گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك كارشناس مسائل بین الملل پاسخ داد : چرا برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به اندیشکده‌های آمریکایی، کمک مالی ارائه می کنند؟

رئیس پژوهشکده اسلامی، اظهار کرد : برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس با ارائه کمک‌های مالی به اندیشکده‌های آمریکایی تلاش می‌کنند تا از طریق این اندیشکده ها ،تصمیم سازی‌ها در واشنگتن به نفع آن‌ها انجام شود.

1399/02/18
|
16:27
|

ناصر فخاری، در مصاحبه تلفنی با برنامه «گفتگوی سیاسی» که با موضوع بررسی و تحلیل «منابع مالی خارجی اندیشکده‌های آمریکایی و نفوذ در آنها» به صورت زنده از رادیو گفت وگو پخش می شد ، با بیان اینکه پاشنه آشیل اندیشکده‌های آمریکایی، منابع مالی است و در همین چارچوب آنها برای تامین منابع مالی و بودجه فعالیت‌های خود ،ک ارهای سفارشی برای برخی از کشورها انجام می‌دهند، گفت: منابع مالی برخی از این اندیشکده ها را کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تامین می کنند چرا که با این کمک‌ها می‌خواهند این اندیشکده‌ها، تحلیل‌های خود را به نفع آنها تهیه و تدوین کنند و در تصمیم سازی‌ها و ارائه مشورت به مقامات آمریکایی در راستای منافع آنها عمل کنند .

وی با بیان اینکه این اندیشکده‌ها در حوزه‌های تخصصی خود به پژوهش و تحقیق و ارائه تحلیل می‌پردازند و نتایج آن را به سیاست‌مردان و دولت واشنگتن برای تصمیم سازی و تصمیم گیری ارائه می‌کنند،خاطرنشان کرد : برخی از سیاستمداران آمریکایی نیز در این اندیشکده‌ها دارای نفوذ قابل توجهی هستند.

این کارشناس مسائل بین الملل همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد نقش اندیشکده های آمریکایی در ترغیب دونالد ترامپ جهت خروج از برجام تصریح کرد: ترامپ در عرصه سیاست خارجی دارای تجربه نیست و بیشتر تخصص اش مربوط به حوزه کسب و کار و تجارت است بنابراین او به تنهایی قادر به فکر کردن در ارتباط با آثار خروج آمریکا از برجام و اثرات آن نبوده است و به نظر می‌رسد که برخی از اندیشکده‌های آمریکایی که در امر تصمیم سازی و تصمیم گیری در دولت آمریکا دارای نفوذ هستند دولت ترامپ را برای خروج از برجام تشویق کرده و او را به این سمت سوق داده باشند.

فخاری در پایان صحبت های خود در مصاحبه با برنامه گفتگوی سیاسی رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: باید به این موضوع توجه کنیم که دشمنان ایران در عرصه بین الملل هزینه می‌کنند تا بر روی سیاست‌های آمریکا جهت برخورد خصمانه‌تر با کشورمان تاثیر بگذارند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی