گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

رئیس مركز بین الملل توسعه صلح، فرهنگ و عقلانیت: رمز ماندگاری اربعین، خودجوش و مردمی بودن این جریان است

اسفندیاری رمز ماندگاری اربعین را خودجوش و مردمی بودن این جریان دانست و گفت: اگر بخواهیم مردمی بودن را از اربعین بگیریم شاید در گردش دولت‌ها و حکومت‌ها، این جریان دستخوش تغییر شود.

1400/07/06
|
08:45
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی نقش و جایگاه اربعین حسینی در ایجاد اتحاد و تمدن سازی نوین اسلامی و با حضور دکتر عابدین سیاحت اسفندریاری رئیس مرکز بین الملل توسعه صلح، فرهنگ و عقلانیت به روی آنتن رفت.

عابدین سیاحت اسفندیاری با اشاره به ممنوعیت موضوع استفاده از کربلا و عاشورا گفت: با قیام هایی که صورت می گیرد نهضت عاشورا پر رنگ تر می شود و روز به روز هم گسترش می یابد. در برهه هایی با توجه به حکومت هایی که روی کار می آیند، محدودیت هایی را ایجاد می کنند اما همواره مردم در مقابل آن می ایستادند.

وی ضمن اشاره به تلاش جریان های معاند برای نادیده گرفته شدن اربعین حسینی اظهار کرد: هر یک نفر از جمعیت دَه ها میلیونی که در راهپیمایی اربعین حضور پیدا می کنند، وقتی به موطن خود باز می گردند، به عنوان یک رسانه اتفاقاتی که رخ داده است را روایت گری می کنند و عظمت این جریان و خوبی هایی که در این اجتماع دیده ‌اند را برای دیگران نقل می کنند.

رئیس مرکز بین الملل توسعه صلح، فرهنگ و عقلانیت در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اربعین حسینی و حضور میلیونی مردم را در نوع خود بی بدیل دانست و بیان کرد: اربعین حسینی قطعاً مردمی ترین حرکت ها در طول تاریخ است و نقش حکومت ها در این جریان خیلی کمرنگ است و مردم به صورت خود جوش این کار را انجام می دهند.

وی افزود: خیلی از مراسم های مرتبط با امام حسین (ع)، از روضه های خانگی تا هیئت ها و مجامعی که در پاسداشت حرکت قیام عاشورا شکل گرفته است، همواره به شکل مردمی و به واسطه عشق توده ها به خاندان عصمت و طهارت بوده است.

سیاحت اسفندیاری با تصریح بر اینکه رسانه های جریان اصلی حضور در اربعین حسینی را بایکوت خبری می کنند، اظهار کرد: به مدد رسانه های نوظهور و شبکه های اجتماعی که در دسترس همگان قرار گرفته است، رویداد اربعین روز به روز پر رنگ تر می شود. امسال هم با وجود محدودیت های کرونایی که وجود داشت و خیلی از مردم امکان حضور نداشتند، باز هم شاهد حرکت مردم هستیم.

رئیس مرکز بین الملل توسعه صلح، فرهنگ و عقلانیت رمز ماندگاری اربعین را خودجوش و مردمی بودن این جریان دانست و تصریح کرد: اگر بخواهیم مردمی بودن را از اربعین بگیریم شاید در گردش دولت ها و حکومت ها، این جریان دستخوش تغییر شود و بتواند به آن آسیب بزند.

اسفندیاری در عین حال متذکر شد: می توان بین دو اربعین در هر سال سازمان های مردم نهادی را تشکیل داد که ارتباط بین افراد به ویژه در میان ملت ها ایجاد و حفظ شود تا جریان اربعین تقویت شود. اما حضور دولت ها سبب می شود مردم کمتر از این موضوع استقبال کنند زیرا رنگ و بوی دولتی به خود می گیرد و برای این امر مهم نیاز است تعاملات بعد از اربعین بین مردم حفظ شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی