گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك كارشناس مسائل سیاسی، بااشاره به «كاهش اعتماد اجتماعی» گفت: اولویتی که باید در دستورکار مجلس یازدهم قرار گیرد، بازسازی اعتماد عمومی ازدست رفته است

برنامه «گفتگوی سیاسی» با موضوع «مجلس انقلابی و اولویت‌های آن» با حضور آرش صفری از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

1398/12/11
|
13:01
|

صفری، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» که با موضوع «مجلس انقلابی و اولویت‌های آن» از آنتن رادیو گفت و گو پخش می‌شد، در بیان ویژگی‌های یک «مجلس انقلابی» گفت: مقام معظم رهبری و امام خمینی « ره » بارها تاکید کرده‌اند که مجلس عصاره و چکیده فضائل ملت است ولی به نظر من مجالس پیشین و همچنین مجلس یازدهم که قرار است در آینده نزدیک شکل بگیرد، نمی توانند شامل چنین تعریفی باشند و عصاره و چکیده فضائل ملت نیستند.


وی با بیان اینکه اگر قرار باشد مجلس عصاره فضائل ملت باشد، باید افرادی قوی در آن حضور داشته باشند و از سوی تعداد زیادی از مردم انتخاب شده باشند، تصریح کرد : در جریان انتخابات مجلس یازدهم شاهد کاهش مشارکت مردم در انتخابات به دلایل مختلف بودیم.

وی ابراز عقیده کرد: مجلس پیش رو، مجلس قوی و کارآمدی نخواهد بود، بنابراین نمی‌تواند چکیده فضائل ملت باشد .

این مدرس دانشگاه در پاسخ به این سوال که به نظر وی مجلس یازدهم باید چه مسائلی را در اولویت کاری خود قرار دهد، گفت : از اولویت‌های مهم مجلس یازدهم ، بازیابی جایگاه واقعی مجلس است ،متاسفانه هر دوره که می‌گذرد مجلس از جایگاه اصلی و واقعی خود هر چه بیشتر فاصله می‌گیرد که البته این موضوع دلایل مختلفی دارد.

وی همچنین یکی دیگر از اولویت های سیاسی مجلس آینده را به رسمیت شناختن کثرت ایرانیان از سوی نمایندگان مجلس عنوان کرد و در این ارتباط توضیح داد: نمایندگان مجلس باید مردم را از هر جناح فکری و اندیشه ای به رسمیت بشناسند، نمایندگان مجلس باید به این موضوع توجه داشته باشند که اکنون که وارد مجلس شده‌ اند ، نماینده تمام مردم ایران هستند، باید کثرت فکر و اندیشه ای که در کشور وجود دارد را بپذیرند و خود را حامی منافع مردم بدانند و برای تحقق آن تلاش کنند.

صفری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به کارکردهای مجلس در حوزه قانونگذاری و نظارت تصریح کرد : مجلس دارای قدرت نظارت و تاثیرگذاری زیادی است ولی متاسفانه بر روی عملکرد خودش چنین نظارتی وجود ندارد، چنان که بعضا دیده می شود به دلیل عدم وجود نظارت کافی ، نمایندگان مجلس وارد برخی از حوزه‌ها و عرصه‌هایی می‌شوند که نباید وارد شوند .

صفری با تاکید بر اینکه قدرت مجلس و نمایندگان آن طبق قانون بسیار زیاد است ،ادامه داد: ولی متاسفانه نظارتی بر این قدرت وجود ندارد و ممکن است در مواردی از این قدرت سوء استفاده شود و نمایندگان مجلس تبدیل به دلال های اقتصادی گروه‌های مختلف فشار اقتصادی و رانت خواری اقتصادی شوند.

این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه در ارتباط با این امور و نظارت بر رفتار نمایندگان باید تدابیر ویژه در نظر گرفته شود،گفت: جایگاه اصلی مجلس نظارت و قانون‌گذاری است ولی بعضا در بررسی عملکرد نمایندگان مشاهده می‌کنیم که قسمت عمده وقت تعدادی از نمایندگان، مصروف به مسائلی می‌شود که عملاً به آنها مربوط نیست از جمله برخی از مباحث حوزه‌های انتخابیه آنها. البته ما منکر تلاش نمایندگان برای رفع مشکلات حوزه‌های انتخابیه شان نیستیم ،اما بعضی از نمایندگان در جزئی ترین مسائل حوزه‌های انتخابی خود دخالت می‌کنند که این یک آسیب است و عملا ممکن است باعث فساد شود و گروه‌های فشار و لابی‌های اقتصادی در این حوزه فعال شوند.

وی با تاکید بر اینکه وقتی نمایندگان درگیر مسائل عمومی کشور شوند و برای حل مسائل کلان کشور قدم بردارند قطعاً این موضوع بر روی مسائل حوزه های انتخابیه آنها نیز اثر مثبت می گذارد، اظهار کرد: مثلا اگر معضل بیکاری در کشور حل شود و اشتغال به وجود بیاید این امر در حوزه‌های انتخابیه آنها نیز اثرگذار خواهد بود .

وی با اعتقاد بر اینکه بخشی نگری و ریزنگری برخی از نمایندگان در ارتباط با مسائل حوزه انتخابیه شان باعث شده که از پرداختن به مسائل کلان کشور غفلت کنند، ادامه داد: مجلس آینده باید از ظرفیت کارشناسی مرکز پژوهشهای مجلس جهت انجام وظایف خود ، استفاده بیشتری کند .

صفری با بیان اینکه در بین افرادی که قرار است در مجلس یازدهم مشغول به فعالیت شوند ، جوانان و دانشگاهیان خوبی وجود دارد که می‌توان از ظرفیت آنها به نحو مطلوبی استفاده کرد، در بخشی دیگر از صحبت‌های خود افزود : مجلس یازدهم باید به موضوع آزادی های مدنی، سیاسی و اقتصادی مردم که درقانون اساسی به آن پرداخته شده است ، توجه بیشتری کند .

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه در سال 1398 اتفاقات بدی در کشور ما رخ داد از جمله «شیوع ویروس کرونا» «سقوط هواپیمای اوکراینی» و «حوادث آبان ماه »و همه این اتفاقات باعث شد که ما اکنون با معضلی به نام مسئله «کاهش اعتماد اجتماعی» در کشور روبرو شویم، تاکید کرد: قطعاً یکی از اولویت‌های مهم مجلس یازدهم باید بازسازی اعتماد اجتماعی از دست رفته باشد البته تمام حاکمیت باید در این مسیر حرکت کنند و این فقط وظیفه قوه مقننه نیست .

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی