گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

سید رضا صدر الحسینی: سپاه هیمنه آمریکا را در هم شکست/«میدان» یک بار دیگر به کمک «دیپلماسی» آمد

صدر الحسینی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: عملیات نیروهای سپاه یک بار دیگر به جهانیان ثابت کرد که هیمنه ایالات متحده آمریکا بلا منازع نیست.

1400/08/18
|
14:29
|

روز چهارشنبه گذشته ایران از تلاش آمریکا برای یک دزدی دریایی و مقابله نیروهای سپاه پاسداران با این موضوع خبر داد. رسانه‌های داخلی گزارش دادند که آمریکا در یک دزدی دریایی، یک نفتکش را که حامل نفت صادراتی ایران بود در آب‌های دریای عمان مصادره کرد و با انتقال محموله نفت آن به یک نفتکش دیگر آن را به سوی مقصدی نامعلوم هدایت کرد.

همزمان نیروی دریایی سپاه با اجرای عملیات هلی‌برن بر روی عرشه نفتکش آن را به تصرف خود درآوردند و به سوی آب‌های سرزمینی ایران هدایت کردند. ساعاتی بعد، یک مقام وزارت دفاع آمریکا تأیید کرد که نیروهای ایرانی یک نفتکش را دریای عمان توقیف کرده است. با وجود این، این مقام آمریکایی مدعی شد که نیروهای آمریکایی فقط حادثه را تماشا کردند و با نیروهای سپاه پاسداران مقابله نکردند. ماجرای تلاش آمریکایی‌ها برای دزدیدن نفت ایران بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت و این موضوع در صدر اخبار فوری این رسانه‌ها قرار گرفت.

اقتدار نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مواجهه با دزدی دریایی آمریکایی‌ها علاوه بر بازتاب‌های سیاسی و رسانه‌ای متعددی که داشت در ابعاد منطقه‌ای چه در حوزه خلیج فارس و چه در حوزه غرب آسیا ظرفیت‌هایی را ایجاد می‌کند که تحلیلگران نگاه ویژه‌ای بر این مسئله داشته‌اند.

در همین راستا، خبرگزاری مهر با همکاری رادیو گفت و گو در یک همکاری مشترک اقدام به برگزاری میزگرد تخصصی «ایران، منطقه و تغییر معادلات جهان» کردند. در این میزگرد، سیدرضا صدرالحسینی کارشناس ارشد منطقه، علیرضا داوودی کارشناس ارشد رسانه و مسائل راهبردی و محمد الیاسری تحلیلگر و کارشناس شبکه الاتجاه عراق سخنانی را مطرح کردند که به آن می‌پردازیم.

سید رضا صدر الحسینی در جریان این نشست تخصصی تصریح کرد: آنچه که در دریای عمان اتفاق افتاد یک قدرتنمایی دریایی توسط نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. جمهوری اسلامی ایران در طول 44 سال گذشته ثابت کرده است که هیچکس نتوانسته است منافع آن را به خطر بیندازد و تاوان آن را پس ندهد. آمریکایی‌ها نیز در دریای عمان به دنبال به مخاطره انداختن منافع و مصالح جمهوری اسلامی ایران بودند.

وی در ادامه نیز یادآور شد: از آنجایی که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به مخاطره افتادن منافع و مصالح خود توسط بیگانگان را برنتابیده است، بنابراین، نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دریای عمان، اقدام آمریکا را بی پاسخ نگذاشتند. جمهوری اسلامی ایران از رهگذر عملیاتی که در دریای عمان انجام داد، اموال خود را بازپس گرفت. آمریکایی‌ها علیرغم برخورداری از امکانات و تجهیزات نظامی پیشرفته نتوانستند هیچ کاری در برابر نیروهای سپاه پاسداران انجام دهند.

این کارشناس ارشد مسائل منطقه تصریح کرد: به دلایل مختلف نظامی و امنیتی، شاید نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نخواستند تا از تمامی ابعاد و زوایای اتفاقات دریای عمان رمزگشایی کنند زیرا ما در شرایط کنونی درحال یک جنگ نانوشته با ایالات متحده آمریکا هستیم. در جریان عملیات سپاه پاسداران در دریای عمان، آمریکایی‌ها متوجه شدند که جمهوری اسلامی ایران برای حفاظت و حراست از منافع و مصالح خود از هیچ اقدامی دریغ نمی‌کند.

وی همچنین عنوان کرد: ما در جریان عملیات دریای عمان شاهد آن بودیم که یک بار دیگر تلاش‌های آمریکایی‌ها برای به مخاطره انداختن منافع و مصالح جمهوری اسلامی ایران با شکست مواجه شد. عملیات نیروهای سپاه یک بار دیگر به جهانیان ثابت کرد که هیمنه ایالات متحده آمریکا بلا منازع نیست. جمهوری اسلامی ایران نشان داد که چه در آسمان و چه در دریا از منافع و مصالح خود حراست می‌کند.

صدر الحسینی در ادامه اظهار داشت: اتفاقی که در دریای عمان رخ داد حقیقتاً بسیار افتخارآفرین بود. باید گفت که رسانه ملی در پوشش این رویداد عملکرد قابل قبولی داشت. حضور بسیار خوب و به موقع رسانه‌ها در این ماجرا کاملاً احساس شد. طبیعتاً دستاوردی که سپاه پاسداران در دریای عمان محقق کرد تأثیرات و پیامدهای بسیاری دارد. این اتفاق در روز 3 آبان ماه رخ داد اما با توجه به اینکه ما در آستانه ورود به 13 آبان (روز استکبار ستیزی) بودیم، ترجیح داده شد تا این رویداد با کمی تأخیر رسانه‌ای شود.

این کارشناس ارشد مسائل منطقه در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: می‌توانیم بگوییم که «میدان» یک بار دیگر به کمک «دیپلماسی» آمد و دست دیپلماسی را پُر کرد. اکنون دیپلماسی می‌تواند با صدای بلند و رسا منافع و مصالح جمهوری اسلامی ایران را در جریان مذاکرات هسته‌ای از کشورهای اروپایی مطالبه کند. پیامدهای این رویداد بزرگ به گونه‌ای بود که حتی خودِ آمریکایی‌ها و متحدان اروپایی‌شان را نیز تحت تأثیر قرار داد.

صدر الحسینی در خصوص تأثیر عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر فرایند مذاکرات هسته‌ای که قرار است از آذرماه از سر گرفته شود نیز یادآور شد: عملیات اقتدارآفرین سپاه پاسداران، مذاکره کنندگان را با اعتماد به نفس روانه وین می‌کند. اکنون مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی ایران می‌توانند با دست پُر در مذاکرات شرکت کنند. ما در جریان عملیات اقتدارآفرین سپاه پاسداران یک بار دیگر هماهنگی و همگرایی میان «میدان» و «دیپلماسی» را مشاهده کردیم.

وی عنوان کرد: آمریکایی‌ها در برابر جمهوری اسلامی ایران متحمل یک شکست دریایی شدند. این شکست در حوزه‌های مختلف موجب شد تا حتی استراتژیست‌های آمریکایی نیز سخن از افول قدرت واشنگتن به زبان آورند. اتفاقات چند سال اخیر نشان دهنده افول قدرت ایالات متحده آمریکا است. عملیات سپاه پاسداران در دریای عمان نیز یک بار دیگر از چهره ارتش کاریکاتوری آمریکا پرده برداشت.

این حادثه نزد افکار عمومی برای آمریکایی‌ها بسیار گران تمام شد.

صدر الحسینی افزود: اقدام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دریای عمان دارای تبعات و پیامدهای منطقه‌ای نیز بود. پس از عملیات سپاه پاسداران قطعاً روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی توسط کشورهای منطقه کُند خواهد شد. بنابراین، کشورهای منطقه از میل و رغبت کمتری برای سوار شدن بر قطار عادی سازی روابط برخوردار خواهند بود.

کارشناس ارشد مسائل منطقه افزود: این واقعیت را نباید نادیده گرفت که جنگ امروز جنگ اراده‌ها است و نه جنگ اسلحه‌ها. وقتی شما می‌بینید که عربستان سعودی و تمامی متحدان منطقه‌ای و بین المللی آن با بهره مندی از تسلیحات و تجهیزات نظامی پیشرفته در طول 7 سال گذشته موفق به تحقق هیچ دستاوردی در برابر یمنی‌ها نشده اند، این نشان می‌دهد که جنگ امروز جنگ اراده‌ها است.

وی ادامه داد: یمنی‌ها علیرغم اینکه در محاصره کامل قرار دارند اما در طول سالهای گذشته همواره قدرتمندتر شده اند. می‌خواهم به این مسأله اشاره کنم که عملیات سپاه در دریای عمان دارای تأثیرات معنوی نیز هست. این دستاورد بزرگ موجب تقویت اراده گروه‌های مقاومت در سراسر منطقه خواهد شد و عزم آنها برای مقابله با متجاوزان را بیش از پیش تقویت خواهد کرد. بنابراین، تمامی گروه‌های مقاومت در سراسر منطقه از ثمرات دستاورد بزرگ سپاه در دریای عمان بهره مند شدند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی