گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی: بایدن به دنبال گرفتن امتیازات بیشتر از ایران است

آجیلی با انتقاد از سیگنال‌هایی که دولت حسن روحانی برای بازگشت بایدن به برجام داده است، گفت: آمریکا می‌داند دولت فعلی برای پیروزی گفتمان خود در انتخابات به برجام نیاز دارد.

1400/01/18
|
08:29
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی شروط ایران در قبال رفتار ضد برجامی آمریکا و با حضور دکتر هادی آجیلی، استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی به روی آنتن رفت.

هادی آجیلی با بیان اینکه هرگاه خریداری برای خرید خود عجله داشته باشد، فروشنده قیمت را بالا می‌برد، گفت: بایدن به این نتیجه رسیده است دولت فعلی در ایران برای احیای برجام عجله دارد. آمریکایی‌ها برآورده کرده ‌اند دولت فعلی ایران به دو دلیل عجله دارد؛ دولت آقای روحانی علاقه‌مند است کارنامه‌ای از خود به جا بگذارد و همه می‌دانیم دولت یازدهم و دوازدهم جز برجام کارنامه قابل عرضی ندارد.

وی با یادآوری این موضوع مبنی بر اینکه دولت آقای روحانی مقصر عدم دستیابی به منافع برجام را خروج ترامپ از توافق هسته‌ای گذاشت، اظهار کرد: بیش از دو ماه است که ترامپی در کاخ سفید حضور ندارد و بایدنی روی کار آمده است که در دولت اوباما حضور داشته است. اگر دولت روحانی نتواند در دولت بایدن هم برجام را به ریل خود بازگرداند، عملاً دولت روحانی هیچ اقدامی در طول هشت سال انجام نداده است و در نتیجه ملت ایران دلیلی برای رای دادن به گفتمان دولت فعلی ایران ندارند.

استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی با ابراز تأسف از عجله دولت ایران برای بازگشت به برجام، بیان کرد: متأسفانه دولت آمریکا این موضوع را فهمیده است. البته رهبری کشور دو بار سیگنال عدم تعجیل داده است و به دولت بایدن اعلام کرده‌ایم اگر شما عجله‌ای ندارید، ما هم عجله‌ای نداریم.

وی رفتار امروز دولت آمریکا را نتیجه عجول بودن دولت فعلی ایران دانست و عنوان کرد: با وجود آنکه آمریکا از برجام خارج شده است اما طلبکارانه می‌گوید ایران ابتدا باید به تعهدات خود بازگردد زیرا تحت فشار قرار دارید. در حالی ‌که هنوز مراسم تحلیف دولت آمریکا برگزار نشده بود، از سمت رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و برخی از مقامات کشور دائماً سیگنال داده می‌شد که حاضر هستیم با یک امضا و دستور به شرایط 2017 بازگردیم.

آجیلی سیگنال‌های دولت ایران جهت تقاضا از بایدن برای بازگشت به برجام را غلط و اشتباه عنوان کرد و گفت: این سیگنال‌ها سبب شد دولت بایدن به این نتیجه برسد ایران تحت فشار است و زمان به ضرر جمهوری اسلامی ایران است. طبعاً دولت بایدن می‌داند دولت فعلی ایران برای پیروزی گفتمان خود در انتخابات پیش رو نیازمند امتیازاتی در حوزه برجام است. هر روزی که بگذرد، اضطرار دولت فعلی ایران برای امتیاز دادن بیشتر می‌شود.

این استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: در چنین شرایطی آمریکا سعی می‌کند با سیگنال عدم تعجیل، امتیازات بیشتری از دولت فعلی جمهوری اسلامی ایران بگیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی