گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

راه مذاکره مسدود است

کارشناس مسائل آمریکا، اظهارکرد: درحال حاضر راه مذاکره بین ایران و آمریکا چندان باز نیست ،چراکه ترامپ یکسری خط قرمز ها را رد کرده که نباید رد می کرد.

1399/04/16
|
13:45

سمانه اکوان عضو هیئت علمی دانشگاه مطالعات جهان، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو که با موضوع بررسی «کتاب جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی ترامپ» از آنتن این رادیو به صورت زنده پخش می شد، گفت: پیش از این نیز ، کتاب هایی از سوی برخی خبرنگاران در ارتباط با وضعیت جاری در کاخ سفید و نحوه تصمیم گیری ترامپ منتشر شده بود ولی این برای اولین بار است که یک مقام عالی‌رتبه کاخ سفید در دوران ترامپ اقدام به انتشار خاطرات 17 ماهه حضور خود در کاخ سفید می کند.

وی با بیان اینکه این کتاب در حالی منتشر شده است که انتخابات 2020 آمریکا در آبان ماه برگزار خواهد شد،تصریح کرد : در واقع کتاب جان بولتون به موقع ترین کتابی است که می‌توانست در این ایام علیه ترامپ منتشر شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در 15 ماه اول ریاست جمهوری ترامپ جان بولتون در کاخ سفید حضور نداشت ولی خیلی تلاش کرد که بتواند به کاخ سفید راه پیدا کند،افزود:او بعد از 15 ماه به کاخ سفید راه پیدا کرد و 17 ماه به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ، در کاخ سفید مشغول به کار شد .

وی با بیان اینکه با توجه به شخصیت ترامپ و جنجال هایی که او تاکنون ایجاد کرده است و از طرف دیگر با توجه به اینکه از سابقه فعالیت سیاسی برخوردار نیست ، شاید به نوعی برای افکار عمومی جالب باشد که بداند که او چگونه تصمیم‌گیری می کند،در پاسخ به این سوال که چقدر امکان دارد بولتون در این کتاب روایت های غلطی را ارائه کرده باشد،گفت: به نظر می‌رسد بیشتر از آن که بولتون در این کتاب دروغ گفته باشد، تلاش کرده حوادث را به نفع خود دستکاری کند تا به نوعی که خود را فرد عاقل در کاخ سفید معرفی کند.

این کارشناس مسائل آمریکا در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه جان بولتون از جمله مقامات کاخ سفید است که به صورت مرتب با منافقین در ارتباط است و در جلسات سالانه آنها شرکت می کند،افزود: او قبل از اینکه وارد کاخ سفید شود به اراضی اشغالی سفر کرد و به همراه «بنیامین نتانیاهو» به نوعی برنامه‌ریزی کرد که موضوع هسته‌ای ایران در نگاه ترامپ برجسته شود.او تاکید می‌کند که توافق هسته‌ای بدترین توافق است و باید آمریکا هرچه زودتر از آن خارج شود و در نهایت ترامپ نیز تصمیم به خروج آمریکا از برجام می گیرد .

این استاد دانشگاه در پاسخ به اینکه آیا به نظر وی انتشار این کتاب چه قدر می‌تواند در نتیجه انتخابات آمریکا تاثیر گذار باشد، تصریح کرد : من معتقد نیستم که این کتاب می‌تواند اثری بر انتخابات این کشور بگذارد چرا که بولتون فردی منفور و جنگ طلب در بین افکار عمومی آمریکا است، دارای افکار قدیمی است و در این کتاب بولتون سعی کرده خود را عاقل تر نسبت به دیگر مقامات کاخ سفید نشان دهد، راهکار او برای موضوع سوریه،کره شمالی و ایران حمله به این کشورها بوده ولی ترامپ مخالفت کرده است ، احتمالا افکار عمومی با خواندن این کتاب احساس می کند که ترامپ فردی میانه رویی است و بولتون آنقدر تندرو بوده است که ترامپ حق داشته بولتون را اخراج کند .

وی با بیان اینکه طبق آنچه که منتشر شده تا کنون 780 هزار جلد از این کتاب به فروش رفته است و این یک راهی برای درآمدزایی بولتون است، افزود : برخی از دموکرات ها پیشنهاد کرده اند که مردم کتاب او را نخرند، آنها معتقدند که چرا ما باید کمک کنیم کسی پول دربیاورد که موقع استیضاح ترامپ علارغم این که می‌توانست به ما در این فرآیند کمک کند از کمک کردن خودداری کرد، بنابراین دموکرات ها خیلی به بولتون امید و اعتمادی ندارند.

اکوان خاطرنشان کرد : برخی از کارشناسان کتاب بولتون را تا حدودی شبیه اسناد ویکی لیکس می‌دانند ،اسنادی که تا حدودی می تواند درست باشد و تا حدودی نیز نمی‌تواند مبتنی بر واقعیت باشد.

این کارشناس مسائل آمریکا همچنین در مورد آینده روابط ایران و آمریکا و احتمال انجام مذاکره بین دو کشور نیز اظهار کرد:ترامپ در طول ریاست جمهوری خود اقداماتی را انجام داده است که راه را برای مذاکره بسته است به خصوص تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور.

اکوان به ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی توسط آمریکا اشاره کرد و گفت: با ترور شهید سلیمانی که منبع غرور و افتخار برای ایرانیان بود، ترامپ مسیر مذاکره را بست،ترامپ به خاطر مشاوره های بدی که در کاخ سفید به او داده میشود خط قرمزهایی را رد کرد که نباید رد می کرد.

وی در پایان افزود : از طرف دیگر به این موضوع باید توجه کنیم که ترامپ به دنبال مذاکره ای برای تحمیل شرایط تسلیم به ایران است و قطعاً مذاکرات را در چارچوب مسائل هسته‌ای خلاصه نخواهد کرد، بلکه او می خواهد ممنوعیت‌ها و محدودیت‌هاییرا در فعالیت های موشکی و دفاعی ایران به وجود آورد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی