گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل بین الملل: تلاش آمریکا برای اجماع علیه ایران با مقصر جلوه دادن شکست احتمالی مذاکرات

ایزدی بیان کرد: به نظر می رسد آمریکا به این نتیجه رسیده است درخواست های بیشتری از ایران باید مطرح کند؛ اگر ایران نپذیرفت اعلام خواهند کرد مذاکرات شکست خواهد خورد و ایران مقصر بوده است.

1400/09/09
|
12:16
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی مذاکرات وین، الزامات و پیشفرض ایران برای رفع همه تحریم ها و با حضور دکتر فوآد ایزدی عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

فوآد ایزدی با بیان اینکه آمریکا و اروپا به یک هماهنگی در موضوع برجام رسیده اند، گفت: یکی از اهداف دولت بایدن دستیابی به این هماهنگی بود. در دولت ترامپ اختلاف نظر وجود داشت و دچار شکاف شدند اما امروز شاهد یک هماهنگی میان آن ها هستیم و در این راستا بیانیه سه کشور اروپایی در خصوص مواضع ایران بعد از سفر گروسی این مسئله را نشان می دهد.

وی از عبور آمریکا از برجام گفت و اظهار کرد: اروپایی ها کم و بیش در این حال و هوا قرار دارند اما هنوز عبور نکرده اند و علاقه مند هستند برجام منافع آن ها را تامین کند. وندی شرمن که در حال حاضر قائم مقام وزارت خارجه آمریکا است، چند ماه پیش در کنگره آمریکا گفت سال 2021 سال 2015 نیست. ایران در آن زمان 10 تن اورانیوم غنی شده و نیروگاه اراک را داشت اما در حال حاضر این بخش ها را نداریم. البته پیشرفت هایی در چند ماه گذشته بوده است اما توانمندی های سال 2015 چیز دیگری بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: چون دغدغه های سال 2015 برای آمریکا وجود ندارد، امتیازهایی که آمریکایی ها در آن سال و پس از برجام گرفته اند، به نظر می رسد مزه کرده است و علاقه مند هستند امتیازات بیشتری دریافت کنند.

وی با اشاره به خواسته آمریکایی ها برای یک توافق قوی تر با ایران عنوان کرد: منظور آمریکایی ها از توافق قوی تر این است که به جز مباحث هسته ای، مسائل دیگری همچون مدیریت سیاست خارجی و داخلی و توانمندی نظامی کشور را شامل می شود.

این کارشناس مسائل بین الملل عنوان کرد: به نظر می رسد آمریکا به این نتیجه رسیده است درخواست های بیشتری از ایران باید مطرح کند؛ اگر ایران نپذیرفت اعلام خواهند کرد مذاکرات شکست خواهد خورد و ایران مقصر بوده است. در صورت انجام این سناریو، آن ها به دنبال اجماع علیه ایران خواهند رفت و سعی خواهند کرد کشورهایی مانند روسیه و چین را همراه خود کنند.

ایزدی در عین حال با بیان اینکه آمریکایی ها در حال حاضر نمی توانند ادعا کنند که مذاکرات شکست خورده است، گفت: آن ها منتظر خواهند ماند تا چند دور مذاکرات انجام شود و بعد اعلام کنند سیاست ها و برنامه های ایران قابل قبول نیست و درخواست اجماع علیه ایران را داشته باشند. اروپایی ها کم و بیش همین مسیر را پشت سر آمریکایی ها خواهند رفت زیرا در حوزه های اقتصادی و امنیتی امکان تقابل با آمریکا را ندارند و اصولا نمی خواهند تقابلی داشته باشند.

***اروپایی ها علاقه مند نیستند مذاکرات هسته ای به یک نتیجه مثبت منتج شود

رضا صدرالحسینی با بیان اینکه برخی از کشورهای منطقه پای خود را از گلیمشان درازتر کرده بودند و درخواست حضور در مذاکرات هسته ای را داده بودند، گفت: این موضوع نشان دهنده اهمیت مذاکراتی است که در آن حضور داریم و قطعا اگر نتایج آن به نفع منافع ملی کشور باشد می تواند اقتدار جمهوری اسلامی ایران را در منطقه افزایش دهد.

وی افزود: نباید این تصور وجود داشته باشد که موضوع برداشته شدن تحریم ها که محور اصلی مذاکرات کنونی است، در حوزه مسائل منطقه تاثیرگذار نخواهد بود. تیم مذاکره کننده باید از موفقیت های چند سال اخیر مقاومت استفاده کند. در حقیقت امروز مسائل منطقه ای و مقاومت در همه حوزه های فرامرزی کشور تنیده شده است.

این کارشناس ارشد مطالعات منطقه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو از تلاش کشورهای طرف مذاکره با ایران برای اختلال در به نتیجه رسیدن مذاکرت گفت و بیان کرد: وزیر امور خارجه انگلیس ساعاتی قبل در گفتگویی نشان داد اختلاف زیادی بین کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان وجود دارد. کشورهای اروپایی علاقه مند نیستند این مذاکرات به نتیجه مثبتی برسد زیرا اساسا آن ها نه اراده و نه توان این مهم را دارند.

وی به تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران اشاره و عنوان کرد: تیم مذاکرات بسیار کارشناسانه و حرفه ای در حوزه های مختلف رفتار می کند و این نشان می دهد ایران با یک جدیت واقعی در مذاکرات شرکت کرده است. در حقیقت تیم مذاکره کننده جز رفع تحریم ها هیچ خواسته دیگری از مذاکرات ندارد و هر نتیجه ای جز این موضوع، نمی تواند ایران را راضی کند زیرا اساسا طرف های غربی در برجام متعهد شده بودند تحریم ها لغو شود که این اتفاق رخ نداد.

صدرالحسینی درباره دلایل شرکت ایران در مذاکرات هسته ای در وین گفت: ایران اولا می خواهد ثابت کند در خصوص توافقات و تعهدات خود پایبند است و دوم آن که، ملت ایران به خوبی بدانند تیم مذاکره کننده در دولت سیزدهم به دنبال تامین منافع ملی است و مذاکره را برای مذاکره نمی خواهد داشته باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی