گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

روایت «جان بولتون» از اتفاقات کاخ‌سفید قابل استناد نیست

یک کارشناس مسائل سیاسی، تاکیدکرد: با توجه به شخصیت «جان بولتون» چندان نمی‌توانیم روایت های او از اتفاقات در کاخ سفید را قابل استناد بدانیم.

1399/04/16
|
11:15
|

مهدی کردی،در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو که با موضوع بررسی«کتاب جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی ترامپ» از آنتن این رادیو به صورت زنده پخش می شد با بیان اینکه به نظر می‌رسد هدف اصلی بولتون از نگارش این کتاب انتقام جویی از شخص ترامپ بوده است ،گفت : بولتون شخصی جاه طلب است که در زمان ریاست جمهوری «جورج بوش» تمایل داشت که وزیر امور خارجه آمریکا شود ولی به دلیل دیدگاه‌های افراطی اش «کاندولیزا رایس» وزیر امور خارجه آمریکا در زمان «بوش پسر» او را از سمت معاون وزیر خارجه آمریکا برکنار کرد.

وی با بیان اینکه با توجه به نوع شخصیت بولتون چندان نمی‌توان به روایت‌های او اعتماد کرد،گفت : اگر او به واقع قصد اصلاح و افشاگری داشته است چرا همان موقع که این اتفاق‌ها در کاخ سفید افتاده آن را به اطلاع مقامات ذیربط آمریکایی نرسانده است .

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد : از طرف دیگر باید به این نکته توجه داشت که اگر بولتون همچنان در کاخ سفید سمت داشت این افشاگری را انجام می‌داد یا نه؟ بنابراین در اینجا مشخص است که منافع شخصی وی و انتقام جویی از ترامپ از اهداف اصلی نگارش این کتاب بوده است .

کردی با بیان اینکه در حال حاضر کتاب جان بولتون از جمله پرفروش‌ترین کتاب‌ها در سایت «آمازون» است، گفت: زمانی که بولتون برای افشاگری علیه ترامپ انتخاب کرد زمان درستی بود و در واقع او به دنبال این است که با انتشار کتاب خاطراتش در این مقطع زمانی ضربه ای را به ترامپ در جریان انتخابات پیش رو وارد کند .


وی با بیان اینکه به نظر می رسد این کتاب و تحولات اخیر در آمریکا در بستر سیاست داخلی این کشور اثر گذاشته است، تصریح کرد : به تازگی از سوی موسسه نظرسنجی «گالوپ» یک نظرسنجی منتشر شده که در آن بر کاهش روحیه مردم آمریکا تاکید شده است. در حال حاضر یک سیکلی از وقایع در جامعه آمریکا ایجاد شده که اجازه نمی دهد ذهن مردم آرام شود که در این ارتباط می توان به موضوع شیوع ویروس کرونا، تبعات اقتصادی ناشی از شیوع این ویروس، وقوع اعتراضات در این کشور و... اشاره کرد .

این کارشناس مسائل سیاسی در بخش دیگری از صحبت‌های خود خاطرنشان کرد : چندی پیش« جو بایدن» رقیب انتخاباتی ترامپ در یکی از صحبت های خود علیه ترامپ به مطالب منتشر شده در کتاب جان بولتون استناد کرد، همچنین به تازگی هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه پیشین آمریکا نیز در سخنانی به این کتاب گریزی زده بود و گفته بود زمان آن رسیده که ترامپ دست از سر آمریکا بر دارد و به گلف بازی خود بپردازد.

کردی در مورد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در آبان ماه برگزار خواهد شد، نیز گفت: در حال حاضر زود است که بخواهیم در مورد نتایج این انتخابات قضاوت کنید ،نتایج انتخابات 2016 نشان می‌دهد که تاثیر آرای الکترال بیشتر از آرای شهروندان آمریکایی است از طرف دیگر باید به این موضوع توجه داشت شهروندان آمریکایی عموما سخت به تغییر فضای سیاسی بعد از 4 سال تن می‌دهند و عموماً آنها رییس جمهور مستقر را بر انتخاب فرد جدیدی ترجیح می‌دهند .


وی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا در آمریکا، مدیریت ضعیف ترامپ در این ارتباط و حتی مواضع خطرناک و تمسخر آمیز وی در مورد این ویروس، آسیب های اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا که تاکنون منجر به بیکاری 45 میلیون نفر شده است ،سقوط بازار بورس و...
از جمله چالش‌های پیش روی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2020 است ، خاطرنشان کرد: ترامپ پیش از شیوع کرونا تاکید داشت که توانسته بیکاری در آمریکا را کنترل کند و باعث بهبود وضعیت اقتصادی مردم این کشور شود ولی شیوع ویروس کرونا این دستاوردها را به نوعی زیر سوال برد .

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی