گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

مهدی عزیزی: آیا ادلب به باتلاقی پر هزینه برای آنکارا تبدیل خواهد شد؟

کارشناس مسائل غرب آسیا بااشاره به تحولات کنونی در منطقه ادلب و انجام عملیات نظامی« سپهر بهار» اظهارکرد: اگر دولت ترکیه بخواهد اقدام نظامی را ادامه دهد، ادلب به باتلاقی پرهزینه برای دولت آنکارا تبدیل خواهدشد.

1398/12/14
|
11:00

مهدی عزیزی، در مصاحبه با برنامه گفتگوی سیاسی که با موضوع بررسی« آخرین تحولات ادلب و نقش ترکیه در این تحولات» از آنتن رادیو گفت و گو پخش می شد، گفت : بسیاری از کارشناسان معتقدند که رفتاها و سیاست های شخص اردوغان در منطقه بر اساس توهم احیای امپراتوری عثمانی است و از ابتدای بحران سوریه، می توان رفتارهای دولت ترکیه در مورد این تحولات را بر اساس این نگاه، ارزیابی و تحلیل کرد.

وی با بیان اینکه در آغاز بحران سوریه ، ترکیه در کنار ارتش آزاد سوریه و مخالفان بشار اسد قرار گرفت و این کشور نیز به مانند برخی از کشورهای عربی و همچنین غربی تصور می کرد که بشار اسد به زودی سقوط می‌کند، ادامه داد : ولی پس از مدتی به این نتیجه رسید که پیش‌بینی های صورت گرفته در مورد سقوط دولت بشار اسد مبتنی بر واقعیت نبوده است .

عزیزی با بیان اینکه یکی از دلایلی که ترکیه در مورد حضورش در سوریه مطرح می‌کند بحث کردهای سوریه و مقابله با آنها است چرا که مدعی است آنها منافع این کشور را به خطر می‌اندازند ادامه داد: همچنین ترکیه با همکاری دولت آمریکا، چشم به منابع نفتی سوریه و تسلط بر آنها دوخته است.

وی با بیان اینکه تاکنون برآورد اردوغان در مورد تحولات سوریه برآورد اشتباهی بوده است، گفت: در مورد قضیه ادلب نیز رییس جمهور ترکیه بیش از حد به حمایت ناتو دلخوش کرده است در حالی که این موضوع نیز تصوری اشتباه است و بعید به نظر می‌رسد که ناتو و اروپایی‌ها بخواهند به صورت عملی و جدی وارد جنگ ترکیه با سوریه در مورد بحث ادلب شوند .

این کارشناس مسائل غرب آسیا همچنین با بیان اینکه ته مانده تروریست‌ها در سوریه در منطقه ادلب تجمع کرده‌اند، در مورد نگاه ایران در مورد این تحولات نیز گفت: ایران بر راه حل مسالمت آمیز و سیاسی این بحران تاکید دارد و معتقد است برای حفظ جان غیرنظامیان در منطقه ادلب باید راه حل سیاسی در نظر گرفته شود .

وی در همین چارچوب ادامه داد : تروریست‌ها در این منطقه از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی برای دفاع از خود استفاده می‌کنند و در همین چارچوب ایران معتقد است که باید این بحران از طریق مسالمت‌آمیز حل شود در کنار این که بر حفظ حق حاکمیت ارضی و ملی سوریه نیز تاکید دارد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در ارتباط با موضع گیری های متفاوت ترکیه در مورد مسائل منطقه از جمله بحران سوریه در طی دوره های زمانی مختلف نیز گفت : بخشی از تغییر سیاست ها از سوی دولت ترکیه در مورد مسائل منطقه ، معطوف به منافع داخلی این کشور و واکنش افکار عمومی آن کشور است چنان که در همین چارچوب می‌بینیم که دولت ترکیه در مورد برخی از مسائل منطقه ای در طول این سال‌ها سیاست های بعضا متفاوتی در طول زمان اتخاذ کرده است .

عزیزی با بیان اینکه یکی دیگر از اهداف اردوغان از داشتن مواضع متفاوت در مورد بحران سوریه غیر از مسائل داخلی ترکیه ، امتیازگیری از اروپا و آمریکا ،کسب منافع اقتصادی از حضور در سوریه و سرکوب کردها است ،خاطر نشان کرد: با توجه به تحولات در ادلب و عزم دولت سوریه برای پاکسازی این منطقه ،به نظر نمی رسد که دولت ترکیه در عرصه میدانی ادلب به توفیقی دست پیدا نمی کند و ناچار است که در پای میز مذاکرات به دنبال کسب امتیاز باشد .

وی با اعتقاد بر اینکه تحولات میدانی در ادلب در چارچوب وضعیت کنونی از سوی ترکیه ادامه پیدا نمی کند چرا که این امر هزینه های سنگینی برای اردوغان دارد، خاطر نشان کرد: در واقع اگر ترکیه بخواهد جنگ کنونی در ادلب را ادامه دهد همانطور که اشاره شد باید هزینه بالایی پرداخت کند و ممکن است ادلب تبدیل به باتلاقی پر هزینه برای ترکیه شود .

این کارشناس مسائل غرب آسیا، در همین چارچوب به وضعیت داخلی ترکیه نیز اشاره کرد و گفت: در این کشور این پتانسیل وجود دارد که بار دیگر شاهد تلاش برای انجام کودتا علیه دولت اردوغان باشیم ، بنابراین مقامات دولت آنکارا در پیشبرد سیاست‌های خود در عرصه منطقه‌ای باید به این موضوع نیز توجه کنند.

وی در پایان صحبت های خود با برنامه گفتگوی سیاسی رادیو گفتگو، بار دیگر تاکید کرد: ترکیه نمی تواند در مورد موضوع ادلب بر روی حمایت ناتو حساب باز کند چرا که ناتو و اروپا در وضعیتی قرار ندارند که بخواهند هزینه چنین جنگی را پرداخت کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی