گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

جدال برجامی ایران و غرب؛ اتحادیه اروپا؛چوب دوسرطلا/ تسریع گام‌پنجم ایران با چکاندن ماشه

کارشناس حوزه غرب آسیا در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، اظهار کرد: اجرای مکانیزم ماشه ضمن تسهیل و تسریع در روند گامِ پنجمِ کاهش تعهدات برجامیِ ایران، مخاطرات بسیاری برای اروپا خواهد داشت.

1399/06/26
|
11:00
|

فتح الله کلانتری، در برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو، با اشاره به اینکه مسئولان اروپایی و اتحادیه اروپا مخالف فعال شدن مکانیزم ماشه هستند، گفت: این فرایند هیچ مبنای حقوقی ندارد و اتحادیه اروپا قطعا در مقابل این زیاده‌خواهی امریکا خواهد ایستاد.

وی معتقد است برجام معادله‌ای برد-برد میان ایران و اتحادیه اروپاست که اگر امریکا قصد سوء استفاده از مکانیزم ماشه را داشته باشد، معادله برجام تماما به نفع جمهوری اسلامی ایران تمام می‌شود.

کلانتری در تشریح این بحث گفت: درپی اجرای مکانیزم ماشه، جمهوری اسلامی گام‌های محدود کننده را تشدید خواهد کرد. چنانچه گام‌های 4گانه را برداشته‌است و فعال شدن مکانیزم ماشه به گام پنجم (که رفع تمامی محدودیت هاست)، می‌انجامد.

وی ادامه داد: ایران درپی گام‌های قبلی، فروش ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین را متوقف و از غنی‌سازیِ 3.6 درصد عبور کرده است و تمامی محدودیت‌های تحقیق و توسعه را برداشته است؛ همچنین گازدهی در فردو آغاز شده است و با فعال شدن مکانیزم ماشه، گام پنجم برداشته می‌شود.

کلانتری خاطرنشان کرد: با اجرای گام پنجم، محدودیت در تعداد سانتریفیوژها، افزایش درصد غنی‌سازی و گازدهی مدنظر قرار خواهد گرفت. همچنین جمهوری اسلامی باید در روابط خود با اتحادیه اروپا و تعاملات با آژانس بازنگری کند.

این تحلیلگر غرب آسیا از پشت پرده تقسیم کار اروپا و امریکا سخن گفت و مخالفت اروپایی‌ها با اجرای مکانیزم ماشه را در راستای یک موضع‌گیری ضمنی مطرح کرد و گفت: حضرت آقا بارها فرمودند به اتحادیه اروپا خوشبین نیستیم چراکه قبلا آسیب‌های بسیاری از آن‌ها دیده ایم.

کلانتری مصادیقی بارز از بدعهدی اروپا شامل سوئیفت، اینستکس، ال سی و سایر تحریم‌ها را یادآوری و تاکید کرد که این تحریم‌ها، خاصِ اتحادیه اروپاست و امریکا دخالتی در وضعِ آن‌ها ندارد.
وی ادامه داد: اتحادیه اروپا در خصوص این تحریم‌ها به ما خیانت کرد و مسیر امریکا را در پیش گرفت.

کلانتری بار دیگر همسویی اتحادیه اروپا را با ایران صرفا بحثی ظاهری دانست و تاکید کرد: اروپا باید در عمل، این ایستادگی و مقاومت را به اثبات برساند و اگر امریکا چنین اقدامِ غیرقانونی و نامشروعی را انجام دهد، اروپایی‌ها بایستی روندی ملموس و عملی را در پیش گیرند و ایران را نسبت به پایبندی بر تعهدات برجامی امیدوار سازند.

وی در خصوص روند پیش روی ایران گفت: جمهوری اسلامی باید در کمیسیون مشترک برجام، امریکا را محکوم کند و با توجه به تجربه تلخ و شکست اخیرِ امریکایی‌ها در شورای امنیت، اتحادیه اروپا باید از سایر کشورها بخواهد امریکا را محکوم نمایند.

کلانتری وجه دیگر اثبات صداقت اروپایی‌ها را مبتنی بر اقدام عملی آن‌ها در راستای تجدید نظر در روابط سیاسی و اقتصادی با امریکایی‌ها عنوان کرد و افزود: اروپا در حال حاضر آسیب بیشتری از سوی امریکایی‌ها می بیند؛ چراکه در وضعیتی برد-برد با ایران و در حوزه برجام قرار دارد که در صورت عدمِ عمل به این موارد، در وضعیت باخت قرار خواهد گرفت.

وی این آسیب‌ها را شامل حوزه‌های اقتصادی و نظامی خواند و تصریح کرد: گرانیگاه برجام ناظر بر ثبات و امنیت جهانی است و لذا اگر این نقطه ثقل از بین رود، اتحادیه اروپا در بُعد نظامی آسیب خواهد دید.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی