گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك كارشناس مسائل بین الملل، اظهار كرد: قمار آمریکا بر روی یک بازی از پیش باخته

بهستانی گفت: اجماع بسیاری از تحلیلگران و حقوقدانان بر این موضوع است که دولت آمریکا نمی‌تواند از مکانیزم ماشه علیه ایران استفاده کند.

1399/05/29
|
13:41
|

مجید بهستانی، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت و گو، با اشاره به اقدام آمریکا در خروج از برجام در دو سال پیش گفت: آمریکایی‌ها تصور می‌کردند که می‌توانند با خروج از برجام و اعمال فشار حداکثری علیه ایران تهران را به میز مذاکره بکشانند، ولی این اتفاق علیرغم پیش بینی آنها صورت نگرفت.

وی با بیان اینکه کارشناسان اتحادیه اروپا نیز معتقد هستند که آمریکا نمی‌تواند از مکانیزم ماشه علیه ایران استفاده کند، تصریح کرد: ناتوانی دیپلماسی آمریکا در سال‌های اخیر به ویژه در دوران ترامپ حکایت از آن دارد که ترک‌های بزرگ در ساختار نظام بین‌المللی ایجاد شده است، البته این روند از قبل شروع شده بود ولی با توجه به نوع برخورد ناشیانه ترامپ و تیم حقوقی آن نسبت به مسائل بین الملل این روند شتاب بیشتری گرفته و آمریکا نیز با سرعت بیشتری به سمت افول در حال حرکت است.

این استاد دانشگاه همچنین در مورد پیشنهاد اخیر روسیه مبنی بر برگزاری نشست مشترک بین ایران و کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به همراه آلمان در ارتباط با مسائل ایران گفت: این پیشنهاد روسیه را در این چارچوب می‌توان ارزیابی کرد که مسکو به دنبال این است که رهبری تحولات اخیرا بر عهده بگیرد اکنون در دوران گذار هستیم و روسیه می‌خواهد نقش آفرینی بیشتری در تحولات بین المللی داشته باشد و ضعیف شدن آمریکا این زمینه را بیش از گذشته برای کشورهایی چون روسیه و چین فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه بعید به نظر می‌رسد روسیه بتواند در این هدف خود موفق باشد، گفت: درست است که اروپایی‌ها از آمریکا فاصله گرفتند ولی فاصله آنها با روسیه نیز بسیار زیاد است و از طرف دیگر چینی‌ها نیز اجازه نمی‌دهند که روس‌ها رهبریت جهان بعد از آمریکا را برعهده بگیرند و مسکو در این زمینه کار دشواری در پیش رو دارد.

این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه هدف قدرت‌های بزرگ تضعیف رقبا است، ادامه داد: ایران برای روسیه یک تهدید بالقوه است در حالیکه کشورهایی چون چین، آمریکا و اروپا رقیب بالفعل مسکو محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر روسیه با اقدام آمریکا برای استفاده از مکانیسم ماشه علیه تهران مخالفت است و احتمالا به این موضوع رای منفی می‌دهد، تصریح کرد: مگر اینکه قبل از برگزاری جلسه شورای امنیت لابی گسترده تری از سوی واشنگتن با مسکو انجام شود البته تاکنون روند اقدامات نشان می‌دهد که آمریکا در جلب نظر روسیه موفق نبوده است مگر اینکه در روزهای اخیر کارت برنده جدیدی را رو کند.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه آمریکا بر روی بازی از قبل باخته در حال قمار کردن است، افزود: کم تر از سه ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده است و ترامپ با اقدامات خود بیش از گذشته عملکردش در حوزه سیاست خارجی را زیر سوال برده است، همانطور که اشاره شد، آمریکا در مورد پرونده هسته‌ای ایران و استفاده از مکانیسم ماشه در حال انجام قمار بزرگی است و در همین راستا بسیار مهم است که دستگاه دیپلماسی کشور نسبت به خنثی کردن اقدامات بعدی آمریکا سناریو چینی کند.

این استاد دانشگاه، با بیان اینکه تحولات اخیر در شورای امنیت بر روی نتایج انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا می‌تواند تاثیر گذار باشد و دموکرات‌ها می‌توانند از شکست اخیر دولت ترامپ در جلسه شورای امنیت به عنوان یک برگ برنده برای خود استفاده کنند، تصریح کرد: باید به این موضوع توجه داشت که عموما تاثیر سیاست داخلی در انتخابات آمریکا بیشتر از سیاست خارجی است البته این سخن به این معنا نیست که سیاست خارجی تاثیری ندارد.

این استاد دانشگاه همچنین با بیان اینکه ما در حال حاضر دست برتر را در شورای امنیت داریم، خاطرنشان کرد: در همین راستا باید مراقب شیطنت‌های آمریکا نیز باشیم، آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها به هر روندی متوسل می‌شوند که بحث تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را به پیش بروند و ما باید مراقبه اقدامات آنها در این عرصه باشیم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: باید رایزنی‌های ایران با اعضای شورای امنیت در این زمینه ادامه پیدا کند، ضعف‌های قطعنامه آمریکا را شناسایی کنیم و اعضای شورای امنیت را با خود همراه کنیم و مواظب باشیم که اقدامی را به ما در راستای تمدید تحریمهای تسلیحاتی منتسب نکنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی