گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

درصورت بازی در زمین امریكا؛ پاسخ کوبنده ایران در انتظار طرف اروپایی

کارشناس مسائل بین الملل، با تاکید بر این که دستگاه سیاست خارجی کشور، نباید به اروپایی‌ها خوشبین باشد، گفت: وزارت خارجه باید به اروپاییها هشدار جدی دهد که اگر در زمین آمریکا بازی کنند با جواب قاطع و کوبنده ایران روبرو خواهندشد.

1399/04/17
|
12:20

اکبر معصومی، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» که با موضوع «بررسی و تحلیل راهبردهای جدید آمریکا برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران» از آنتن رادیو گفت و گو به صورت زنده پخش می شد با اشاره به جلسه هفته گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد روند اجرای قطعنامه 2231 اظهار کرد : در این جلسه روسیه و چین در برابر رفتار قلدرمابانه آمریکا ایستادند و اروپایی ها نیز اظهارات دوگانه‌ای داشتند و برگزاری این جلسه نشان داد که غرب همچنان به دنبال اعمال فشار به ایران با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله استفاده از مکانیسم ماشه است.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه به نظر می رسد در صورتی که آمریکایی‌ها قطعنامه پیشنهادی خود برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران را ارائه دهند این موضوع با مخالفت کشورهای چین و روسیه روبرو خواهد شد، گفت: به نظر می رسد که بین آمریکا و اروپا یک تاکتیک تعریف شده ای در این زمینه وجود دارد و آن این است که آمریکایی ها پیش نویس تحریم های تسلیحاتی ایران به صورت دائم را مطرح کنند و اروپایی ها به عنوان میانجی پیش نویسی را مطرح کنند که تحریم های تسلیحاتی ایران صورت موقت تمدید شود در واقع به نظر می رسد که بین اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها یک بازی تعریف شده ای در این زمینه وجود دارد.

وی همچنین با بیان اینکه چند روز پس از تمدید یا لغو تحریم های تسلیحاتی ایران، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار می شود ،تصریح کرد: ترامپ دستش در عرصه سیاست خارجی خالی است ،بنابراین می‌خواهد امتیازی کسب کند که از آن در عرصه انتخابات استفاده کند، ترامپ اگر موفق نشود تحریمهای تسلیحاتی ایران را تمدید کند ممکن است اقدام به تنبیه کردن شورای امنیت و سازمان ملل متحد کند و از ابزارهایی که در این ارتباط در اختیار دارد، استفاده کند.

معصومی همچنین در ادامه صحبت های خود با تاکید بر اینکه دستگاه سیاست خارجی ایران نباید به اروپایی‌ها خوشبین باشد، افزود : وزارت امور خارجه باید تحولات جاری را به صورت دقیق و شفاف برای مردم تبیین کند و از طرف دیگر به اروپایی ها هشدار جدی بدهد که اگر در زمین آمریکا بازی کنند با جواب قاطع و کوبنده ایران مواجه خواهند شد .

وی تصریح کرد: اروپایی‌ها به نحوی رفتار می کنند که گویی دوست ندارند برجام از بین برود ولی در صحنه عمل شاهد بازی کردن آنها در میدان آمریکا هستیم در چارچوب سیاست‌های این کشور حرکت می کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه در وضعیت فعلی مذاکره با آمریکا برای مردم ایران قابل پذیرش نیست و دولت نیز به این سمت نمی‌رود ،افزود : مذاکره با قاتل سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و کشوری که از برجام خارج شده و به حقوق و معاهدات بین المللی متعهد نیست ، معنا و مفهومی ندارد و جز ضرر و زیان نتیجه ای به همراه نخواهد داشت.

معصومی همچنین با بیان اینکه آمریکایی‌ها اعلام کردند که اگر قطعنامه پیشنهادی آنها مورد تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران رای نیاورد اقدام به استفاده از مکانیزم ماشه می کنند، گفت: آمریکایی ها به دنبال این هستند که تحریم های سازمان ملل را علیه ایران بازگردانند،انها می‌خواهند بار دیگر ایران را ذیل بند 7 منشور سازمان ملل متحد قرار دهند و فعالیت‌های هسته‌ای ایران را یک برنامه خطرناک در عرصه بین الملل مطرح کنند .

وی تاکید کرد : رفتار آمریکا در قامت یک کشور ابرقدرت بیانگر این موضوع که این کشور در صدد است که جامعه بین المللی را به سمت یک آنارشیسم دهد و این موضوع برای صلح جهانی خطرناک است.

معصومی در بخش پایانی صحبت‌های خود در مصاحبه با این برنامه رادیویی تاکید کرد: ما نباید از تحریم ها و رویکرد ترامپ در مورد ایران بترسیم ،چراکه رفتار خصمانه آمریکا علیه ایران محدود به دوران ترامپ نیست، بلکه سال‌هاست شاهد این گونه رفتارهای خصمانه از سوی دولت واشنگتن هستیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی