گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

برجام "با امریکا و بدون امریکا" هیچ مزیتی برای ایران نداشت

مدیرگروه روابط بین الملل پژوهشکده تحقیقات راهبردی، تاکید کرد: ایران قبل از خروج آمریکا از برجام از مزایای این توافقنامه بین المللی برخوردار نبود.

1399/04/23
|
09:45
|

رحیم بایزیدی، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» که با موضوع «چالش ها و باید و نبایدهای برجام» به صورت زنده از آنتن رادیو گفت و گو پخش می شد، تصریح کرد: در مقدمه برجام آمده که این توافقنامه بر اساس حسن نیت امضا شده است این در حالی است که که این اصل بین قدرت های رقیب و متعارض از جمله ایران و آمریکا کارایی ندارد.

این کارشناس مسائل بین الملل با اعتقاد بر اینکه ایران قبل از خروج آمریکا از برجام نیز از مزایای این توافق بین المللی برخوردار نبود ،گفت: اروپایی ها نیز قدرت و اراده بازیگری مستقل در برابر آمریکا را ندارند بنابراین در راستای اجرای برجام نمی توانستیم به آنها اعتماد کنیم و یا خوش بین باشیم.

بایزیدی با بیان اینکه ما پیش از برجام نیز تجربه گفت و‌گو و انعقاد قرارداد با غرب در زمینه هسته‌ای را در دهه 1380 شمسی را داشتیم، مذاکراتی که از آن ضربه خورده بودیم و باید در موضوع برجام به این تجربه و تجربه های دیگر کشورها در مذاکره با آمریکا از جمله کشورهای لیبی و کره شمالی دقت می‌کردیم ،افزود: در متن برجام یک نقطه ضعف اساسی وجود دارد که باعث سوء استفاده های طرف مقابل شده و آن موضوع ضمانت های اجرا در این توافقنامه است.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه بیشترین اهداف ایران از انعقاد برجام اقتصادی بود ،خاطرنشان کرد: در واقع ایران به دنبال این بود که به وسیله برجام بتواند بخشی از فشارهای اقتصادی بر مردم را کاهش دهد در زمینه صادرات و فروش نفت ایران و همچنین ارائه و دریافت خدمات پولی، بانکی بیمه و کشتیرانی گشایش هایی ایجاد شود ،در برجام تعهدات زیادی نیز برای اروپایی ها و آمریکا در نظر گرفته شده بود ولی آنها به هیچ کدام از تعهدات خود عمل نکرده اند و ایران نتوانست به دستاوردهای اقتصادی برجام دست پیدا کند .

وی ادامه داد : اکنون مشاهده می کنیم که فشارها و تحریم هایی که بر روی ایران اعمال می شود از قبل از برجام بیشتر است .

مدیر گروه روابط بین الملل پژوهشکده تحقیقات راهبردی در ادامه خاطرنشان کرد: دو مزیت در برجام هنوز برای ایران وجود دارد البته معلوم نیست که این مزیت ها حاصل شود یا نه؟ مزیت اول لغو تحریم های تسلیحاتی ایران است که البته آمریکایی ها تلاش دارند این تحریم ها را بار دیگر تمدید کنند و موضوع دیگر لغو قطعنامه‌ های تحریمی در سال 2025 است که معلوم نیست تا آن زمان اثری از برجام مانده باشد و یا نه و تحقق آن نیز مستلزم اعلام رضایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران و موافقت شورای امنیت با لغو این تحریم‌هااست.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی