گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كوهكن: وضعیت حقوق بشر در داخل آمریکا، بهتر از عملکرد این کشور در این حوزه در عرصه بین المللی نیست

یک استاد دانشگاه علامه طباطبایی، اظهار کرد: مبنای نظام حقوقی آمریکا همچون نظام سیاسی این کشور مبتنی بر جایگاه طبقاتی است و یک فرد هرچقدر دسترسی بیشتر به منابع و ثروت داشته باشد از حقوق بیشتری هم برخوردار است.

1399/04/13
|
18:08

علیرضا کوهکن، در مصاحبه با برنامه« گفتگوی سیاسی» که با موضوع «بررسی و تحلیل حقوق بشر آمریکایی، تحریم‌های ظالمانه، بدعهدی و توطئه‌گری» از آنتن رادیو گفت‌وگو پخش می‌شد، با بیان اینکه آمریکا در عرصه بین الملل یکی از سردمداران نقض حقوق بشر است، تصریح کرد: وضعیت حقوق بشر در داخل آمریکا بهتر از عملکرد این کشور در این حوزه در عرصه بین المللی نیست.

وی با بیان اینکه مبنای نظام حقوقی در این کشور همچون نظام سیاسی آن مبتنی بر جایگاه طبقاتی است، خاطر نشان کرد: هرچقدر افراد به منابع و ثروت بیشتری دسترسی داشته باشند از حقوق بیشتری هم برخوردار هستند.

وی همچنین با بیان اینکه چندی پیش شاهد این بودیم ترامپ از دادستان کل این کشور خواست که پرونده قضایی اولین مشاور امنیت ملی وی را که به خاطر مسائل مالی و ارتباط با دولت‌های خارجی ایجاد شده بود، ببندد و دادستان کل آمریکا نیز بنا به دستور ترامپ از دادستان ایالتی خواست که این پرونده را به نوعی مختومه کند، گفت: بیشتر پرونده‌ها در آمریکا با توافق با دادستان بسته می‌شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در راستای نقض حقوق بشر از سوی آمریکا و استفاده از اهرم تحریم و زور از سوی این کشور چندی پیش شاهد این بودیم رئیس‌جمهور و وزیر خارجه آمریکا اعلام کردند در صورتی که قضات دیوان بین‌المللی کیفری بخواهند در مورد جنایت‌های جنگی آمریکا در دیگر کشورها تحقیق کنند، دولت آمریکا، آن‌ها و خانواده‌هایشان را مورد تحریم قرار می‌دهد، چرا که مشخص بود که اگر این دیوان به امر تحقیق در این حوزه بپردازد، بلافاصله آمریکا محکوم خواهد شد.

کوهکن همچنین به جنایت‌های آمریکا در زندان‌های «ابوغریب» و «گوانتانامو» اشاره کرد وافزود: آن‌ها در برابر اقداماتشان در این زندان‌ها نه تنها شرمنده نبودند، بلکه با افتخار تصاویر مرتبط با آن را منتشر کردند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی