گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك كارشناس مسائل بین الملل: دولت ترامپ شورای امنیت سازمان ملل را به گروگان گرفته است!

یک کارشناس مسائل بین الملل، اظهار کرد: دنیا فهمیده است که دولت ترامپ در صدد است که بخشی از مشکلات خود در داخل آمریکا را با گروگان گرفتن سازمان‌های بین الملی از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد حل و فصل کند.

1399/05/27
|
11:14
|

علی فهیم دانش، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو که به صورت زنده از آنتن این رادیو پخش می‌شد، با اشاره به شکست آمریکا در جلسه اخیر شورای امنیت سازمان ملل به منظور تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران افزود: وقتی صحبت از افول آمریکا می‌کنیم این افول فقط در مورد مسائل داخلی این کشور نیست بلکه شاهد کاهش اقتدار آمریکا در عرصه بین‌المللی نیز هستیم.

وی در این ارتباط افزود: یک زمانی آمریکا هر کاری که می‌خواست در دنیا انجام می‌داد و سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل ابزاری برای تحقق هژمونی و خواسته‌های این کشور بودند، در آن مقطع نظرات مخالف شنیده نمی‌شد و آمریکا می‌توانست برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی خود جریان‌سازی کند که در این زمینه می‌توان به عملکرد این کشور در مورد حمله به عراق اشاره کرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه اکنون دنیا دیگر اینگونه نیست و آمریکا نمی‌تواند نظرات همه را به سمت خود جلب کند، خاطر نشان کرد: این موضوع چند دلیل دارد یکی از دلایل آن افول آمریکا است و دلیل دیگر آن افزایش اقدامات یکجانبه گرایانه آمریکا در عرصه بین المللی از زمان روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ است، چنانکه در حال حاضر یک جانبه‌گرایی به عنوان راهبرد اصلی این کشور تعیین شده است.

فهیم دانش با اشاره به خروج آمریکا از بسیاری از سازمان‌های بین المللی و یا تهدید به خروج از آن‌ها گفت: در جریان تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران فقط کشور کوچک «دومینیکن» همسو با آمریکا رای داد و دو کشور چین و روسیه رای مخالف و 11 کشور دیگر رای ممتنع دادند و این یک اتفاق بی نظیر است و تجلی افول قدرت آمریکا در عرصه بین المللی است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه دنیا فهمیده است که دولت ترامپ می‌خواهد بخشی از مشکلات خود در داخل آمریکا را با گروگان گرفتن سازمان‌های بین‌المللی از جمله شورای امنیت سازمان ملل حل و فصل کند، ادامه داد: در همین ارتباط روس‌ها نیز چندی پیش اظهار کردند که از سوی ترامپ شورای امنیت به گروگان گرفته شده تا او از این طریق بتواند مشکلات داخلی خود را حل و فصل کند.

وی با بیان اینکه دولت ترامپ قصد داشت با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران از این موضوع به عنوان یک برگ برنده در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا استفاده کند، گفت: با توجه به شکست شأن در این زمینه، آن‌ها اکنون تهدید کرده‌اند که از مکانیزم ماشه استفاده می‌کنند در حالی که آن‌ها دو سال پیش از برجام خارج شدند و از چنین حقی برخوردار نیستند.

این کارشناس مسائل بین‌المللی با بیان اینکه در این چارچوب باید دیپلماسی حقوقی فعال‌تری داشته باشیم و برای افکار عمومی دنیا تبیین کنیم که آمریکا نمی‌تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند، تصریح کرد: نباید بگذاریم که آمریکا این خواسته نامشروع به این بهانه که زمانی عضو برجام بوده مطرح و پی گیری کند.

فهیم دانش در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه با دنیای پیچیده‌ای مواجه هستیم، افزود: در آینده، آمریکا هژمونی برتر در عرصه جهانی نیست چرا که قدرتش دچار افول شده است ولی من این تحلیل را که این کشور به سمت فروپاشی حرکت می‌کند را قبول ندارم.

وی با تاکید بر اینکه ما باید در برابر اقدامات و فشارهای آمریکا مدبرانه اقدام کنیم و بهانه به دست کسی ندهیم و در این چارچوب به صورت طمانینه رفتار و حرکت کنیم، گفت: در حال حاضر آمریکایی‌ها با توجه به شکست اخیرشان هیجانی هستند و از هر موضوعی استفاده می‌کند برای این‌که به ایران فشار بیاورند چنانکه در روزهای اخیر شاهد این بودیم که خبر از توقیف نفتکش‌های ایرانی را دادند در حالی که چنین خبری صحت نداشت.

فهیم دانش با بیان اینکه ما تنها کشوری در دنیا هستیم که گفتمانی در برابر گفتمان توسعه طلبانه آمریکا داریم، تاکید کرد : باید به این موضوع توجه داشت که دشمنی آمریکا با ایران دشمنی ایدئولوژیک و بنیادی است و ممکن است در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات 2020 او استراتژی متفاوتی از ترامپ در مورد ایران اتخاذ کند ولی این دشمنی و تضادها همچنان وجود خواهند داشت.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی