گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

شاه‌عباس؛ نویدبخش اخراج پرتغال از "هرمز" بود

پژوهشگر تاریخ با اشاره به غارت جزیره هرمز توسط پرتغال، گفت: در زمان شاه عباس موفق به بیرون راندن پرتقالی ها از جزیره هرمز شدیم.

1399/06/14
|
19:36
|

مهدی فکری در مصاحبه با برنامه "گفتگوی سیاسی" استعمار را به معنای طلب کردن آبادانی دانست و افزود: این واژه توسط استعمارگران برعکس معنا یافته ولی می‌توان این پدیده را از سوی اسپانیا و پرتغال دانست و این دو کشور با سفرهای دریایی گام نخست استعمار را برداشتند.

وی با اشاره به هم‌دستی پرتغال و اسپانیا برای غارت ثروت امریکای جنوبی، یادآور شد: این منابع صدها سال در دست بومیان بود و ثروت آن وارد اروپا شد.

فکری گفت: انگلیس بعدها همزمان با حکومت صفوی در ایران، به اقیانوس هند راه یافت و در سال 1601 میلادی کمپانی هند شرقی را تاسیس کرده و ثروت این کشور را به غارت می‌برد.

وی هلند و فرانسه را از دیگر کشورهای استعمار گر خواند که آسیا، یمن و افریقا را غارت کردند و در این میان ایران را نیز وارد معادلات می‌کنند.

فکری ادامه داد: پرتغالی‌ها جزیره هرمز را تصرف کرده و صد سال آن را در دست داشتند و در زمان شاه عباس ایرانیان موفق به بیرون راندن پرتغالی‌ها از جزیره هرمز شدند اما این کار با کمک انگلیس صورت گرفت.

این استاد تاریخ افزود: بعد از حمله مغول دانش اندوزی در ایران کمرنگ و نرخ بیسوادی بالا رفت و متاسفانه سلسله‌هایی که آن زمان برسر کار آمدند هیچ کوششی جهت ارتقای سواد مردم ایران نکردند.

فکری گفت: وقتی یک نیروی خارجی پا به ایران گذاشت، جهانی پیشرفته تر از کشورمان پیش روی مردم قرار گرفت و لذا اروپایی‌ها راه‌های پیشرفت را از مسلمانانی یاد گرفته بودند، که از سوی خود مسلمین ترک شده بود.

وی افزود: با رخ دادن جنگ‌های صلیبی، دول مسیحی از قدرت گرفتن مسلمین به وحشت افتادند و لذا می‌خواستند زادگاه حضرت عیسی(ع) را دست مسلمانان درآورند. سپاهیانی جمع کرده و با رهسپار نمودن مردم اروپا به سمت فلسطین، جنگ‌های صلیبی را به راه انداختند.

فکری گفت: در حین این جنگ‌ها که 200 سال به طول انجامید، جنبه‌های شکوفایی تمدن اسلامی توسط اروپا اقتباس شد و بسیاری کتب مسلمین را به زبان لاتین ترجمه و از علم، هنر و صنعت استفاده کردند که در دوره رنسانس به بار نشست.

وی همچنین به اعزام دانشجویان ایرانی در آن زمان برای فراگیری علوم و صنعت عاریه‌ای غربی سخن گفت و افزود: برخی صنایع اروپایی هم وارد ایران شده بود و جنبه‌های فرهنگی اروپا و غرب را به کشور ورود داد.

همچنین عباسعلی فرزندی، استاد دانشگاه ضمن اشاره به شخصیت رئیسعلی دلواری که در مقابل استعمار انگلیس ایستادگی کرد، اظهار داشت: او با تاریخ اسلام آشنایی داشت و در 33 سالگی به شهادت رسید.

وی افزود: انگلیس پایه گذار استعمار گسترده و همه جانبه و میراث بر همه‌ی استعمار گران تا 70 سال قبل می‌باشد.

فرزندی ایران را دارای ظرفیت‌های جذاب برای استعارگران توصیف کرد و گفت: اولین مسئله به جایگاه ژئوپلیتیک کشور باز می‌گردد؛ همچنین سابقه تمدنی عمیق، بزرگ و طولانی کشور زیاد است و نیز جایگاه تعارض قدرت‌های جهانی در ایران بوده است.

وی نقش ایران در مسئله تمدنی را یادآور شد و گفت: انگلیس‌ها برای تجزیه ایران تلاش کردند و از طرفی درپی غارت ثروت ملی کشور بودند که نفت، نماد این غارت گری است.

فرزندی خاطرنشان ساخت: انگلیس‌ها از دیگر سو تلاش کردند انقلاب اسلامی در ایران به پیروزی نرسد چون همه رشته‌های تاریخی آنان را در ایران از بین برد.

وی همچنین به کمک‌های انگلیس به صدام علیه کشورمان سخن گفت و خاطرنشان کرد: راه انداختن موتور جنگی عراق بدست انگلیس بود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی