گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كفایتی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو مطرح كرد: «مکانیزم‌ماشه» چالشِ آینده‌ نظام بین‌الملل

یک مدرس دانشگاه همسویی اروپا با ایالات‌متحده را در اجرای مکانیزم‌ماشه، برای هردو طرف پرهزینه خواند و تصریح کرد: اگر مکانیزم‌ماشه اتفاق افتد، نظام بین‌الملل با چالش روبرو خواهد شد.

1399/06/26
|
08:25
|

محمداسماعیل کفایتی با حضور در استودیوی پخش زنده رادیو گفت‌وگو در برنامه «گفتگوی سیاسی» با اشاره به ناتوانی امریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران اظهار کرد: امریکا پس از عدم توفیق در بازگرداندن این تحریم ها سعی دارد با جنگِ حقوقی تحت عنوان مکانیزم ماشه، تحریم های تسلیحاتی را به جریان اندازد.

وی مکانیزم ماشه را جنگی حقوقی علیه ایران معنا کرد و بخشی از این پروسه را ناظر بر کارکردهای انتخاباتی دانست و افزود: در این راستا هرگونه احتمالی وجود دارد؛ البته مذاکره‌کنندگان ایرانی در زمان توافق نباید چنین امکانی را برای امریکا ایجاد می کردند.

کفایتی در عین حال همگرایی کشورهای اروپایی را در چنین مسئله‌ای غیرممکن خواند و گفت: اگر نظر کشورهای اروپایی مثبت باشد، روند ظالمانه علیه ایران ادامه می یابد، اما در حال حاضر پیش‌بینی‌ها مبنی بر همسو شدن اروپا با امریکا ضعیف است.

وی با اشاره به اینکه امریکا تلاش خواهد کرد اروپا را در سطح دیپلماتیک با خود همراه سازد، هزینه این کار را برای ایالات متحده و اروپا زیاد دانست و افزود: اگر مکانیزم ماشه اتفاق افتد، کل نظام بین‌الملل با چالش روبرو خواهد شد.

کفایتی چنین رخدادی را موجب بی‌اعتباری مصوبات بین المللی برای همیشه دانست و گفت: در این صورت قطعنامه به جز یک کاغذ پاره، چیزی نخواهد بود.

این کارشناس مسائل سیاسی در تحلیلِ این تحلیل نظریه تصمیم اروپایی‌ها را منوط به روشن شدن نتیجه انتخابات 2020 امریکا می‌داند، اظهار کرد: قطعا این چنین است و اروپایی ها منتظر انتخابات هستند؛ اما شرایط اتحادیه اروپا همچون گذشته اجازه حرکتی بی‌چون و چرا پشت سر امریکا را نمی‌دهد.

کفایتی با اشاره به اینکه التهابات منطقه، کشورها را بر آن می‌دارد تا درپی تحقق منافع خود باشند، به موضع‌گیری اروپا در قبال رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: اروپا در بحث انتقال پایتخت از تل آویو به بیت‌المقدس همراهی نکرد؛ چراکه منافع استراتژیکی در منطقه غرب آسیا دارد و خواهان از دست دادن این منافع نیست.

وی همچنین در خصوص وجود رقیبی بزرگ در شرق آسیا و تهدید آن برای غرب سخن گفت: اروپایی‌ها به هیچ عنوان قصد ندارند جای خود را در منطقه خالی کرده و فرصت را در اختیار چین بگذارد.

کفایتی با بیان این مطلب افزود: البته در قدرتمند بودن اقتصاد امریکا شکی نیست و اروپایی‌ها درپی حل و فصل نرم موضوعات با امریکا هستند و نمی‌خواهند تعارضات منافعشان با امریکا در پروسه جنگ حقوقی بیفتد.

وی در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها از یکجانبه‌گرایی امریکا بسیار متضرر شده اند و به نظر نمی‌رسد قصد ادامه این روند را داشته باشند؛ البته شرایط بین‌الملل نیز متفاوت شده است و نقطه امیدی از تحقق منافع اروپا در کنار امریکا، نمی بینیم.

کفایتی همچنین موضع سخت روس‌ها را در برابر اروپا موجب ایجاد خلأ سنگینی برای غرب دانست که فرصت مناسبی برای رقبا باز می‌گذارد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بعد از 30 شهریور برجام در صورت اجرای مکانیزم ماشه لغو خواهد شد یا خیر، اظهار کرد: صد در صد این اتفاق می افتد، ولی خواستِ اروپا از هم پاشیدگی برجام نیست؛ چراکه متاسفانه دیپلماسی ایران در این قرارداد امتیازات سنگین و نقد را به طرف مقابل واگذار کرد.

کفایتی امتیازگیری اروپا در متوقف‌سازی روند هسته‌ای کشورمان را موفقیتی بزرگ برای طرف مقابل دانست و افزود: این دستاورد با دیگر روش‌ها بجز مذاکره، به راحتی قابل دستیابی نبود؛ لذا در شرایط کنونی، ایران باید از فرصتِ واگرایی اروپا و امریکا بهره‌برداری کند و در جنگ حقوقیِ پیشِ رو، منافع خود را دنبال کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی