گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

بهشتی پور : بعید است چین و روسیه با صدور قطعنامه جدید علیه ایران موافقت کنند

یک کارشناس مسائل بین الملل،با اشاره به تلاش های آمریکا مبنی بر تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران گفت: امریکا رسماً از برجام خارج شده، بنابراین از منظر حقوق بین الملل نمی‌تواند کاری برای تمدید این تحریم ها انجام دهد .

1399/02/15
|
20:52
|

حسن بهشتی پور، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت و گو،با بیان اینکه آمریکایی ها با هدف از بین بردن دستاوردهای برجام در زمینه های مختلف از این توافق بین المللی حدود دو سال پیش خارج شدند ،خاطر نشان کرد :آنها در پیشبرد سیاست‌های قبلی خود شکست خورده اند و اکنون به دنبال نقشه جدیدی هستند تا دستاوردهای دیگر برجام را نیز از بین ببرند.

وی با بیان اینکه آمریکا در عالی‌ترین سطح اعلام کرده که از برجام خارج شده و در این ارتباط بیانیه منتشر کرده است، گفت: در همین چارچوب ، آمریکا نمی‌تواند مدعی قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد باشد.

بهشتی پور با بیان اینکه در ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد،متن برجام گنجانده شده است، افزود: برجام یک سند الزام آور است وقتی رئیس‌جمهور آمریکا از آن خارج شده است چگونه میتواند ادعا کند تلاش دارد قسمتی از آن را اجرا کند و از این توافقنامه مصادره به مطلوب کند و ما چنین چیزی را در حقوق بین الملل نداریم.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه براساس برخی از تحلیل ها آمریکا به دنبال این است که چین و روسیه را راضی کند که قطعنامه جدیدی علیه ایران صادر شود و تحریم های تسلیحاتی تمدید شوند، تصریح کرد :این تلاش ها در حالی صورت می گیرد که ایران در زمینه نظامی خودکفااست و از طرف دیگر بعید به نظر می رسد روسیه و چین در این زمینه با آمریکا همکاری کنند و بدون بهانه قطعنامه جدیدی علیه ایران صادر کنند .

بهشتی پور همچنین با اشاره به بی عملی کشورهای اروپایی عضو برجام در مقابل خروج آمریکا از برجام گفت: سه کشور اروپایی آلمان فرانسه و انگلیس همچنان در برجام هستند آنها در مقطعی صحبت از این کردند که از مکانیزم ماشه علیه ایران استفاده می کنند ولی در این ارتباط با موضع قاطع ایران روبرو شدند و مجبور به عقب نشینی شدند .

وی با بیان اینکه بعید به نظر می رسد که آمریکایی ها بتوانند از طریق این سه کشور این کار را به پیش ببرند چرا که هنوز برلین، پاریس و لندن عضو برجام هستند مگر اینکه این کشورها بدون در نظر گرفتن منافع خود با آمریکا و اسرائیل همراه شوند، ادامه داد:البته باید به این موضوع توجه داشت که در عالم سیاست همه چیز امکان پذیر است .

بهشتی پور با بیان اینکه تهران اعلام کرده استفاده از مکانیسم ماشه خط قرمز ایران است و قطعاً این خط قرمز از سوی کشورمان برای کشورهای عضو برجام ترسیم شده است، اظهار کرد : از جمله کارهایی که ایران می تواند در برابر این موضوع انجام دهد این است که همکاری‌های خود با آژانس را تعلیق کند و یا از پروتکل الحاقی خارج شود .

وی با بیان اینکه نظارت هایی که آژانس بر روی فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارد در طول تاریخ فعالیت آژانس بی سابقه است در پایان صحبت های خود تصریح کرد : امیدوارم که در زمینه برجام اروپایی ها فریب بازی اسرائیل را نخورند چراکه ترامپ فریب بازی رژیم صهیونیستی را خورد و اکنون دو سال است که در این زمینه گرفتار شده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی