گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عده‌ای از توسعه روابط ایران می‌ترسند

رئیس کمیسیون تجارت وبازرگانی اتاق مشترک بازرگانی ایران وعراق، بااشاره به ناتوانی رسانه‌های داخلی دراقناع افکارعمومی گفت: برخی از اینکه ایران بتواند باچنین قراردادهایی از انزوا درآید وروابط خود را توسعه دهد، ترسیده‌اند.

1399/05/07
|
09:50
|

محمد هاشمی فرد، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با اشاره به توانمندی ها و پتانسیل های ایران اظهار کرد: ایران می تواند بازار 400 میلیونی منطقه را پوشش دهد ،ایران کارخانه منطقه است ولی کارخانه ای است که در هایش را بسته بوده و از طریق یک سری هواکش تنفس کرده و گذران عمر می کند.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه باید کاری کنیم که پتانسیل های موجود در کشور در عرصه منابع انسانی و مادی از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل شود ، تاکید کرد: تحقق این موضوع نیازمند برنامه و استفاده از افرادی در عرصه اجرا است که دارای سیاست اقتصادی هستند.

رئیس کمیسیون تجارت و بازرگانی اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری خارجی در کشور گفت: می توانیم در این ارتباط با کشورهای مختلف قرارداد و توافقنامه های مبتنی بر کسب منافع دوطرفه منعقد کنیم.

وی با اشاره به نگاه افکار عمومی کشور به موضوع سند جامع همکاری 25 ساله ایران و چین تصریح کرد: واکنش منفی برخی از مردم نسبت به این سند، ناشی از ضعف رسانه هاست، رسانه های کشور نتوانستند در این زمینه افکار عمومی را آگاه و اقناع کنند.

هاشمی فرد ، با بیان اینکه برخی از اینکه ایران بتواند به وسیله چنین قراردادهایی از انزوا در آید و روابط خود را با کشور های مختلف توسعه دهد، ترسیده اند، تاکید کرد : روابط با دیگر کشورها ضرورت است و ما نباید این روابط را محدود به چین کنیم بلکه با کشورهای دیگر می توانیم تعاملی برد - برد با انعقاد چنین توافقنامه هایی داشته باشیم.

هاشمی فرد در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه وقتی ما روابطمان را به یک کشور و یا یک منطقه محدود کنیم این موضوع به ضرر ماست و باعث هوشیاری طرف مقابل می شود ،تصریح کرد: باید روابط مان را برمبنای نگاه 360 درجه تنظیم کنیم، بنابراین تجارت با چین ضرورت دارد ولی کافی نیست .

این فعال اقتصادی با بیان اینکه اکنون یک بازرگان آگاه و هوشمند صرفاً به دنبال بازاریابی نیست بلکه بازارسازی می کند و ما نیز باید در عرصه تعاملات اقتصادی خود با دیگر کشورها چنین نگاهی داشته باشیم در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به حجم تبادلات ایران با عراق در یک سال ادامه داد: این حجم از تبادلات با عراق برابری می کند با روابط اقتصادی ایران با چهار قاره آمریکا ،اروپا، آفریقا و اقیانوسیه در طول یک سال!

وی با بیان اینکه در جریان گسترش تبادلات با عراق پتانسیل ها و ظرفیت های زیادی در کشور وجود دارد که تاکنون از آن استفاده نکرده ایم ،گفت: ما در این زمینه هنوز از تمام امکانات کشور استفاده نکرده ایم و برای تحقق این موضوع نیازمند بینش اقتصادی هستیم.

رئیس کمیسیون تجارت و بازرگانی اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با انتقاد از وجود اقتصاد رانتی در کشور و حضور کسانی در اقتصاد کشور که از سواد و اطلاعات لازم در این زمینه برخوردار نیستند و بازارها را به خوبی نمی‌شناسند، افزود : در حال حاضر اروپا از ما کالایی نمی خرد مگر مواد اولیه ای که ارزان تر از جاهای دیگر باشد در آفریقا نیز پتانسیل های خوبی وجود دارد ما می توانیم کالاهایی همچون «سیمان» و یا «میلگرد» به شرق آفریقا صادر کنیم در غرب آفریقا نیز امکانات و فرصت هایی وجود دارد که باید آنها را شناسایی کنیم.

این فعال اقتصادی با تاکید بر اینکه منابع کشور به عنوان امانت در اختیار ما گذاشته شده است و باید به خوبی از این امانت ملت ایران حفاظت کنیم، اظهار کرد: لازم است در نهایی کردن اینگونه انعقادها باید از نظرات تجار آگاه و قوی و حقوقدانان و کارشناسان خبره استفاده شود تا نهایت منافع برای ایران تامین شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی