گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

وقتی ترامپ به میز مذاکره چنگ می زند

کارشناس مسائل بین الملل، بااشاره به افزایش فشار آمریکا علیه ایران گفت: هدف آمریکا اینست که ایران را مجبور به نشستن پای میز مذاکره در ماه های پایانی فعالیت دولت ترامپ نماید.

1399/04/03
|
10:30

علی رضوانپور ، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت و گو، که با موضوع تحریم ها از آنتن این شبکه پخش می شد ، با بیان اینکه در مورد بسته تحریمی که از سوی نمایندگان کنگره آمریکا علیه ایران، روسیه و چین در حال تهیه و تدوین است نمایندگانی از دو حزب جمهوری خواه و دموکرات حضور دارند، اظهار کرد : هدف از این فشارها ، کشاندن ایران پای میز مذاکره است و رویکرد ایران تا کنون در برابر فشار حداکثری آمریکا مقاومت حداکثری بوده است.

وی با بیان اینکه ترامپ در طول این مدت در عرصه سیاست خارجی دستاوردی نداشته و اکنون تلاش می کند در چند ماه باقی مانده به برگزاری انتخابات 2020 دستاوردی در این حوزه حاصل کند و در همین چارچوب امید دارد که با افزایش فشارها علیه ایران، تهران را به پای میز مذاکره بکشاند، تصریح کرد: در این فرآیند اروپایی ها که از آنها با نام «غول اقتصادی و کوتوله سیاسی» یاد می‌شود با دولت واشنگتن همراهی و همکاری می کنند چنانکه دیدیم که در روز جمعه قطعنامه پیشنهادی آنها علیه فعالیت هسته‌ای ایران در شورای حکام مطرح و به تصویب رسید و قطعاً پشت این اقدام، امریکایی‌ها نقش محوری و اساسی داشته اند.

رضوانپور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به عملکرد چهار ساله ترامپ در حوزه سیاست خارجی و داخلی آمریکا، گفت: ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود شعار «اول آمریکا» را مطرح کرد ولی وقتی که قدرت را در دست گرفت این شعار تبدیل به «فقط آمریکا» شد.

رضوان پور با بیان اینکه بسیاری از رفتارهای ترامپ در عرصه سیاست خارجی از جمله خروج از تعهدات بین المللی و نوع تعاملش با همپیمانان قدیمی این کشور را می توان در چارچوب همین شعار مورد بررسی و تحلیل قرار داد ، در پاسخ به سوالی در مورد گزینه های پیش روی آمریکا در مورد نوع برخورد با ایران نیز اظهار کرد : گزینه نظامی در معادلات آمریکا علیه ایران ترسیم نشده است چرا که آنها می دانند ایران ،افغانستان یا عراق نیست.

این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه صحبت‌های خود در این برنامه رادیویی با بیان اینکه در حال حاضر فقط پوسته‌ای از برجام باقی مانده است،افزود: در برجام این پیش بینی وجود داشت که با رفع تحریم ها وضعیت مبادلات تجاری و اقتصاد ایران بهبود پیدا کند ولی ما عملاً چنین چیزی را مشاهده نکردیم و پس از خروج آمریکا از برجام تحریم‌های بیشتری نیز علیه ایران اعمال شد.

وی با بیان اینکه بعید به نظر می رسد طرح تحریمی کنگره علیه ایران تا پایان ریاست جمهوری ترامپ در دوره کنونی وارد فاز اجرایی و عملیاتی شود، تصریح کرد : از دیگر سو به نظر می رسد که کادر دیپلماسی و سیاست خارجی ما منتظر این هستند که ببینند در انتخابات 2020 آمریکا چه اتفاقی رخ می دهد.

وی ادامه داد: اگر ترامپ بار دیگر رئیس جمهور شود شاید با برنامه و استراتژی جدیدی در ارتباط با ایران وارد عرصه بین المللی شود که هدف آن برنامه و استراتژی نیز در نهایت کشاندن ایران به پای میز مذاکره است.

رضوان پور با بیان اینکه در طول 40 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی دموکرات ها و جمهوری خواهان تلاش کرده‌اند با ابزار تحریم ایران را مهار کنند و در جریان این تقابل از تمام ظرفیت های خود استفاده کرده اند تا ایران در لای منگنه قرار بگیرد و قدرت مانور نداشته باشد ،گفت : اگر دموکرات ها نیز پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شوند هیچگونه گشایش آنچنانی در نوع تعامل آنها با ایران ایجاد نخواهد شد چرا که بر اساس تجربیات تاریخی دموکرات‌ها در دوران فعالیت های خود بیشترین تحریم ها را علیه ایران اعمال کرده اند .

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی