گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

نگاهی به اعتراضات اخیر ایالات متحده؛ خیزش ببر کاغذی امریکا ظاهری است

عضو هیئت علمی مرکز مطالعات جهان دانشگاه تهران گفت: فروپاشی امریکا آغاز شده و این امر نشان می‌دهد که ببر کاغذی، کاغذی است وخیزش آن ظاهری است.

1399/04/02
|
10:05

حمیدرضا غلامزاده، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت و گو ، که با موضوع «بررسی و تحلیل اعتراضات تبعیض نژادی و تراژدی افول آمریکا» به صورت زنده از آنتن این رادیو پخش می شد، با بیان اینکه بسیاری از معترضین در جریان اعتراضات اخیر آمریکا درد مشترک دارند و این باعث شده اقلیت های مختلف به جمع معترضین بپیوندند، گفت: از سوی دیگر شاهد این هستیم که برخی در آمریکا می خواهند از این اعتراضات در راستای منافع خود سو استفاده کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان این که شاهد حضور گروه های مختلف به خصوص سیاه و رنگین پوستان در این اعتراضات هستیم ،تصریح کرد: علی رغم لغو قانون «برده داری» در آمریکا همچنان شاهد تسلط موضوع «سفید برتر پنداری» در ساختارهای مختلف این کشور هستیم.

غلامزاده با بیان اینکه یکی از مهمترین مطالبات مردم در جریان اعتراضات اخیر در آمریکا قطع کردن بودجه پلیس و همچنین کاهش خشونت از سوی آنها است ، در پاسخ به این سوال که آیا ما با موضوع افول و یا فروپاشی آمریکا مواجه هستیم؟ گفت: افول آمریکا از مدت‌ها قبل آغاز شده است و در میانه آن قرار داریم .

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر این موضوع را به صورت واضح تر و عینی تر مشاهده می کنیم، تصریح کرد:این امر نشان می‌دهد که ببر کاغذی،کاغذی است و خیزش آن نیز ظاهری است .

این استاد دانشگاه با بیان اینکه این اظهارات به آن معنا نیست که آمریکا ضعیف است و در تحولات جهانی نقش آفرین نیست، خاطرنشان کرد: بلکه منظور این است که از جایگاه راهبری که در عرصه جهانی داشته، فاصله گرفته است که نمونه آن در تحولات غرب آسیا است چنان که شاهد این بودیم ، زمانی که بحران در سوریه آغاز شد «باراک اوباما» رئیس جمهور وقت آمریکا در اظهاراتی گفت که باید بشار اسد برود ولی اکنون پس از سالها همچنان او رئیس‌جمهور سوریه باقی مانده است .

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه شیوع گسترده ویروس جدید در آمریکا و وقوع اعتراضات در این کشور ضعف‌ها و اشکالات موجود در سیستم آمریکا را بیش از گذشته به نمایش گذاشته است ، گفت : البته من قائل به فروپاشی آمریکا در کوتاه مدت نیستم و اعتراضات کنونی در آمریکا نیز متوجه ساختار حاکمیت در این کشور نیست ، مردم در این اعتراضات به خشونت بیش از حد پلیس درقبال سیاه پوستان و رنگین پوستان اعتراض دارند و آن چیزی که مردم با آن مشکل دارند این است که پلیس در استفاده از زور افراط می کند، در حالیکه فروپاشی زمانی اتفاق می‌افتد که اعتراضات متوجه ساختار باشد ولی اعتراضات کنونی در آمریکا به سمت ساختار نرفته است .

وی با بیان اینکه قطعاً این اعتراضات بر روند تحولات آتی در آمریکا تاثیر گذار خواهد بود ،تاکید کرد : این اتفاقات فرصت خوبی برای شناخت واقعی و عینی ساختارهای سیاسی و اجتماعی موجود در آمریکا است.

غلامزاده در پایان صحبت های خود گفت: مهمترین و بزرگترین دشمن کنونی ایران در عرصه بین‌المللی آمریکا است و در همین چارچوب باید به شناخت دقیق و جامعی از اهداف، سیاست‌ها و ساختار سیاسی و اجتماعی این کشور دست پیدا کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی