معنای مخالفت با پیوستن به FATF نیست. بحث بر سر این است که برنامه‌ای ارائه دهید و بگویید برنامه برای پیوستن به FATF چیست؟

وی افزود: اکنون ما تجربه‌ای که از 1990 به بعد داریم طرح این است که کشورهایی مانند چین و روسیه وارد نهادهای بین المللی شدند، حضور فعال دارند، لابی درست کردند و همه کشورهای عضو بریکس در کنوانسیون FATF هم هستند و با این رویکرد شاهد هستیم دنیا در حال یک کشاکش خیلی جدی است. لذا حرف بر سر این است که اگر به این نهاد پیوستیم، جایگاه ما کجاست؟ با کجا می‌خواهیم بلوک تشکیل بدهیم و در مقابل ما چه کشورهای قرار دارند؟

پژوهشگر مسائل اقتصادی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: اکنون در مقابل ما آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی قرار دارند و یکسری از کشورهای اروپایی که در تصمیمات قطعا با امریکا همراهی خواهند کرد. لذا مسائل جدی است که باید به آن بپردازیم، یک مساله دیگر اینکه جمهوری اسلامی باید پرونده را از دست دوستان حقوقی بگیرید، در میان یک اشتباه فاحشی رخ داده و چند وقت پیش لعیا جنیدی، معاون حقوقی دولت را به یک برنامه دعوت کردند و از او به عنوان تنها مهمان برنامه پرسیدند چرا موافق پیوستن به FATF است؟ او کاملا بر پایه استدلال‌های حقوقی پاسخ داد، اما مساله اینجاست که درگیری ما با این موضوع از منظر حقوقی نیست، بلکه ما در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و پیوستن به FATF روی زندگی مردم تاثیر مستقیم دارد، زیرا هنوز منافذی برای دور زدن تحریم‌های ثانویه وجود دارد که با پیوستن به FATF بسته می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی