گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس سیاسی: ایران قوی باید به ارزش های بومی و اسلامی پایبند باشد

رئیس دانشگاه پیام نور غرب استان تهران، خودباوری، تکیه بر ارزش ها و هنجارهای بومی اسلامی و ایرانی را از الزامات مهم قوی شدن ایران عنوان کرد .

1398/12/13
|
14:00

محسن دیانت، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» که با عنوان «ایران قوی و تقابل با دیدگاه جریان غرب گرا» از آنتن رادیو گفت و گو پخش می شد، با بیان اینکه برای قوی شدن ایران،کشور باید در مقوله هایی همچون فرهنگ، اقتصاد و عرصه های نظامی و سیاسی در وضعیت بهتری قرار بگیرد، ادامه داد: باید خلاقیت و نوآوری را نیز در عرصه فناوری در کشور تقویت کنیم به نحوی که وابستگی هایمان به دیگر کشورها به حداقل ممکن برسد.

این استاد دانشگاه ، در ارتباط با الزامات قوی شدن هر چه بیشتر ایران گفت: خودباوری، تکیه بر ارزش ها و هنجارهای بومی اسلامی و ایرانی از جمله الزامات در این عرصه است .

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه شهید سپهبد سلیمانی یک نمونه از دستاوردهای تربیتی جمهوری اسلامی ایران است که در منطقه با داعش و گروه‌های تروریستی مبارزه کرد ،افزود: غرب نیز بر اساس آموزه های خود شخصیت‌های مختلفی را پرورش و تربیت کرده است که یک نمونه آن« آنگ سان سوچی» است که مسئولیت امور در کشور « میانمار » را بر عهده دارد، او جایزه صلح نوبل را دریافت کرده است و رئیس جنبش دموکراسی خواهی در این کشور است ولی می‌بینیم که در دوران مسئولیت او 400 هزار مسلمان «روهینگیا» مجبور به مهاجرت شدند و مورد ظلم قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه تجربه تاریخی نشان می دهد که پیشرفت و قوی شدن ما در گرو توجه به فرهنگ و تمدن غرب نیست بلکه باید در بستر فرهنگ و تمدن جامعه ایرانی و اسلامی حرکت کنیم، در پاسخ به این سوال که چرا دشمنان با قوی شدن ملت ایران مخالف هستند؟ ،تصریح کرد: ایران در حال حاضر به نوعی پرچمدار بیداری ملت های منطقه است ، ایران ملتهای منطقه را تشویق می‌کند که به پا خیزند و برای استقلال و احیای هویت خود مبارزه کنند و این موضوعی است که با منافع استکبار جهانی تعارض دارد و باعث به خطر افتادن منافع و اهداف آن ها می شود.

وی در همین ارتباط خاطرنشان کرد: به نفع استکبار جهانی است که ملت های منطقه با هم درگیر باشند و دچار تعارض داخلی باشند تا آنها راحت تر بتوانند منافع کشورها را غارت کنند، برای نمونه آنها« داعش» را در منطقه به وجود آوردند تا به نوعی بین مسلمانان در گیری ایجاد کند .

دیانت در همین راستا ادامه داد : نگرانی نظام سلطه این است که اگر ایران الگوی منطقه‌ای خود را پیاده کند ، سپس آنها در آفریقا، آمریکای جنوبی و حتی آسیای دور نیز با مشکلات اساسی برای پیشبرد منافع شان روبرو خواهند شد، بنابراین بهترین راه برای آن ها شکست این الگو یا بدنام کردن آن است به نحوی که دیگر کشورها و ملت ها از این الگو فاصله بگیرند و به مرور الگوی مورد نظر ایران مهجور واقع شود .

رئیس دانشگاه پیام نور غرب استان تهران ، همچنین در ارتباط با مذاکره با غرب نیز اظهار کرد: بارها مذاکراتی در سطوح مختلف توسط دولتمردان ایرانی با غربی ها انجام شده است و نتیجه این مذاکرات در اغلب اوقات باعث گستاخ شدن طرف های غربی و توهین کردن آنها به ملت ایران شده است.
وی با بیان اینکه آنها در جریان این مذاکرات به تعهدات خود پایبند نبوده اند افزود: این مذاکرات دیوار بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا و به طور کلی غرب را از بین نبرده و نتیجه مثبتی برای ایران به همراه نداشته است.

این استاد دانشگاه گفت: این سخن به این معنا نیست که باب مذاکره با غرب بسته شود بلکه یک مذاکره در زمانی موفق می شود که مبتنی بر اجماع ملی ، خواست عمومی مردم و منافع ملی کشور باشد.

دیانت با تاکید بر اینکه جناح غربگرا در کشور باید رفتار خود را اصلاح کند و خود را با مطالبات و دغدغه‌های مردم تطبیق دهد، اظهار کرد: آنها باید بدانند که صرف مذاکره هیچ سودی برای ایران ندارد و مذاکره زمانی مفید خواهد بود که مبتنی بر منافع ملی باشد .
رئیس دانشگاه پیام نور غرب استان تهران ،در پایان صحبت‌های خود تصریح کرد: آنچه که ما در داخل به آن نیازمند هستیم،تشکیل دولتی کارآمد و معتقد به اجماع نظر در سو گیری ها در عرصه سیاست خارجی و آماده جهت تلاش به منظور ارتقاء منافع ملی کشور است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی