صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

عباس حاجی‌نجاری گفت: وقتی نگاهمان به بیرون باشد، دشمن هم از این موضوع سوء‌استفاده می‌کند، وقتی که برخی مسئولان فضای کشور را نسبت به بعضی از مسائل شرطی می‌کنند، وقتی شرطی شد، دشمن هم امیدوار می‌شود و ضربه خودش را وارد می‌کند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل راهبرد مقاومت فعال و دستاوردهای آن(مقاومت فعال از تئوری تا عمل) در ارتباط تلفنی با دکتر عباس حاجی‌نجاری، کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

عباس حاجی‌نجاری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: راهبرد مقاومت در جمهوری اسلامی مبتنی بر چند مولفه اصلی است، ابتدا بر اساس دین اسلام و اعتقادات مذهبی و باور ماست که با توجه به اتکای به خداوند تعالی و مبانی مذهبی یک فرد مسلمان نباید زیر سلطه هیچ فرد و جریانی قرار بگیرد، این ضرورت به نوعی نقشه راه ما را مشخص می‌کند. دومین نکته در قانون اساسی ماست که در آن به صراحت آمده، وظیفه جمهوری اسلامی است که به مسلمانان و مستضعفان جهان کمک کند.

وی افزود: در واقع بر اساس اصول و مبانی که ما به عنوان یک انسان موظفیم به نیروی مقاومت کمک کنیم و این دو بعد شاکله‌های کمک ما به مقاومت را تشکیل می‌دهد. به طور طبیعی با توجه به گفتمان انقلاب اسلامی و روند پیشرو آن و استقبالی که در جهان از آن صورت می‌گیرد، وقتی با فشارها و تهدیدات مواجه می‌شود، طبیعی‌ترین راه این است که از آن مولفه‌ها وظرفیت‌های اساسی خودمان از مبانی اسلام و ارزش‌ها دفاع کنیم، ضمن این‌که مسیر روشن خودمان را در پیشبرد اهداف و برنامه‌ها داشته باشیم.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: در این صورت طبیعی است که تحت فشار و تهدیدات نظام سلطه قرار گیرد و وقتی شرایط به این شکل باشد، مهم‌ترین راه اتکاء به مقاومت مبتنی بر مولفه‌های داخلی و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و شاخصه‌های درونی برای پیشبرد اهداف نظام است و در اینجا مقاومت معنا پیدا می‌کند و وقتی بخواهیم در چارچوب اصول و مبانی حرکت کنیم، به طور طبیعی تنها مسیری که می‌تواند ما را در مقابل قدرتمندان و سلطه‌گران موفق کند، توجه به گفتمان مقاومت و ظرفیت‌های درونی است.

عباس حاجی‌نجاری گفت: روند و تاثیری که گفتمان مقاومت و اقبالی که به سمت گفتمان انقلاب اسلامی ایجاد شده، طبیعی است که حساسیت‌ها و فشارهای نظام سلطه را برمی‌انگیزد. اگر به همین روند فشار حداکثری نگاه کنید، مهم‌ترین حرف آمریکا بر این است که جمهوری اسلامی در منطقه فعال نباشد و در مسائل منطقه دخالت نکند. در صورتی که دخالت نیست و ما کشوری مستقر در منطقه هستیم و باید حداقل بتوانیم منافع راهبردی خودمان را پیش ببریم، اگرچه چالش‌هایی در این مسیر پیش روی ماست، اما با وجود این‌که دشمن چالش‌ها، تهدیدات و فشارهای زیادی سر راه ما قرار داده است، روند تاثیرگذاری گفتمان انقلاب اسلامی یک روند پیشرونده است.

وی افزود: در مقابل مشاهده می‌کنید که موقعیت نظام سلطه و سلطه‌گران روز به روز تضعیف می‌شود، چنان‌که ترامپ خود اعتراف کرد که 7 هزار میلیارد دلار در منطقه هزینه کردند، اما همه سنگرهایی که در افغانستان، لبنان، سوریه و عراق از دست داند، در مواجه با چه قدرتی است؟ این همان تاثیر گفتمان مقاومت است. هر چند دشمن به دنبال چالش‌آفرینی در مسیر ماست، اما ظرفیت‌های گفتمان مقاومت و گفتمان ناب انقلاب اسلامی آن‌قدر است که اگر هوشمندانه عمل کنیم، خواهیم توانست بر فشار و تحریم و چالش دشمن فائق بیایم. اگرچه بخشی از چالش ما به دلیل نوع نگاهی است که در داخل وجود دارد و برخی از مسئولان سیاسی و مدیران ظرفیت گفتمان مقاومت را باور ندارند و وقتی آنها قدرت مقاومت را باور ندارند، نگاهشان به بیرون است و این نگاه باعث امضاء کردن توافقی مانند برجام می‌شود.

کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: لذا برخی از چالش‌ها اینجا خودش را نشان می‌دهد و در شرایطی که ما این ظرفیت و توان را داریم، اما نگاهمان به بیرون باشد، دشمن هم از این موضوع سوء‌استفاده می‌کند، وقتی که برخی مسئولان فضای کشور را نسبت به بعضی از مسائل شرطی می‌کنند، وقتی شرطی شد، دشمن هم امیدوار می‌شود و ضربه خودش را وارد می‌کند.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست