گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

دبیر میز چین مجمع تشخیص مصلحت نظام: چین در سال 2020 شریک نخست اقتصادی اتحادیه اروپا بود

علیپوردر رادیو گفت‌وگو بیان کرد: چین در سال 2020 به شریک نخست اقتصادی اتحادیه اروپا تبدیل شد و خیزش بسیار بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد.

1399/12/09
|
11:26
|

برنامه «گفتگوی سیاسی » رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی لزوم سیاست نگاه به شرق و کشورهای همسایه در سیاست خارجی ایران و با حضور مهرداد علیپور، دبیر میز چین مجمع تشخیص مصلحت نظام به روی آنتن رفت.

مهرداد علیپور با بیان اینکه در حال حاضر با سه تغییر و زایش راهبردی در عرصه سیاست بین الملل روبرو هستیم، گفت: هر سه این زایش ها متعلق به خانواده ای با خواستگاه ملی گرایی هستند و موتور پیشران آن‌ها شرق و شمال شرق آسیا است.

وی اشاره کرد: در حالت کلی باید توجه داشت محیط امنیتی شرق و به طور مشخص شرق آسیا در فضای پساشوروی در حال تحول است. یقیناً تحولات این منطقه در آینده محصور در این منطقه نخواهد بود و می تواند کل فضای بین الملل را در بر بگیرد. تغییر شرایط امنیتی این منطقه به حدی است که می تواند در یک دهه آینده و حتی کمتر، اهمیت حوزه راهبردی غرب آسیا که تا پیش از این مدنظر قدرت های جهانی بود را تا حدود زیادی کاهش دهد.

دبیر میز چین مجمع تشخیص مصلحت نظام از گرایش به شرق در آمریکا از سال 2011 و زمان باراک اوباما گفت و بیان کرد: با وجود خیزش ها و تحولاتی که رخ داد، به نظر می رسد تیم اوباما نتوانست راهبردهایی که در سیاست گرایش به شرق داشت را اجرایی کند. پس از آنکه تیم ترامپ روی کار آمد، آمریکا تمرکز خود را بر منطقه شرق آسیا قرار داد و با راهبردهایی که در نظر گرفت، سعی در کنترل چین داشت.

وی با بیان اینکه بایدن به صورت تلویحی رویکردهای روسای پیشین کاخ سفید را در نظر گرفته است، اظهار کرد: این رویکرد با راهبردهایی که مد نظر تیم خود است صورت می گیرد.

علیپور از تکامل و بلوغ ژئوپلتیک کره شمالی گفت و عنوان کرد: کره شمالی از مسیر رقابت راهبردی می تواند جهان بین الملل را در فضای پسا جنگ سرد دستخوش دگیردیسی های بی سابقه کند. این مسئله از آن جهت که می تواند منجر به بقا و تضمین کره شمالی شود و در بعدی کلان تر، ظرفیت منطقه ای خانواده کمونیست را در ترکیب با چین به نحوی کامل متحول کند، دارای اهمیت است.

وی افزایش احتمال رسیدن چین به نقطه گریز و هژمونی منطقه ای «ایندوپاسفیک» است، یادآور شد: جمهوری خلق چین از سال 2008 به بعد تلاش های فزاینده ای انجام داد تا نیازهای راهبردی کنش گران منطقه ای در شرق و شرق آسیا را در حوزه های اقتصادی به خود افزایش دهد و از این طریق، ماهیت روابط و اقتصاد کشورهای منطقه ای را به نوعی تحت تأثیر قرار دهد و به نفع خود مهندسی کند.

دبیر میز چین مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره کرد: چین در سال 2020 به شریک نخست اقتصادی اتحادیه اروپا تبدیل شد و خیزش بسیار بی سابقه ای را تجربه کرد و در این راستا از سال 2012 تا سال 2019 حدود 850 میلیون نفر را از فقر گسترده نجات دادند که رقم واقعاً بزرگی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی