گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك كارشناس مسائل رسانه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: شایعه‌سازی از ابزارهای مهم جنگ روانی و رسانه‌ای است

حسین سیاه نوری شایعه‌سازی را یکی از ابزارهای مهم جنگ روانی و رسانه‌ای دانست و گفت: در جنگ رسانه‌ای برای اثرگذاری باید شبهه ایجاد کرد و به واسطه آن شایعه درست می‌شود تا افکار جبهه مقابل تغییر کند.

1400/04/04
|
09:46
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی علل و ابعاد جنگ رسانه‌ای و روانی دشمن علیه جمهوری اسلامی ایران و با حضور دکتر حسین سیاه نوری کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حسین سیاه نوری با اشاره به جنگ رسانه‌ای گفت: اساساً واژه جنگ بار تخاصمی دارد که در پی آن دو جبهه در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرد و هرکدام قصد دارند یکدیگر را از میدان خارج کنند. در این حالت قطعاً تلفات و آسیب رسانی شدید و تضعیف قوه طرف مقابل را شاهد خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در گذشته کشورها تنها از طریق جنگ‌های نظامی با یکدیگر به نزاع می‌پرداختند، اظهار کرد: با توسعه علم و فناوری و رشد فضای رسانه‌ای، جنگ نظامی تبدیل به جنگ امواجی شد که شامل عملیات‌های روانی و رسانه‌ای می‌شود. در این جنگ، کشورها تلاش دارند از آخرین فناوری‌ها و شیوه‌های نوین استفاده کنند تا در نبرد روانی و رسانه‌ای بیشترین آسیب را به جبهه مقابل وارد کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی با تصریح بر این موضوع که در جنگ رسانه‌ای و روانی بر خلاف جنگ نظامی، اندیشه‌ها مورد هدف قرار می‌گیرد، بیان کرد: کسانی که سعی دارند عملیات روانی و رسانه‌ای انجام دهند، باید یک جامعه شناسی روانی و روانشناسی اجتماعی نسبت به جامعه هدف داشته باشند. در واقع در جنگ رسانه‌ای مهم است که نقاط ضعف و قوت جبهه مقابل را شناسایی کنند و در خصوص مخاطبان جامعه هدف روانشناختی مناسبی داشته باشند.

وی شایعه سازی را یکی از ابزارهای مهم جنگ روانی و رسانه‌ای دانست و عنوان کرد: در جنگ رسانه‌ای نمی‌توان به طور کامل امری را به دروغ مطرح کرد زیرا جامعه مقابل آن را متوجه می‌شود. به همین جهت برای اثرگذاری باید شبهه ایجاد کرد و به واسطه آن شایعه درست می‌شود. در پی این عملیات روانی، جبهه مقابل مجبور می‌شود آن را باور کند و در نتیجه باعث گسست در جامعه مقابل می‌شود.

حسین سیاه نوری هدف جنگ نرم را گرفتن اعتقاد جامعه هدف عنوان کرد و افزود: در این راستا نتانیاهو می‌گوید برای آنکه جمهوری اسلامی ایران را سرنگون کنیم بهترین راه آن است که سریال‌های ضد فرهنگی و مستهجن پخش کنیم و روی امواج آن‌ها مسلط شویم.

کارشناس مسائل رسانه ادامه داد: همین مسئله را دونالد رامسفلد درباره افغانستان مطرح کرد و گفت به جای آنکه این کشور را بمباران کنیم، فیلم‌ها و سریال‌های خود را پخش کنیم تا از نظر اندیشه در کنار ما قرار بگیرند به جای آنکه در مقابل ما قرار داشته باشند. جنگیدن با سلاح فقط هزینه دارد اما اگر باور آن‌ها را تغییر دهیم، افغانستانی‌ها تبدیل به مشتری آمریکا می‌شوند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی