گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك استاد دانشگاه: «آتش به اختیار بودن» جوانان، به معنای تندروی نیست

یک استاد دانشگاه با اشاره به اهمیت مطالبه‌گری جوانان گفت: جوانان باید در برابر مسائل و مشکلات جامعه نگاه و کنش جهادی داشته باشند .

1399/03/11
|
18:32

محسن محمدی، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» که با موضوع «ویژگی‌های جوانان تراز انقلاب اسلامی از نگاه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب» به صورت زنده از آنتن رادیو گفت‌وگو پخش می‌شد، با بیان اینکه عقلانیت ، اخلاص و آرمانگرایی از جمله ویژگی‌های جوانان در تراز انقلاب اسلامی است، گفت: فعالیت یک جوان انقلابی و جوان مسلمان در پیشبرد امور آراسته به عقلانیت است و بر اساس پایبندی به قوانین و مقررات و به دور از افراطی‌گرایی عمل می‌کند .

این استاد دانشگاه، با تاکید براینکه انقلاب اسلامی بستر را برای فعالیت و پویایی جوانان فراهم کرده است ،به اهمیت موضوع عدالت اشاره کرد و افزود : در حال حاضر جوانان پیشرو مبارزه با بی‌عدالتی و پیگیری مطالبه تحقق عدالت هستند .

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه جوانان بر اساس آرمان‌گرایی وشجاعت خود در بسیاری از امور خط‌شکن هستند، ادامه داد: بار سنگین پیروزی، پیشبرد و تثبیت انقلاب اسلامی بر عهده جوانان بوده و است .

محمدی همچنین با اشاره به توجه به موضوع جوانان و وظایف آنها در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که از سوی مقام معظم رهبری منتشر شده است ،خاطرنشان کرد : در این بیانیه بر اهمیت مطالبه‌گرایی، آرمانگرایی و استفاده از تدبیر و عقلانیت از سوی جوانان تاکید شده است.

وی با تاکید بر این که جوانان‌ برای پیشبرد امور و ایجاد اصلاحات نباید منتظر دیگران باشند و خود باید در رابطه تحقق مطالبه گری‌شان وارد میدان شوند، افزود : کنش جهادی، نیروی جوان را از حالت انفعالی خارج می کند.

محمدی ادامه داد : یک جوان انقلابی در کنار آرمان‌گرایی باید نگاه و کنش جهادی داشته باشد و بر اساس مقررات برای بهبود و پیشبرد امور وارد عرصه و میدان شود .

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به امیدی که به جوانان برای حل مشکلات کشور وجود دارد، افزود: تجربه انقلاب اسلامی نشان می دهد که بسیاری از مسائل ما بر اساس آتش به اختیار بودن جوانان حل شده است .

وی با بیان اینکه آتش به اختیار بودن جوانان به معنای فعالیت‌های رادیکال و تندروی نیست، گفت : آتش به اختیار بودن یک جوان به این معنا است که اگر جوانی به این نتیجه رسید که در حوزه‌هایی در کشور مسائل و مشکلاتی وجود دارد و اراده‌ای برای حل آنها وجود ندارد با توجه به آرمان‌گرایی و مطالبه محوری خود برای رفع این مشکلات اقدام کند.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: برگزاری اردوهای سازندگی و جهادی و حضور جوانان در روستاها و مناطق محروم نمونه‌ای از آتش به اختیار بودن جوانان است، جوانان آتش به اختیار ضمن شناخت مشکلات در راستای حل آن‌ها در جهت تامین منافع عمومی کشور قدم بر می‌دارند.

وی در پایان صحبت های خود تاکید کرد: فعالیت جوانان آتش به اختیار ناظر بر عقلانیت است چرا که تلاش می شود باری را از دوش جامعه بردارد ،بنابراین آتش به اختیار بودن به معنای رادیکال بودن نیست.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی