گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: جمهوری اسلامی ایران، مذاکرات را با مسائل اقتصادی پیوند نمی‌زند

عزیزی از رویکرد متفاوت دولت سیزدهم در مذاکرات هسته ای نسبت به دولت سابق گفت و بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران موضوع مذاکرات را با مسائل اقتصادی پیوند نخواهد زد و تیم مذاکره کننده نیز منافع ملی را حتما مورد توجه قرار خواهد داد.

1400/09/08
|
11:46
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی دور جدید مذاکرات هسته ای برای رفع تحریم ها در وین با ابراهیم عزیزی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

ابراهیم عزیزی با اشاره به مذاکرات ایران با اعضای چهار به علاوه یک در وین از امروز دوشنبه گفت: پس از برجام شاهد خلف وعده و نقض عهد کشورهای عضو این توافق بودیم اما با این وجود نباید در این دور از مذاکرات مسائل اقتصادی و معیشت کشور را به موضوع مذاکرات گره بزنیم و فکر کنیم با عدم توافق، مشکلات اقتصادی برای کشور به وجود می آید.

وی با تاکید بر اینکه در مذاکرات باید بر اساس چارچوب های پذیرفته شده جمهوری اسلامی ایران و منافع ملی حرکت کنیم، اظهار کرد: اینکه مدام مسائل داخلی را به مذاکرات گره بزنیم باعث بروز مشکلات بیشتر برای جمهوری اسلامی ایران می شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با تاکید بر اینکه باید طرف های مذاکره کننده را به وفای به عهد و اجرای تعهدات و همچنین پرهیز از نقض عهد وادار کنیم، بیان کرد: باید طرف های غربی را به وادار کنیم به خواسته های به حقی که ایران اسلامی به ویژه در صنعت هسته ای دارد توجه کنند.

وی افزود: همچنین باید فضاسازی هایی که به واسطه مذاکرات و موضوع هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران وجود دارد را خنثی کنیم تا دشمنان خلع سلاح شوند. اساسا جمهوری اسلامی ایران علاقه ای به ساخت سلاح هسته ای ندارد و این کار را شرعا حرام می داند و صرفا برای مقاصد صلح آمیز در حوزه های انرژی و درمان استفاده می کنیم.

عزیزی از رویکرد متفاوت دولت سیزدهم در مذاکرات هسته ای نسبت به دولت سابق گفت و عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران موضوع مذاکرات را با مسائل اقتصادی پیوند نخواهد زد و تیم مذاکره کننده نیز منافع ملی را حتما مورد توجه قرار خواهد داد.

وی با تصریح بر اینکه ابزار قدرتمند تیم مذاکره کننده هسته ای، قانون لغو تحریم هاست، اظهار کرد: این قانون، دولت را مکلف کرده است به امر مهم صنعت هسته ای توجه ویژه ای کند و چنانچه تیم مذاکره کننده اعلام کند طرف های مذاکره کننده حاضر نیستند به تعهدات خودشان عمل کنند، دولت در صنعت هسته ای با قدرت تمام حرکت خواهیم کرد و در این راستا سانتریفیوژها تماما راه اندازی خواهد شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با یادآوری خطوط قرمز ایران در مذاکرات هسته ای گفت: مذاکرات پیرامون موضوعاتی است که از قبل روی آن گفتگو شده است و قرار نیست هیچ موضوع جدیدی شکل بگیرد و این مسئله خط قرمز جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی