گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

سازشکاران بدانند؛ ملت ایران به عقب بازنمی گردد

یک کارشناس مسائل دفاعی و امنیتی : در برخی از تریبون ها از سوی تعدادی از مسئولان خط سازش برجسته می شود /یکی از انگاره های دشمن برای تخریب مقاومت برجسته سازی هزینه های مقاومت است

1399/03/06
|
11:00

به گزارش میز "دفاعی" پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ سعید ربیعی،در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» که با موضوع« مفهوم مقاومت و جایگاه آن در اندیشه های امام خمینی« ره» و رهبری» از آنتن رادیو گفت و گو پخش می شد، با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی ملت ایران در سال 1357بسیاری از معادلات منطقه‌ای و جهانی را تحت تاثیر خود قرار داد چنان که بسیاری از تحولات دست خوش تغییر قرار گرفته‌اند، ادامه داد: انقلاب اسلامی باعث قطع دست آمریکا و صهیونیست‌ها از منافع ملی ایران و بازتاب آن باعث شد که منافع استراتژیک آمریکا و صهیونیست ها و برخی از کشورهای منطقه با خطر روبرو شود .

وی با بیان اینکه مقاومت به عنوان یکی از بزرگ‌ترین عناصر هویتی ما در اندیشه امام خمینی در برابر سازش قرار دارد،خاطر نشان کرد: تکیه جمهوری اسلامی ایران بر موضوع مقاومت در راستای حراست و نگهبانی از ذات انقلاب اسلامی و در راستای مقابله با دشمنان و قطع تسلط آمریکایی‌ها بر منافع ایران و باز کردن مسیر بازیگری جمهوری اسلامی ایران در معادلات منطقه‌ای است.

این کارشناس مسائل دفاعی و امنیتی با بیان اینکه در هر کجا به موضوع مقاومت توجه کردیم ،توانستیم به دستاوردهای خوبی برسیم که نمونه آن هشت سال دفاع مقدس است،اظهار کرد : مقاومت 8 ساله در برابر دشمنان، وزن ژئوپلیتیک ایران را در معادلات منطقه‌ای و جهانی ارتقا داد و بازتاب انقلاب اسلامی و دفاع مقدس باعث حرکت و تأثیرگذاری گروه های مقاومت در سراسر دنیا به خصوص منطقه شده است که نمونه آن را در کشورهایی همچون چین، سوریه، لبنان و یمن ، فلسطین اشغالی و عراق مشاهده می کنیم.

ربیعی با بیان اینکه مقاومت در برابر سازش قرار دارد، خاطرنشان کرد: ایستادگی در برابر زیاده خواهی دشمنان مقاومت است.

وی با بیان این که بعد از عزل بنی صدر، تفکر مقاومت در راس ساختار دولتی و نیروهای مسلح کشور در طول جنگ تحمیلی قرار گرفت، افزود:اگر تفکر سازش که در ابتدای انقلاب در بین برخی از دولتمردان در برابر دشمن بعثی وجود داشت ادامه پیدا می کرد،احتمالا همچنان خرمشهر در اشغال بیگانگان بود ولی رزمندگان با تکیه بر تفکر مقاومت توانستند صحنه جنگ را به نفع ایران تغییر دهند.

این کارشناس مسائل دفاعی و امنیتی با بیان این که سازش با دشمن در شرایط فعلی به معنای تسلیم است، گفت:وقتی در برابر دولتی همچون آمریکا به سمت خط سازش حرکت کنیم این به آن معنی است که بایداز دستاوردهای 40 سال گذشته انقلاب اسلامی عقب نشینی کنیم.

ربیعی با اشاره به شروطی که چند وقت پیش از سوی «پمپئو» وزیر خارجه آمریکا برای مذاکره با ایران مطرح شده بود ، گفت : وقتی این شروط را مطالعه می کنیم ، می بینیم که این شروط تمام دستاوردهای منطقه ای انقلاب اسلامی را هدف قرار داده است در واقع آنها تاکید دارند که اگر ایران در عراق، سوریه و لبنان نباشد و آنها به جای ملت ایران برای امور کشور تصمیم گیری کنند مثلا آنها بگویند ما به کجا نفت بفروشیم، چقدر بفروشیم و یا در مسندهای مهم کشوری چه کسانی قرار بگیرند .

وی با بیان اینکه سازش به معنای تحقیر ملی است ، تاکید کرد: ملت ما باید بداند که مذاکره و سازش با دشمن زورگویی همچون آمریکا در شرایط فعلی به معنای بازگشت به ایران قبل از انقلاب اسلامی است و کاش هر مسئول و دولتمردی که به دنبال سازش و مذاکره با آمریکا است، بداند که ملت ایران هرگز به عقب باز نمی گردد.

این کارشناس مسائل دفاعی و امنیتی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به وضعیت کنونی غرب آسیا اشاره کرد و گفت: در حال حاضر کشورهای مختلفی در این منطقه با تهدیدهای امنیتی روبرو هستند ولی خوشبختانه در ایران دارای یک امنیت پایداری در شهرها و مرزهای کشورمان هستیم و بدون تردید امنیت کنونی ایران خار چشم برخی از دشمنان و برخی از دولت ها مثل عربستان سعودی است .

ربیعی با بیان اینکه امنیت پایدار کنونی کشور از تفکر مقاومت که در زمان جنگ تحمیلی در کشور حاکم شد، برخاسته است ، ادامه داد: این امنیت برخاسته از عمق استراتژی دفاعی کشور در منطقه است ، ایران به دفاع مشروع خود در منطقه عمق داده است و در همین چارچوب شاهد شکل‌گیری حزب الله لبنان ،حماس، انصارالله یمن و ایجاد گفتمان مقاومت در عرصه منطقه‌ای و جهانی هستیم .

وی با بیان اینکه گسترش جریان مقاومت در منطقه بر اثر مقاومتی است که ملت ایران در طول 40 سال گذشته از خود در برابر دشمنان نشان داده است، تصریح کرد: در وضعیت فعلی، بسیاری از مردم در منطقه به دقت رفتار ایران را رصد می کنند که ایران در برابر فشارهای حداکثری آمریکا چگونه رفتار می کند ،آیا عقب‌نشینی می‌کند یا از حقوق خود با داشتن روحیه مقاومت دفاع می‌کند.

ربیعی با بیان اینکه هرگونه مذاکره مقامات عالی رتبه کشور با آمریکا جلوه ای از تسلیم و شکست ابهت سیاسی و نظامی ایران خوانش می شود ، ادامه داد : مقاومت بیش از هر مذاکره دیگری توانسته تا کنون منافع ملی ایران را تامین کند و به نام ایران در منطقه و جهان عزت ببخشد .

این کارشناس مسائل دفاعی و امنیتی همچنین در مورد چشم‌انداز آینده مقاومت گفت: چشم انداز مقاومت قوی تر شدن است ما باید به حدی از اقتدار برسیم که هیچ دشمنی جرئت تهدید نظامی و تحریم اقتصادی ما را نکند و به دنبال تحمیل اراده سیاسی خود نباشد، البته باید به این موضوع توجه داشته باشیم که دشمنان نیز برای مهار قدرت ما ساکت نخواهند نشست و به فعالیت های خود ادامه خواهند داد .

ربیعی با بیان اینکه یکی از انگاره سازی های دشمنان برای تخریب مقاومت برجسته سازی هزینه های مقاومت است ، افزود : آنها در تبلیغات خود اینگونه القا می کنند که هزینه مقاومت بسیار بیشتر از هزینه سازش و مذاکره است و با فشار اقتصادی سعی می‌کنند که منابع مشروعیت را برای انگاره های خود ایجاد کنند .

وی همچنین با تاکید بر این که در بحث مقاومت باید فرهنگ اعتماد به نفس را در بین جوانان خود نهادینه کنیم و باورهای دینی و فضائل اخلاقی را بیش از پیش گسترش دهیم ، اظهار کرد : در این چهارچوب باید فرهنگ دفاع از منافع ملی را بر اساس تکلیف محوری اشاعه دهیم.

این کارشناس مسائل دفاعی و امنیتی افزود: اگر مسئولان و افراد تحصیلکرده به جای تکیه بر تجربیات تاریخی کشور به سمت سازش و مذاکره با دشمنان به پیش بروند بدون تردید این موضوع خسارت زیادی را به کشور و انقلاب اسلامی وارد می کند.

ربیعی با بیان اینکه خط سازش در کنار خط مقاومت در کشور وجود دارد،ادامه داد : در برخی از تریبون ها از سوی برخی مسئولان خط سازش برجسته می‌شود و آنها معتقدند که برای حل مشکلات اقتصادی کشور باید بهانه را از دست دشمنان بگیریم در حالی که بهانه همان شروطی است که پمپئو برای مذاکره با ایران مطرح کرده است و در این صورت ایران مانند شیری خواهد بود که فاقد دندان است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی