گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك كارشناس مسائل بین الملل: شورای حکام وشورای امنیت بزودی شاهد نزاع ایران-امریکا خواهندبود

یک کارشناس مسائل بین الملل اظهار کرد: این احتمال وجود دارد که در چند ماه آینده، درگیری بین ایران و آمریکا در شورای حکام به شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز کشیده شود.

1399/04/01
|
15:34
|

حسین حاجیلو، در مصاحبه تلفنی با برنامه" گفتگوی سیاسی" رادیو گفت‌وگو که به صورت زنده از آنتن این رادیو پخش می‌شود، با بیان اینکه قطعنامه روز جمعه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعه‌ای از پازل کلان آمریکا در راستای اعمال فشار حداکثری علیه تهران است، تصریح کرد: ما باید توجه داشته باشیم که این قطعه از پازل چه نقشی را دارد و قرار است ما را به چه مسیری سوق دهد.

وی با بیان اینکه این اتفاق رخ داد تا اتفاق مهم‌تری در شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت بگیرد، گفت: شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی محملی برای اجماع سازی است و آمریکایی‌ها تلاش کردند از این فرصت برای اجماع سازی علیه ایران در شورای امنیت استفاده کنند.

حاجیلو با بیان اینکه سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان بر خلاف ادعاهای ظاهری خود در ارتباط با پرونده هسته‌ای ایران و برجام همسو با آمریکا عمل کردند و محملی را برای پیشبرد فشار آمریکا علیه ایران در شورای حکام فراهم‌کردند، اظهار کرد: آنها با این اقدام می‌خواهند هزینه مخالفت با طرح آمریکا در مورد تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت را افزایش دهند.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان طبق تجربیات قبلی این احتمال وجود دارد که در چند ماه آینده درگیری بین ایران و آمریکا از شورای حکام به شورای امنیت سازمان ملل متحد کشیده شود، گفت: در مهر ماه تحریم‌های تسلیحاتی ایران به اتمام می‌رسد و آمریکایی‌ها مصمم هستند که هر طور شده این تحریم‌ها را تمدید کنند و جلوی لغو ان را بگیرند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در چند ماه باقی مانده به این موضوع، باید حواسش به طور کامل جمع باشد و تمرکزش بر این باشد که از بازگشت تحریم‌های تسلیحاتی جلوگیری کند، ادامه داد: احتمالاً البته این بحث نیز مطرح خواهد بود که آیا آمریکا با توجه به خروج از برجام حق دارد که در شورای امنیت از مکانیسم اسنپ علیه ایران استفاده کند یا نه؟

این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید مجدد مبنی بر اینکه ایران نباید اجازه دهد که تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران تمدید شود، گفت: در همین چارچوب باید تهران پیام محکمی را نیز به طرف‌های مقابل ارسال کند و از جمله اقداماتی که می‌تواند انجام دهد این است که تعداد بازرسان آژانس را کاهش دهد و محدودیت‌هایی بر نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان اعمال کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی