گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

برجام و قطعنامه2231؛ بازی جدید اروپا با ایران

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس گفت: اروپاییها بازی دوگانه ای در ارتباط با ایران از جمله برجام و قطعنامه2231 دنبال می‌کنند.

1399/04/17
|
11:50

ابوالفضل عموئی ، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با اشاره به جلسه هفته گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد در ارتباط با روند اجرای قطعنامه 2231 اظهار کرد : پیش از برگزاری این جلسه آمریکایی ها در یک جلسه «بریفینگ» -تفهیم نامه- پیشنهاد خود را برای تصویب یک قطعنامه جدید در شورای امنیت جهت تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران ارائه کرده بودند.

وی با بیان اینکه ادعاهایی که آمریکایی‌ها در جلسه شورای امنیت در مورد فعالیتهای تسلیحاتی ایران مطرح کردند، از سوی دیگر کشورها چندان مورد توجه قرار نگرفت، افزود: در این جلسه در واقع آمریکایی‌ها نتوانستند به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کنند چنان که حتی رسانه‌های معتبر آمریکایی نیز به این موضوع اشاره کردند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه در این نشست همه کشورهای شرکت‌کننده منهای آمریکا به نوعی به این موضوع اشاره کردند که مشکلات پیش آمده در قطعنامه 2231 سازمان ملل، ناشی از خروج آمریکا از برجام است، اظهار کرد : آقای ظریف نیز در این جلسه صحبت های منسجمی ارائه کردند و در یک چارچوب مشخص روایتی از اشکالاتی که در جریان اجرای قطعنامه 2231 به وجود آمده ارائه کردند، ایشان همچنین در این جلسه تاکید کردند که تهران به هیچ وجه با موضوع تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران کنار نمی آید.

این نماینده مجلس با بیان اینکه در مجموع، سخنرانی آقای ظریف در جلسه شورای امنیت سازمان ملل را به نوعی موفقیت می‌دانم در پاسخ به سوالی در ارتباط با حواشی ایجاد شده در مجلس در زمان حضور ظریف برای ارائه گزارش از عملکرد وزارت خارجه گفت : مجلس مکانی برای گفتگو است و هر یک از نمایندگان دارای دیدگاه خاص خود هستند البته من نیز موافق روند به وجود آمده در جلسه مذکور نیستم ولی باید به این موضوع توجه داشت که نمایندگان مجلس، نمایندگان مردم هستند و سعی می‌کنند نظرات خود را مطرح و به گوش مسوولان برسانند.

وی با بیان اینکه در این جلسه آقای ظریف گزارشی از عملکرد وزارت خارجه ارائه دادند و بحث های جدی و قابل توجهی صورت گرفت، افزود: البته چند لحظه نیز فضای مجلس از حالت طبیعی خارج شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین در مورد نگاه مجلس به موضوع برجام گفت: مجلس دارای 276 نماینده است که همان طور که اشاره شد هر کدام دیدگاه خاص خود را دارند .

وی با بیان اینکه نمایندگان در جلسه روز یکشنبه انتقاداتی را به تجارت خارجی کشور داشتند و معتقد بودند که باید دستگاه دیپلماسی در این زمینه فعال تر شود، خاطرنشان کرد: بعد از خروج آمریکا از برجام این توافق بین المللی از توازن خارج شد و دستاوردهایی که انتظار می رفت، محقق نشد، آمریکایی ها نیز علاوه بر اینکه تحریم‌های سابق را برگرداندند ، تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کردند .

عموئی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اینکه آمریکایی‌ها اعلام کرده اند که از قطعنامه پیشنهادی خود برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران دست نمی‌کشند، تصریح کرد : این قطعنامه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل رای نمی‌آورد و من حتی فکر می‌کنم کار به «وتو کردن» کشورهایی چون چین و روسیه هم نمی کشد .

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه در حال حاضر آمریکایی ها دو خط تلاش را در ارتباط با ایران و قطعنامه 2231 سازمان ملل به پیش می‌برند، گفت : خط اول، ارائه یک قطعنامه مستقل جهت تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران است و ارزیابی ها در این چارچوب است که این قطعنامه رای نمی آورد ، در کنار این موضوع آنها خط دیگری را نیز دنبال می کنند و به دنبال فراهم کردن مقدمات آن هستند و آن استفاده از مکانیزم ماشه علیه ایران است .

عموئی با بیان اینکه اگر آنها مکانیزم ماشه را فعال کنند قطعنامه 2231 سازمان ملل زیر سوال می رود، گفت: خط تلاش اول آمریکایی ها در راستای خط تلاش دومی است که دنبال می کنند، آنها در این مرحله به دنبال یار گیری هستند در واقع می‌خواهند این تهدید را مطرح کنند که اگر کشورها به قطعنامه مستقل تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران رای ندهند آنها قطعنامه 2231 را با تغییرات اساسی مواجه می‌کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی