گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك كارشناس مسائل بین‌الملل: الگوی آمریکایی ها ، برای مدیریت خاورمیانه شکست خورده است


یک کارشناس مسائل بین‌الملل، اظهار کرد: آمریکایی ها بر اساس یک الگوی مهندسی شده بر نقاط مختلف جهان مدیریت می‌کنند و الگویی که برای مدیریت خاورمیانه انتخاب کرده اند الگویی نادرست و شکست خورده است.

1396/04/07
|
11:42
|

هادی ثروتی ، در گفت‌و‌گو با برنامه« بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌و‌گو، در ارتباط با اظهارات اخیر رئیس سازمان سیا مبنی برگسترش نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه افزود: در حال حاضر بسیاری از مقامات جهان حتی نخست وزیر انگلستان و رئیس‌جمهور کنونی آمریکا بر نفوذ و اقتدار روز افزون ایران در منطقه اعتراف کرده و حتی عصبانیت خود را ازاین موضوع ابراز کرده اند .

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به مولفه های اقتدار ایران در منطقه تصریح کرد: آمریکایی ها بر اساس یک الگوی مهندسی شده سعی می‌کنند نقاط مختلف جهان را مدیریت کنند و اهداف خود را به پیش ببرند ولی الگویی که برای اداره خاورمیانه در نظر گرفته اند و آن را به دیگران نیز تجویز می‌کنند الگویی نادرست و اشتباه است.

وی با بیان اینکه آمریکایی ها از خاورمیانه شناخت کافی ندارند و عموما با بازیگران نامطمئن منطقه برای پیشبرد اهداف خود همراه می‌شوند، تصریح کرد: مثلا زمانی آمریکایی ها با صدام ائتلاف کرده بوده اند و در دوره جدید عربستان را به عنوان همراه جدید خود انتخاب کرده اند.

ثروتی با بیان اینکه آمریکا قطعا در دراز مدت نمی تواند بر روی این بازیگران حساب باز کند و کار خود را به پیش ببرد، تصریح کرد: سیاست آمریکا و انگلیس در مورد خاورمیانه سیاستی نادرست است چرا که هدف اصلی این سیاست جلوگیری از نفوذ ایران است در حالی که در حال حاضر همگان اعتراف دارند بدون حضور و نقش آفرینی ایران نمی توان مسائل در منطقه را حل کرد.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران بر اساس وظایف دینی، شرعی و انسانی خود از مسلمانان و ملت های مظلوم حمایت می‌کند، افزود:‌ قدرت های بزرگ، داعش را در عراق تقویت کردند چنان که این گروه تروریستی تا تصرف پایتخت عراق به پیش رفت ولی دولت عراق توانست به کمک ایران با آن‌ها مبارزه کند و اکنون داعش در این کشورتقریبا محو شده است.

ثروتی همچنین به حمایت های ایران از مردم سوریه ، لبنان ، یمن ، افغانستان اشاره کرد و گفت:‌این کمک ها باعث اعتماد این ملت ها به دولت و ملت ایران شده است و همین اعتماد باعث افزایش نفوذ ایران در منطقه نیز شده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در بخش پایانی صحبت های خود بیان کرد: آمریکایی ها و هم پیمانانش اراده قاطعی برای مبارزه با گروه های تکفیری از جمله داعش ندارند. آن‌ها این گروه ها را برای پیشبرد مقاصد خود ایجاد کرده اند به همین بابت در ظاهر ادعای مبارزه با تروریسم می‌کنند ولی در باطن کشورهایی که درگیر با این تروریستها هستند را به حال خود رها کرده اند. ملت های منطقه این سیاست ها را مشاهده می‌کنند و در نتیجه به آن‌ها اعتمادی ندارند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی